Skocz do zawartości

Kurs Qt - #1 - Czym jest Qt? Pierwsza aplikacja w praktyce


Komentator

Pomocna odpowiedź

Kurs Qt - #1 - Czym jest Qt? Pierwsza aplikacja w praktyce

Celem tej serii jest przedstawienie środowiska Qt i stworzenie bazy do szybkiego wykorzystywania frameworka Qt w przyszłych projektach. Sprawdzimy m.in. jak zbudować własną aplikację mobilną, dzięki której możliwe będzie nawiązanie połączenia z Arduino przez UART/Bluetooth.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Muszę powiedzieć, że poradnik do QT to świetny pomysł.
Patrząc po kolejnych artykułach będzie on dość uniwersalny i przyda się nie tylko majsterkowiczom.
Nie mogę się doczekać kolejnych części.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Potwierdzam, świetna biblioteka. Ma duże możliwości i jest łatwa w implementacji. Polecam zainteresować się wykorzystaniem RaspberryPi2EGLFS. Można pisać aplikacje graficzne bez środowiska graficznego w RPI.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Hej.

Wkradł się mały błąd.

Przykładowo w pliku mainwindow.h pod klasyfikatorem private slots można dodać:

void on_pushButtonClose_pressed();

Powinno chyba być:

void on_pushButtonOK_pressed();

Pozdrawiam.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Miło słyszeć, że nowa seria się podoba - wszystkie gratulacje należą się dla @Matthew11, który jest autorem tych artykułów i sam wyszedł z taką inicjatywą 😉

@Koburzasty witam na forum i gratuluję czujności! Poprawiałem to przed samą publikacją i w jednym miejscu nie poprawiłem - już zaktualizowane.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeszcze nie wiem co to, jeszcze nie wiem czym to, ale już mi się podoba. Teraz to już Blynk "odejdzie do lamusa":), a ja stworzę własną apkę. Chyba da się przy pomocy tego Qt, tak?? 

Piszecie o połączeniu przez szeregowy i BT, mam nadzieję, że poprzez internet też można i, że też tego się nauczę na Forbocie 🙂

Dziękuję @Matthew11!! 

Dziękuję @Treker!

Na naukę nie mam na razie czasu, ale będę czytał i pewnie palce bedą swierzbieć do klawiatury;) 

Link do komentarza
Share on other sites

@SOYER Oczywiście że się da, jedyne co Cię ogranicza to zasoby, chęci i własny czas. Warto sprawdzić jaki soft działa zbudowany na Qt np. Google Earth albo Origin od EA (i żeby było śmieszniej to korzystają z licencji open source).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@SOYER Małe sprostowanie - Qt samo w sobie nie zastąpi Ci całej infrastruktury Blynka (mówię tutaj głównie o chmurze), nawet mając aplikację w Qt nadal musisz mieć gdzieś działający serwer, z którym będziesz mógł się połączyć. Ale gdy już będziesz taki posiadał, to za pomocą swojej aplikacji w końcu się z nim dogadasz.

Link do komentarza
Share on other sites

@SOYER generalnie praktycznie wszystkie interfejsy w Qt od plików, przez serialport, do UDP i TCP bazują na jednej klasie QIODevice, dzięki czemu jak nakodzisz sobie rozsądnie apkę (polimorfizm), to zmienianie interfejsów komunikacyjnych sprowadza się praktycznie tylko do skonstruowania nowego obiektu i zainicjalizowania specyficznymi danymi (filepath/baudrate/hostname+port) i jeśli cała reszta programu działa na QIODevice nie musisz zmieniać już praktycznie nic 😉 Od zapisu pliku do komunikacji po BT w jeden wieczór 😛

Link do komentarza
Share on other sites

Trzeba tylko pamiętać, że między kodowanie Arduino i korzystaniem z Blynka, a budowaniem własnej aplikacji, która zastąpi Blynka (i będzie miała sensowny interfejs) jest przepaść 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dobra, mój entuzjazm do zastępowania BLYNKa trochę opadł;), zobaczymy co z tego wyjdzie. 

Napiszcie mi jedno, bo wiem, że żeby gromadzić dane i potem z nich korzystać wiadomo, że potrzebuję serwer np. taki jak zbudowalismy z  @ethanakdo obsługi strony www. Jednak, żeby np. sterować pinem Arduino, a przez to np. przekaźnikiem(Poprzez BT lub neta) , to sama apka na Qt i niezbędny sprzęt, wystarczy??

Edytowano przez SOYER
Link do komentarza
Share on other sites

Dokładnie takie proste sterowanie pojawi się w kolejnych częściach, najpierw za pomocą aplikacji na desktopie i portu szeregowego a w kolejnej części za pomocą aplikacji w telefonie i BT.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

To zależy co masz na myśli pisząc "przez neta"?  Czy przez WiFi (aplikacja <-> urządzenie) czy przez serwer/chmurę (aplikacja <-> serwer <-> urządzenie). Bo w tym pierwszym przypadku wydaje mi się, że jest to porównywalny nakład pracy co w przypadku portu szeregowego czy BT. Natomiast w tym drugim przypadku nie mam żadnego doświadczenia ale na pewno dochodzą do tego sprawy związane z obsługą serwera. Może ktoś inny miał doświadczenie w tego typu rozwiązaniach i jest w stanie opisać krótko jak to wygląda od kuchni?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.