Skocz do zawartości

Robot mobilny


Filip22

Pomocna odpowiedź

Witam. To mój pierwszy post na tym forum. Elektronika i informatyka fascynowały mnie zawsze, i tak przeglądając internet znalazłem to forum. Jestem w trakcie budowy światłoluba, ale już myślę nad następnym projektem. Najpierw miał być to LineFollower ale pomyślałem, że wolę robota bardziej wielozadaniowego niż jeżdżenie po linii. Więc wymyśliłem robota mobilnego. Szukałem dużo ale nie znalazłem schematu ani spisu potrzebnych części a sam nie jestem w stanie tego zrobić. Prosił bym więc o pomoc w tym kierunku. Pomysł na robota już mam, miał by to być zminiaturyzowany do granic możliwości czterokołowy pojazd, I to by wystarczyło ale wymyśliłem jeszcze miniaturowy chwytnik (bardzo miniaturowy, jak cały robot) który łapałby leżące na stole drobiazgi (kawałki pianki). Prosił bym o w miarę szybka odpowiedź bo zależy mi na czasie, którego mam jak na lekarstwo 🙂 . Z góry dziękuje za odpowiedź.

Link do komentarza
Share on other sites

Skoro czegoś nie ma co chcesz zrobić to dlaczego nie zaprojektujesz tego sam i nie wykonasz?

Aha, nie potrafisz, nie masz wiedzy do tego. W takim razie dlaczego nie zaczniesz od czegoś łatwego? Na tym forum jest bardzo dużo np. właśnie linefollowerów, pooglądaj schematy i na ich podstawie zaprojektuj własny, gwarantuję ci, że nauczysz się przy tym bardzo dużo. Jak działają czujniki, jak działa napęd, a przede wszystkim nauczysz się pisać programy. Jak zrobisz od początku do końca sam linefollowera to wtedy bierz się za jakieś uniwersalne platformy. Nikt nie poda ci na tacy gotowego schematu, bo się nic z tego nie nauczysz i za chwilę będziesz chciał coś innego zamiast zaprojektować to samodzielnie.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dziękuje za odpowiedzi. Jednak zdecydowałem się dzięki Panu Sabre na Linefolowera. Mam jeszcze pytanie gdzie kupic programator pod usb i jak go załączyć do robota bo jakoś choć dużo szukałem to tego nie znalazłem.

Link do komentarza
Share on other sites

To jest forum, tak jak na każdym innym tak i tu panuje niepisana zasada nie zwracania się do kogokolwiek na Pan/Pani. Co do programatora to ten temat był wielokrotnie poruszany, poszukaj sam nim napiszesz post, na temat, na który wiele razy udzielana była odpowiedź. Chciałeś zrobić uniwersalną platformę a nawet nie wiesz jak podłączyć programator do procesora.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam. Nabyłem w ostatnich dniach programator firmy AND-TECH. Przeczytałem instrukcje i wiem jak go zainstalować ale nie mogę pojąć jak go połączyć z procesorem. Mógł by ktoś mi pomóc, naprawdę szukałem na forum i w instrukcji ale nie znalazłem. Tutaj jest instrukcja żeby było wiadomo o jaki programator chodzi. http://www.and-tech.pl/Stk500/stk500.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

Do strony dotarłem ale tam pisze, że programator posiada 10 pinowe złącze ISP w standardzie KANADA a nie jak podłączyć programator do procesora. Może jak ktoś wie jak to zrobić to dla nie go jest łatwe a dla mnie kiedy ja się uczę to takie oczywiste nie jest.

Link do komentarza
Share on other sites

Ewentualnie w tej instrukcji co podałeś wykorzystaj to złącze ze str 16 + datasheet danego uC i tam będziesz miał opis pinów. Potem zostaje tylko odpowiednio podłączyć np. MISO z pinem 18 w przypadku AtMegi 8

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Gość
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.