Skocz do zawartości

Jakie tranzystory do sterowania silnikami?


aerograf7

Pomocna odpowiedź

Silnik może 2,5 razy więcej max prądu pobrać niż prąd znamionowy. Jak masz 1A to widzisz że jest za mało, też tranzystor daje się z zapasem na obciążalność prądu kolektora. Więc takie 3A obciążalność prądu kolektora powinno wystarczyć.

Tutaj masz przykładowe tranzystory: http:// https://mselektronik.pl/polprzewodniki/tranzystory/tranzystory-bipolarne/biegunowość-tranzystora/npn/prąd-kolektora-tranzystora/3-a

Tylko te 3 A to też pewnie z radiatorem osiagniesz dopiero. Jak chcesz bez radiatora to najlepiej taki na 6A .

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, aerograf7 napisał:

A co jakbym użył n-mosfetów

To tani mosfet bez radiatora pociągnie spokojnie te 3A. Tylko uważaj na napięcie bramki - ja bym dał p-mosfet i jakiś mały tranzystorek npn. O tyle lepiej, że silniki są podłączone do masy.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Mosfety nie stosuje się bezpośrednio pod silnik z Arduino . Jak to uC to najlepiej izolowaną bramką - transoptor + jakiś tranzystorem zwierający do masy + diody zabezpieczające + rezystor rozładowujący. No i Mosfera musisz też odpowiednio prądem potraktować by przewodził . Najlepiej zobacz sobie datacheety elementów półprzewodnikowych to będziesz wiedział co jak przewodzi, bo takie porady nie wiele Ci dadzą jak sam nie znajdziesz. Musisz patrzeć na prąd kolektora max i ile na bramkę prądu musisz dać by jaki tam prąd przepuścić, nic trudnego .

Takie coś powinno wystarczyć jeśli chcesz koniecznie mosfet, dobór elementów to już musisz wyliczyć pod dany układ i jego obciążalność prądową.

image.thumb.png.a84c7663f901deb177e950edd2e65e15.png

Ta dioda D1 tutaj jest zbędna. In+ pod pin PWM  Arduino a In- pod GND Arduino. OUT+ oraz OUT- pod silnik z tym że zasilanie zamiast 24V na 9V i wtedy inna wartość rezystorów. Ten Mosfet też aż żal na 3A takie coś dawać, ale jak chcesz to masz .

Edytowano przez daniel89
Link do komentarza
Share on other sites

59 minut temu, daniel89 napisał:

No i Mosfera musisz też odpowiednio prądem potraktować by przewodził . Najlepiej zobacz sobie datacheety elementów półprzewodnikowych to będziesz wiedział co jak przewodzi, bo takie porady nie wiele Ci dadzą jak sam nie znajdziesz. Musisz patrzeć na prąd kolektora max i ile na bramkę prądu musisz dać by jaki tam prąd przepuścić, nic trudnego .

Cześć,

wiem, że każdy może się pomylić (ja też się mylę), ale muszę to sprostować, bo jeszcze ktoś uwierzy, że tak jest naprawdę.

1) MOSFETY (lub ogólnie tranzystory FET bo są także złączowe) są sterowane całkowicie napięciowo. Przez złącze bramka-źródło płynie prąd p tak małej wartości, że bardzo trudno go pomierzyć. Stąd wzięła się ich nazwa z angielskiego: Field Effect Transistor - tłumacząc na polski Tranzystor z efektem polowym. Prąd płynący przez kanał Dren-Źródło zależy wyłącznie od wartości napięcia pomiędzy bramką i źródłem tranzystora (i przez to złącze nie płynie prąd). Po prostu pole elektryczne steruje przepływem elektonów pomiędzy drenem a źródłem.

2) Te tranzystory nie mają kolektora (pomyliłeś z tranzystorem bipolarnym). Na bramkę nie daje się prądu tylko napięcie. Dla tranzystorów z kanałem N jest to napięcie dodatnie (bramka-źródło), a dla tranzystorów z kanałem P ujemne.

Prąd drenu (złącze Dren-Źródłó) zależy od wielkości napięcia na bramce. Dla niektórych typów MOSFET to napięcie, aby kanał dren-źró9dło był w pełni otwarty może wynosić nawet około 10 V (i to czasami stanowi problem). Ale gdy otworzymy już tan kanał w pełni jego rezystancja może być dużo niższa niż dla zwykłych tranzystorów (bipolarnych) w granicach pojedyńczych miliomów. Oznacza to że przez tranzystor MOSFET można przepuścić duży prąd  nawet kilkaset amper w impulsie (nie powodując jego grzania się).

Myślę, że przeczytanie tych informacji nieco rozjaśni sprawę:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tranzystor_polowy

https://ea.elportal.pl/polowe.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/MOSFET

Pozdrawiam

Edytowano przez FlyingDutch
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.