Skocz do zawartości

Jakie czujniki do wykrywania obecności


daniel89

Pomocna odpowiedź

Witam,

Proszę o radę na jakich czujnikach można wykonać wykrycie wejścia osoby do pomieszczenia i wyjście z niego. Z początku myślałem o czujnikach analogowych sharp ale strasznie siały na płytce stykowej. Prosił bym też o radę jeśli ktoś takie coś wykonywał jak w programie uwzględność by naliczało tylko jedną osobę. Myślałem o zboczach narastających i opadających ale to pozostają tylko jakieś cyfrowe urządzenia i nie wiem jak do tego podjeść .

Link do komentarza
Share on other sites

Z tego co mi wiadomo, pomimo nieustających wysiłków naukowców, jak dotychczas nie udało się skonstruować urządzenia wykrywającego osoby. Dysponujemy urządzeniami wykrywającymi ruch, przesłonięcie promienia światła, odbicie fal dźwiękowych, zmiany w promieniowaniu podczerwonym, zmiany pojemności/indukcyjności, odbicie fal radarowych, zmiany w zawartości dwutlenku węgla, naruszenie ultradźwiękowej fali stojącej, oraz analizującymi obraz, na przykład w celu wykrycia twarzy. Niestety każdy z tych czujników jest całkowicie obojętny na osobowość i równie dobrze zareaguje na przykład na manekina sklepowego, psa, czy nawet tak pozbawiony osobowości obiekt jakim jest prawnik. O zliczaniu osobowości już nawet nie mówiąc.

Zatem chyba będziesz musiał wrócić do deski kreślarskiej i zmodyfikować projekt tak, aby zamiast na wykrywaniu osób opierał się na jakichś trzeciorzędnych przesłankach obecności tych osób. Które przesłanki chcesz wykorzystać — to już bardzo zależy od tego do czego to ma służyć, a tego niestety nam nie napisałeś.

Edytowano przez deshipu
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Muszę Cię zmartwić ale fotobariery (bariery optyczne) wykrywają wejście osób w obręb danego urządzenia , więc już naukowcy wynaleźli .  Precyzyjnie jeśli pytasz  to chodzi o wykrycie wejścia człowieka przez drzwi i wyjście jego inkrementujac daną zmienną w programie . Czujnik pojedyńczy IR lub jakiś analogowy odległości ustawiony na wysokości bioder dorosłego człowieka czyli gdzieś na 1,2m lub 1m tak z początku coś takiego wymyśliłem, bo fotobariery co całe ciało wykrywają są niestety za drogie , ewentualnie kilka czujników optycznych na np.3 wysokościach ?

Służyć ma zliczaniu ilości osób w pomieszczeniu ale nie wiem po co ta informacja, napisałem przecież do czego to ma być . Miejscem zamontowania czujników mają być drzwi wejściowe czyli max rozstaw futryny 90 cm .

Chyba że ten czujnik PIR bez tej obudowy, on wykrywa podczerwień , czyli wykryje wejście osoby, tylko nie bardzo wiem jak to rozwiązać. Na pewno potrzebuję dwóch czujników aby dodawać lub odejmować ilość osób, a rozstaw czyjników to pewnie coś koło  20cm na futrynie

 

z początku chciałem na takich czujnikach zrobić , ale głupoty mi na terminalu pokazywało - tak wiem na płytce i analogowy czujnik źle :

- https://botland.com.pl/pl/analogowe-czujniki-odleglosci/29-sharp-gp2y0a21yk0f-analogowy-czujnik-odleglosci-10-80cm.html

Potem szukałem cyfrowego by zboczami to aktywowac takie coś znalazłem:

- https://botland.com.pl/pl/inteligentny-budynek/7174-fotokomorka-do-bram-czujniki-przerwania-wiazki-ir.html?search_query=fotokomorka&results=3

Chyba że takie coś bez tej nakładki może coś pomóc ? :

- https://botland.com.pl/pl/czujniki-ruchu/1655-czujnik-ruchu-pir-hc-sr501-zielony-5903351241359.html

 

Nie mam więcej pomysłów, chyba że ktoś pomoże i coś doradzi z was .

Edytowano przez daniel89
Link do komentarza
Share on other sites

43 minuty temu, daniel89 napisał:

Muszę Cię zmartwić ale fotobariery (bariery optyczne) wykrywają wejście osób w obręb danego urządzenia , więc już naukowcy wynaleźli.

No właśnie nie bardzo, bo tak samo wykryją manekina, robota, piłkę, pudło, psa, żyrafę albo pracownika korporacji — a chyba możemy się zgodzić, że to nie są osoby. Ze zliczaniem też jest kiepsko, bo dwie osoby idące razem wykryją jako jedną, a osobę wymachującą mocno rękoma mogą wykryć jako dwie albo nawet trzy, jeśli akurat ręce policzą osobno.

Pytałem do czego to ma służyć, bo z tego może wynikać jak bardzo dokładny ma być czujnik i jaka jest dokładnie definicja "osoby". Na przykład jeśli chcesz wykrywać osoby prawne, to chyba bez skanowania dokumentów się nie obejdzie, bo mogą nie mieć fizycznej postaci.

Odbiciowy czujnik odległości powie ci w jakiej odległości od niego znajduje się coś, co odbija światło. Może to być osoba, ale może też być wzmiankowana uprzednio żyrafa. Dodatkowo, jeśli osoba ubrana jest na czarno, albo przypadkiem ma ciemną skórę, to czujnik może nie zareagować. Grupy osób odbijają światło tak samo jak pojedyncze osoby, więc z liczeniem też będzie ciężko.

Czujnik przerwania wiązki będzie o tyle lepszy, że niewrażliwy na modę i mniej rasistowski. Niestety nadal pozostaje problem z żyrafami i grupami osób (albo grupami mieszanymi, osoby i żyrafy).

Czujnik PIR wykryje ci zmiany w promieniowaniu podczerwonym — czyli wszystko co jest ciepłe (albo zasłania inne źródło ciepła) i się porusza. Nie wykryje nieruchomej osoby, nie odróżni osoby od żyrafy ani nawet od samobieżnego kaloryfera na przechadzce, nie policzy grupy osób. Za to nie zarejestruje manekina czy pudła, chyba, że te akurat przesłonią kaloryfer albo plamę światła. A, na przesłonięcie plamy światła przez cień za oknem też zareagują.

Wszystkie trzy czujniki także z dziką rozkoszą policzą wiele razy tę samą osobę, jeśli tylko dostaną taką szansę, oraz zupełnie zignorują osoby prawne niebędące osobami fizycznymi.

Edytowano przez deshipu
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jeżeli chcesz wiedzieć czy ktoś wszedł, czy wyszedł, zliczać osoby w pomieszczeniu w danym momencie, itp. to najłatwiej zrobić to na 4 czujnikach przerwania wiązki. Montujesz je  parami w taki sposób że na jednej wysokości (ok 30-50cm nad podłogą) masz dwa czujniki w pewnej odległości od siebie i kolejną parę czujników znowu o te 30-50cm wyżej. W ten sposób jesteś w stanie wykryć kierunek w którym osoba się przemieściła.

Drugim sposobem jest wykorzystanie matrycowego czujnika temperatury (np. Omron D6T-44L-06, albo Panasonic Grid-EYE) zamontowanego bezpośrednio nad drzwiami. W ten sposób możesz śledzić przemieszczenia się punktów cieplnych przez drzwi i znając orientacje czujnika i określając kierunek przemieszczenia stwierdzić czy ktoś wszedł, czy wyszedł.

Trzeci to system wizyjny rozpoznający twarze/sylwetki/czy co tam jeszcze się da rozpoznać u człowieka.

Pewnie jest jeszcze masa innych sposobów, ale to są te które najszybciej przyszły mi do głowy. Oczywiście każdy ma swoje wady i zalety.

Link do komentarza
Share on other sites

No i jest jeszcze jeden przypadek skrajny, kiedy czujnik wcale nie musi być dokładny, a wymagany jest tylko ze względów formalnych, bo ktoś sobie takie coś wymyślił. Wtedy jesteś w komfortowej sytuacji, bo możesz po prostu zawsze zwracać liczbę "4".

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

To może tak który z tych sposobów jest najtańszy cenowo ?

Znalazłem też coś takiego , czy to ma sens :? : https://botland.com.pl/pl/czujniki-ruchu/11129-sparkfun-ak9753-qwiic-czujnik-obecnosci-i-kierunku-ruchu-czlowieka.html

Ten zamysł z 4 czujnikami przerwania wiązki to na jakiej zasadzie , mógłbyś to narysować nawet w paincie jak to rozmieścić i jak potem inkrementować/dekrementować zmienną liczba_osob ? i najważniejsze jakie to te czujniki przerwania wiązki , te co podałem nadadzą się ?

https://botland.com.pl/pl/inteligentny-budynek/7174-fotokomorka-do-bram-czujniki-przerwania-wiazki-ir.html?search_query=fotokomorka&results=3

Co do tego Omrona z matrycą 4x4 to jak na podstawie odczytu temperatury wykrywać wejście czy wyjście ? Nie można dwóch czujników PIR bez tej nakładki zamiast tego jednego 4x4, co ta matryca daje ?

Edytowano przez daniel89
Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem co w tym trudnego. Po prostu linie na dwóch wysokościach dają pewne zabezpieczanie aby określić czy ktoś łapami macha, czy nogami, itp.  A kierunek określasz na podstawie kolejności przerwania wiązek na jednej wysokości. Tak jak pokazuje strzałka następuje wpierw przerwanie jednej wiązki, a później drugiej, więc jesteś w stanie określić w która stronę przesuwa się obiekt. Porównujesz odczyty z dwóch wysokości aby mieć pewność że oba przerwania szły w tą sama stronę i voilà!

obraz.thumb.png.b212ed6e7bee7bf7e4f8aaf088deaa17.png

Najtaniej wychodzi chyba przerwanie wiązki.

Czujnik który podesłałeś jest drogi. Jeden Grid-EYE kosztuje ok 90zł, do tego musisz zrobić prosta płytkę za kilka zł.

 

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

No okej ten czujnik Grid-EYE faktycznie kosztuje 90zł i do lutowania SMD więc był by cenowo okej. Tylko jak teraz z niego odczytać czy ktoś wszedł czy wyszedł , ma matryce 8x8 . Też nad futryną drzwi montowany ma być ? Jakieś dane o zasięgu to rozumiem że z dokumentacji ? Ten filmik pokazuje jak on działa , to ten czujnik ? :  Może głupio mi pytać ale jak mam teraz z tej matrycy wykryć czy ktoś wszedł czy nie ? muszę temperaturę porówywać powyżej temperatury pokoju czy temperatury takiej samej na wszystkich czujnikach, bo nie zawsze będzie stałe 22 stopnie w pomieszczeniu więc nie do końca wiem jak to potem rozwiązać . Czy prościej te dwa czujniki optyczne dwie pary jak narysowałeś ?

Jeszcze jak byś mógł ten Grid-EYE pokazać w jakim miejscu się go montuje ? Co do kodu to jak do tego podejść sprawdzać różnicę temperatur w danej kolumnie i sprawdzać gdzie się przemieszcza a jak zejdzie całkowicie to jeśli w prawo się fala przemieściła to dodać a jak w lewo to odjąć a jak stanie i się cofnie to nic nie robić ? Tylko czy ja musiał bym teraz to eksperymentalnie patrzyć gdzie co jak się zmienia i dopiero na podstawie tego sterować , a jeśli temperatura pokoju nagle podskoczy do 30 stopni to co wtedy ?

I nurtuje mnie pytanie czy nie można tego na czujnikach PIR zrobić , one też temperaturę wykrywają  tylk owtedy będzie właśnie jeden tylko taki kwadracik, przy dwóch były by dwa i to potem wprowadzi błędy rozumiem ?

 

 

Edytowano przez daniel89
Link do komentarza
Share on other sites

Musiałem 3 razy przeczytać co napisałeś nim to zrozumiałem (przed znakami interpunkcyjnymi  nie stawiamy spacji). Zacznę od końca: PIR nie wykrywa temperatury, a zmiany (nagłe) temperatury i to robi różnicę. Jeżeli znajdziesz sposób jak to zrobić na PIRze to rób. Na pewno jakoś się da, ja nie wiem jak i pomysłu też nie mam. Ale zacznij od poczytania dokumentacji.

Grid-EYE to matrycowy czujnik temperatury, jak widać na filmie który załączyłeś mierzy on temperatury w każdym z pikseli matrycy 8x8. A więc otrzymujemy siatkę z 64 pikselami z określoną temperaturą dla danego piksela. Dzięki temu porównując kilka kolejnych odczytów możemy prześledzić zmiany temperatury i określić czy się przesuwają, w która stronę, a może robią zygzaczki, albo stoją w miejscu. Pisałem wcześniej że zamontowany nad futryną, znając jego kąt widzenia, wysokość drzwi, przeciętny wzrost człowieka możesz policzyć na jakiej wysokości musi być umieszczony.

A więc skoro już wiesz jak on działa, wiesz co chcesz osiągnąć, musisz tylko wymyślić algorytm który sprawdzi i określi kierunek przesuwania się punktów cieplnych. Podpowiem że głupio jest to robić na progu bezwzględnym.

Jeszcze jedna podpowiedź, obejrzyj ten filmik, masz praktycznie gotowe rozwiązanie.

 

Edytowano przez szczawiosław
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Tylko czemu nad drzwiami montowany ? Tutaj na filmie jest na wprost niego ten czujnik, wysokość futryny w drzwiach to zwykle coś koło 2 m . To sledzenie punktów też pewnie problematyczne , bo trzeba testować w praktyce które piksele i jak się zapalają tak ?

Chyba że źle zrozumiałem umiejscowienie tego czujnika, dlatego ja wolę po schematach omawiać 😉

 

Edytowano przez daniel89
Link do komentarza
Share on other sites

Cenowo najlepiej wychodzi zawsze zwracanie liczby 4. Pozostałe rozwiązania będą miały minimalne różnice w cenie, bo najdroższe i tak będzie zamontowanie tego w taki sposób, żeby było solidne, estetyczne i niezawodne. A najlepiej i tak będzie działać mechaniczna bramka.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.