Skocz do zawartości
zookkoo

Sterownik Pololu i pompka

Pomocna odpowiedź

Witam mam pewien problem otóż chciałem podłaczyć pompke 12v za pomocą sterownika pololu przez arduino  

Pompka - https://botland.com.pl/pl/pompy/7206-pompa-do-cieczy-12v-110lh-7mm.html

Sterownik Pololu https://botland.com.pl/pl/sterowniki-silnikow-moduly/32-pololu-tb6612fng-dwukanalowy-sterownik-silnikow-135v1a.html

Zasilanie pompki odbywa sie przez zasilacz 12V 1.5A którego + podpinam pod wyprowadzenie VMOT w pololu a - pod GND 

5V z arduino podpinam pod Vcc łacze z STBY . Wszystkie GND łącze razem . Używam wyprowadzeń nr 5 4 3 z arduino do sterowania kierunkiem oraz predkościa obrotów silnika i podpinam pod wyprowadzenia PWMA oraz AIN1 AIN2 ( z typem B też probowałem) a odejście czyli kanały AO1 i AO2(dla BIN1 i BIN2 wyprowadzenia podpinam BO1 i BO2) pod pompke . Program był testowany na diodach LED i wszystko grało tak jak powinno ale i tak podam jeżeli ktoś ma jakieś wątpliwości . Zasilacz i pompka działają łącze je ze sobą bezpośrednio i wszystko gra . Z arduino jak już wspomniałem też wszystko gra testowałem na diodach LED . I pytanie jest takie nwm czy ten sterownik Pololu nadaje sie do sterowania tą pompką ( może ktoś poda równie dobrą propozycje sterowania pompką ) czy może dostałem fabrycznie uszkodzoną sztuke tego sterownika Pololu i dlatego nie działa to tak jak powinno .Z góry wnioskuje ze jest to wina sterownika Pololu jeśli ktoś ma jakiś inne pomysły albo widzi co robie źle prosze o odpowiedź.

int pwmMotorA=5;
int InMotorA1=4;
int InMotorA2=3;

void setup() {                 

//Wyjście PWM kanału A
  pinMode(pwmMotorA, OUTPUT); 

//Wyjście cyfrowe AIN1
  pinMode(InMotorA1, OUTPUT); 
  //Wyjście cyfrowe AIN2
  pinMode(InMotorA2, OUTPUT);   

}

// Nieskonczona pętla
void loop() {

//Kanał A

//Ustawienie kierunku obrotów
  digitalWrite(InMotorA1, LOW); 
  digitalWrite(InMotorA2, HIGH);

//Ustawienie prędkości obrotowej na 50% (zakres PWM: 8bitów czyli 0-255)
  analogWrite(pwmMotorA,128);

//Opóźnienie 20s
  delay(20000);

//Zmiana kierunku obrotów 
  digitalWrite(InMotorA1, HIGH); 
  digitalWrite(InMotorA2, LOW);
   analogWrite(pwmMotorA,128);

//Opóźnienie 20s
  delay(20000);

} 

A sprawdzałeś może używając większych współczynników wypełnienia PWM? ...lub nawet podając na pin PWMA na stałe logiczną jedynkę (czyli PWM=100%)?

Jeszcze uwaga dotycząca zmiany kierunku obrotów. Wprawdzie to mały silniczek i ma zapewne małą bezwładność, niemniej nie polecałbym takiej gwałtownej zmiany kierunku wirowania. Po odczekaniu tych 20s najpierw wyłącz obroty (np. wolny wybieg poprzez AIN1=0, AIN2=0 lub hamowanie poprzez PWMA=0), odczekaj chwilę i dopiero włącz obroty w drugą stronę.

Nic z tego próbowałem z PWMA na 100% i nie zadziałało. Pytanie czy powinienem kupić drugi taki sterownik bo dostałem wadliwą sztuke ? Czy może kupić coś zupełnie innego ?

Szansa, że dostałeś wadliwą sztukę jest raczej znikoma. Raz, że w POLOLU coś takiego zdarza się ekstremalnie rzadko, a dwa, że wcale nie tak łatwo uszkodzić TB6612. Ja bym jeszcze zrobił jakieś testy bez tego silnika. Warto podłączyć do wyjść LEDy lub nawet miernik i sprawdzić co się dzieje bez obciążenia w postaci silnika.

Sprawdziłem sterownik na diodzie okazało sie ze działa . Czyli musze to źle podłączać . Mam 2 pomysły albo nie powinienem łaczyć - zasilacza 12v z resztą wyjść GND ze sterownika ? Albo przewody z zasilacza + i - są zamienione ale boje się zamieniać bo jeżeli połącze 12v z wyjsciem GND z arduino pewnie uszkodzi to arduino ? Jeśli ktoś wie jak to podłaczyć dziękuje za odpowiedź .

Masy różnych źródeł zasilania trzeba łączyć. Jeśli nie znasz polaryzacji zasilacza to zmierz wyjście miernikiem lub sprawdź polaryzację diodą świecącą (z odpowiednim rezystorem).

• Pomogłeś! 1

Dzięki wielkie za pomoc układ zadziałał . Temat do zamkniecia