Skocz do zawartości

Robot za wolno jeździ, co można poprawić??


zielnony

Pomocna odpowiedź

Witam!!!

Przedstawiam mojego nie dokończonego robota. Na razie pracuję nad napędem o jego funkcjach się jeszcze nie zastanawiałem. Robot ma mieć gąsienice zrobione z paska klinowego. Na zdjęciach przedstawiłem go bez gąsienic, ponieważ nie są jeszcze zrobione. Mój problem jest taki. Koła za wolno się kręcą. Silniki wraz z przekładniami są z jakiegoś zestawu kit. Myślę, że jest za duże przełożenie na koło i dlatego tak się dzieje. Myślałem nad zrobieniem przekładni pasowej do robota w taki sposób https://www.forbot.pl/forum/upload_img/obrazki/IMG_484078bd975675305.jpg

Ale nie wiem czy jest to dobry pomysł, więc chciałbym zaczerpnąć waszej rady.

Poniżej zamieszczam zdjęcia:

Link do komentarza
Share on other sites

Te silniki z przekładniami są chyba z AVT i można w nich zmieniać przełożenie samemu. Do gąsienic z paska klinowego mogą okazać się za słabe. Przekładnia pasowa do robota na gąsienicach na pewno nie jest dobrym pomysłem, bo w przypadku gąsienic potrzebna jest większa siła do poruszenia robota niż w przypadku zwykłych kół, paski (gumki) mogą się ślizgać i pękać (bez skojarzeń). Lepszym rozwiązaniem od tych silników byłyby chyba przerobione serwa.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak te silniki są z AVT. Czy mógłbys mi pomóc je przerobić, bo nie mam na razie zbytnio funduszy na nowe serwa. A jakie serwa by tutaj najlepiej pasowały, cena tak do 35 zł na jedno serwo

Link do komentarza
Share on other sites

Jakiekolwiek rozmiaru standard. Na allegro można czasem kupić es-030 za dyszkę (raczej chiński szit, chociaż mi się i tak przydają, do niewielkiego robota są bardzo fajne - tanie i stosunkowo mocne), łatwiejsze do dostania są SG 5010 (około 25zł/szt, plastikowe tryby) lub MG 5010 (mg to metal gear, ale są droższe, około 45 zł/szt).

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tylko po co jest ten cały układ w serwie, skooro i tak prawie każdy go wyjmuje??

Bo serwo nie służy jako napęd do robotów, tylko konstruktorzy robotów znaleźli sposób jak go do tego zaadoptować. Serwo jest wykorzystywane głównie w modelarstwie do wychylania orczyka sterującego lotkami czy sterem o dany kąt, dlatego jest właśnie ten układ. Więc prawie każdy stosuje je do takich celów, a nieliczni je przerabiają (jest to wina słabego dostępu do dobrych silników z przekładniami w Polsce).

Link do komentarza
Share on other sites

W tytule tematu, jest sprecyzowany problem: robot jeździ za wolno. A wy mówicie, żeby zamiast tych silników co ma wstawił serwa?! Przecież on będzie jeszcze wolniejszy!

Ja polecam zakup takich silników:

http://www.mobot.pl/index.php?site=products&type=873&details=7776

wiem, że ten silnik jest droższy niż zamierzałeś wydać, ale jest mocny i dużo szybszy niż serwo. Niektórzy na takich silnikach nawet budują roboty sumo.

Link do komentarza
Share on other sites

W tytule tematu, jest sprecyzowany problem: robot jeździ za wolno. A wy mówicie, żeby zamiast tych silników co ma wstawił serwa?! Przecież on będzie jeszcze wolniejszy!

Powiemy mu żeby zmienił przełożenie a za miesiąc pojawi się temat: "Przekładnie w robocie na gąsienicach się zniszczyły, co mam zrobić?".

W temacie jest sprecyzowana cena: do 35zł za jedno serwo, można tak ja BoBBy zaproponować coś droższego o 10zł, ale twoja propozycja jest 2x droższa. Poza tym one mają napięcie zasilania 12V. Jeżeli go tak nie zasilisz to prędkość i moc tych silników spadną, i to znacznie bo nie używa się zazwyczaj tak wysokiego napięcia do prostych robotów.

Link do komentarza
Share on other sites

Tą przekładnię niemal na pewno można przerabiać. Nie masz dodatkowych zębatek do niej? Wydaje mi się, że w zestawie powinny być, chociaż głowy nie dam.

Możesz też się zainteresować takim silnikiem http://www.mobot.pl/index.php?site=products&type=873&details=7863 Kosztuje 30zł, więc chyba ok. Jeśli nie planujesz startować tym w zawodach to powinien dać radę. Swoją drogą, w doborze silnika pomogłoby gdybyś podał jaką chcesz osiągnąć prędkość Twoim robotem i ile on waży.

Link do komentarza
Share on other sites

Przy tych silnikach nie było dodatkowych zębatek. Robota robię dla siebie. Na razie nie wiem ile on waży, ponieważ dojdzie jeszcze elektronika i nie wiem jaki jeszcze akumulator zastosuje. Ale widzę, że na razie będę musiał się wstrzymać, bo nie mam funduszy na silniki, tylko zastanawiam się teraz czy lepiej kupić ten silnik http://www.mobot.pl/index.php?site=products&type=873&details=7863 czy jednak ten serwo mechanizm SG 5010

Link do komentarza
Share on other sites

Ten silnik też jest bardzo wolny, jak już to ten 310obr/min, pamiętaj że prędkość zawsze można zmniejszyć programowo, ale zwiększyć nie. Ten silnik byłby dobry o ile zastosowałbyś cienkie paski i lekkie koła, bo przy moich kołach z alu 55mm średnicy przy pełnej prędkości wyraźnie się męczą.

Link do komentarza
Share on other sites

Silnik może i wolny, ale kółka z zakrętek od słoika mają ze 6cm średnicy, czyli prędkość by wyszła około 30cm/s. Do jednych zastosowań to mało do innych w zupełności starczy. I właśnie stąd moje wcześniejsze pytanie jaką ten robot ma docelowo prędkość osiągać.

Aha, większe znaczenie ma raczej masa całego robota, a nie to czy da lekkie koła czy ciężkie (oczywiście w granicach rozsądku)

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.