Skocz do zawartości

Gdzie można zamówić część wedle własnego projektu?


Turgon

Pomocna odpowiedź

Przede wszystkim witam wszystkich na forum, Turgon wydaje mi się że dlatego że zasady sumo są proste doprowadzić żeby przeciwnik spadł z ringu 🙂, nikt nie będzie strzelał do twojego robota ani oblewał go kwasem, obudowa rzeczywiście może i by się przydała ale najważniejsza jest siła robota, i algorytm który pozwoli mu wygrać, "pancerz" to moim zdaniem rzecz 3 rzędna (napęd,algorytm,ew. wspomagacze tj. kolce itp. i dopiero "pancerz"). Być może niektórzy się ze mną nie zgodzą, i chętnie poczytam opinie bardziej doświadczonych w zawodach. Ja do tej pory wystąpiłem w 0 walkach 🙂 ale niebawem mam zamiar to zmienić.

Link do komentarza
Share on other sites

rasta: a co ma wspólnego zdalnie sterowany pojazd z robotem?

Turgon mylisz się, większość robotów ma obudowę chodżby oba z pierwszego filmiku który wrzuciłem.

W poznaniu ring jest zrobiony z gumy, dzięki czemu można na nim uzyskać naprawdę dobrą przyczepność, ale na wszystkich innych zawodach ringi wykonane są ze sklejki (płyty meblowej czy coś w tym stylu), więc nastaw się na wymienialne ogumienie.

cichy widzę, że nawet nie przeczytałeś regulaminu zawodów.

W robocie praktycznie każda rzecz jest ważna.

-Prędkość silników żeby uderzyć w przeciwnika z odpowiednią siłą tak, żeby stracił przyczepność.

-Przyczepność żeby wygrać przepychanki

-Siła silników aby robot miał siłę pchać

-ostre kliny aby wjechać pod przeciwnika a nie on pod ciebie

-czujniki aby zawsze widzieć przeciwnika i dobrze w niego trafić

-akumulatory aby dostarczyć do silników odpowiednio duży prąd (2 razy prąd zwarciowy przy zmianie kierunku jazdy)

-obudowa w sumie przydaje się dopiero jak przeciwnik wjedzie na twojego robota, ale to wszystko zależy od konstrukcji robota

- i wiele innych rzeczy

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jak już pisałem nie zamierzam zaniedbać reszty robota i skupić się na obudowie po prostu teraz pracuję nad obudową która jak już wspominałem ma pomóc wygrać a nie przeszkadzać. Wiem, że jest mniej istotna niż silniki i elektronika i algorytm ale co będzie warta najlepsza elektronika z olśniewającym algorytmem jeśli nie będzie podwozia i wszystko się będzie trzymało na taśmie klejącej?

Nastawiam się na gąsiennice które będą miały olbrzymią przyczepność jednak szczegółów nie zdradzę.

Każdy element robota będzie pomyślany tak aby wycisnąć maximum i uzyskać wynikającą z tego przewagę jeśli mam zdobyć 0,00001% przewagi dlatego że zastosowałem tytan a nie stal to dla mnie wystarczający powód bo ta różnica może zadecydować czy wygram czy też odejdę z niczym.

Do nes86 a jaka jest definicja tych 5 sec. luźna czy mierzą przed zawodami jakoś szczególnie i jak z wymiarami, jak mierzą robota?

Jeśli będę miał problem z silnikami na ten przykład to napiszę na diodzie i wtedy ktoś mi napisze, że lepiej zainwestuj w dobrą elektronikę albo lepiej NA LOKACIE 🤣

a jak napiszę, że mam problem z elektroniką to napiszą, że lepiej wydać na akumulatory i tak wiecznie

Ludzie jak nie macie nic do napisania to się wstrzymajcie, a nie nabijacie posty...

Do Luko Ja gram na giełdzie nie potrzebuję lokat ale jak Ty je lubisz to ja tam Twym portfelem nie zarządzam...

Ten wątek dotyczy obudowy nie reszty robota.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Przed zawodami nikt nie mierzy czy robot startuje po równych 5 sekundach, ale już w trakcie zawodów widać np. że twój robot startuje szybciej niż przeciwnika i wtedy sędzia mierzy stoperem te 5 sekund. Na zawodach zaskakująco często zdarzają się dyskwalifikacje z tego powodu, dlatego warto do mikrokontrolera podłączyć kwarc który ma kilka procent dokładności niż pracować na wewnętrznym oscylatorze który może mieć wahania plus minus 20%.

W tym roku w poznaniu organizatorzy będą próbować wprowadzić system taki, że do robota będzie podłączany niewielki odbiornik radiowy i to sędzia będzie startować roboty. Wtedy będzie dokładnie widać który robot dokładnie odlicza ten czas i nie będzie sytuacji że ktoś wciska przycisk 400ms przed komendą sędziego i startuje szybciej, a na mierzeniu stoperem wychodzi równe 5s.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Możesz sobie co najwyżej zamontować ostry pług, ale urządzenia, które mają na celu zniszczenie robota są niedozwolone. Robot jest ważony i mierzony, ewentualnie przeprowadzany jest test kartki.

Link do komentarza
Share on other sites

Właściwie to co on ma na celu ten test bo nie bardzo rozumiem jego stosowanie jeśli w zasadach jest tylko waga i wymiary

ale jak jest mierzony, czym i z jaką tolerancją

Link do komentarza
Share on other sites

no to jeśli chodzi o obudowę, to do sumo możesz zrobić robota z obudowy od telefonu stacjonarnego i wygrać.. to przecież nie jest element robota wpływający w znaczny sposób na wygraną.

Co do obróbki materiałów, bo to się może przydać w każdym projekcie, to praktycznie w każdym nie koniecznie większym mieście znajdzie się firma, która jest w stanie wykonać zadany element. Jest tylko jedna kwestia, nie szukać w internecie po całym kraju, tylko znaleźć lokalny zakładzik, ruszyć tyłkiem i przejść się, lub zadzwonić.

Link do komentarza
Share on other sites

Żadna piła nie przejdzie, ale już kolce ustawione "na sztorc" w Poznaniu przejdą a we Wrocławiu nie. Wszystko zależy od interpretacji regulaminu. W Poznaniu wychodzimy z założenia, że robot nie ma być jeżdżącą kupką części rozpadającą się przy pierwszym uderzeniu, ale we Wrocławiu po tym jak zastosowałem w swoim minisumo kolce które to niby służą do wbijania się w elektronikę robota przeciwnika, w regulaminie pojawił się zapis, że takich kolcy mieć nie można, chronią oni w ten sposób "produkowane" tam (koło naukowe Konar) masowo roboty typu "puszka".

W Poznaniu roboty są ważone specjalnie wyskalowaną wagą która mierzy bardzo dokładnie. Na innych zawodach używają zwykłych wag kuchennych. Jeśli zrobisz robota i na jakiejś dokładnej wadze będzie ważył 3000g to ok. Na zawodach waga może wskazać chyba nawet 3015g. No i nie przejdzie żadne dociążanie robota po eliminacjach, bo roboty są wyrywkowo ważone w trakcie zawodów.

Roboty są mierzone poprzez założenie na nie kartonu lub pudełka ze sklejki o wymiarach 20x20cm. Taka miarka też jest zrobiona z uwzględnieniem pewnej dokładności więc jeśli zrobisz robota na syk to przejdzie przez każdą miarę, ale już z 1mm-2mm ponad może być problem.

Z testem kartki chodzi o to że kładziesz robota na kartce o gramaturze 80g/m^2 i jak podnosisz robota to kartka nie może się podnieść z nim. Ma to na celu wyeliminowanie lepkich materiałów na kołach, ale w praktyce ta kartka potrafi się "przykleić"/przyssać też do zwykłej miękkiej gumy. test ten poprostu wyznacza pewną granice materiałow jaką można użyć do ogumienia kół/gąsienic

Link do komentarza
Share on other sites

trochę mnie zmartwiła wieść o teście kartki trochę to głupi przepis jak dla mnie ogranicza w znacznym stopniu możliwości, no nic poradzę sobie i z tym a co do robotów to uważam, że powinny być wytrzymałe a nie jak księżniczki takie wrażliwe.

nes86 Ty pewnie studiujesz na PUT i uczęszczasz na spotkania robotyków?

Gdybym swego czasu nie zmieniał decyzji to też bym tam teraz był a tak... medycyna

jak ktoś znajdzie firmę która realizuje prywatne pojedyńcze zamówienia to niech napisze ja jak znajdę też napiszę w tym wątku.

Link do komentarza
Share on other sites

jak ktoś znajdzie firmę która realizuje prywatne pojedyńcze zamówienia to niech napisze ja jak znajdę też napiszę w tym wątku.

Prawie każda... to tylko kwestia ceny i posiadanych narzędzi. Oderwałeś sie od komputera i poszukałeś czy nie? ja Ci podałem dwie firmy z Twojego miasta, które prawdopodobnie będą mogły Ci pomóc.

Link do komentarza
Share on other sites

Dobra obiecuję sprawdzić, ale mam jeszcze pytanka:

-czy dałoby się zrobić czujnik który wyłapywałby ciepło robota przeciwnika i na tej podstawie go atakował?

-w jakiej odległości od ringu są inne przedmioty/osoby?

Link do komentarza
Share on other sites

nes86, po prostu odnoszę wrażenie, że tam lepiej by się poczuł kolega Turgon i nic więcej. Nie mylę robotów z RC :]

edit:

Dobra obiecuję sprawdzić, ale mam jeszcze pytanka:

-czy dałoby się zrobić czujnik który wyłapywałby ciepło robota przeciwnika i na tej podstawie go atakował?

-w jakiej odległości od ringu są inne przedmioty/osoby?

Kamera termowizyjna i przetwarzanie obrazu? Chyba jednak grzeją się one zbyt mało żeby to miało odpowiedni zapas czułości np. od ludzi.

Dla pewności czujniki lepiej ustawić tak, żeby łapały przeciwnika po średnicy ringu, nie dalej. A odległość? 1m?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.