Skocz do zawartości

Mechaniczne zwierzęta


Treker

Pomocna odpowiedź

Mechaniczne zwierzęta

Natura wciąż jest niedoścignionym wzorem, który konstruktorzy robotów mogą jedynie naśladować. Roboty przypominające pająki, misie koala czy węże mają dotrzeć tam, gdzie ludzie nie potrafią.

mechanika.jpg

Oktopod" naśladuje chód pająków. Do mechanicznego tułowia można zamontować od czterech do ośmiu odnóży. Nogami sterują niewielkie silniki, maksymalnie może ich być 24. Możliwość odłączania - zmniejszania liczby nóg - oraz ich konstrukcja stanowią o jego wyjątkowych walorach edukacyjnych. Robot może być wyposażony w dodatkowe czujniki dotykowe, ultradźwiękowe bądź kamerę, które umożliwiają reakcje na bodźce pochodzące z otoczenia (np. omijanie przeszkód).

"Oktopod" powstał w ramach trzech prac magisterskich, przygotowanych przez studentów Politechniki Śląskiej: Mariusza Kurę, Damiana Seweryna oraz Leszka Michalika, pod opieką dr. Tomasza Trawińskiego. Obecnie robot jest wykorzystywany w procesie dydaktycznym Katedry Mechatroniki Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej.

Oprócz robota pająka naukowcy opracowują inne maszyny, których ruch jest wzorowany na sposobie poruszania się różnych gatunków zwierząt. Na realizację czeka robot, który będzie mógł wspinać się na słupy (jak misie koala). Mechaniczny niedźwiadek ma być wykorzystywany do malowania słupów.

Innym projektem jest robot wąż, który przeciśnie się nawet przez otwory o niewielkiej średnicy.

autor: Jarosław Sobkowski

Źródło: www.gazeta.pl

Link do komentarza
Share on other sites

Najbardziej z tych wszystkich zwierząt to wyczekuję w pełni prawdziwej robo-muchy.

To dopiero ma szerokie zastosowanie. wykonanie takiej w warunkach amatorskich jest niemożliwe z racji maleńkości części a co za tym idzie ich ceny "mega-precyzyjnej" techniki.

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.