Skocz do zawartości

Problem z ESP8266


ArduPiotr

Pomocna odpowiedź

Witam, od kilku dni próbuję podziałać coś z moim ESP8266. Chodzi mi o to aby wgrać do niego obsługę komend AT abym mógł go połączyć z Arduino i sterować nim za pomocą Blynka. Broblem w tym że w żaden sposób nie mogę tego zrobić. Gdy chcę przetestować wpisując "AT" w monitorze portu szeregowego to nie mogę tego zrobić bo ESP jak głupie wali cały czas czymś takim jak na zdj. Dioda od ESP cały czas szybko miga. Proszę o pomoc bo już nie mam siły.

1.PNG

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, ArduPiotr napisał:

Taka czarna od chińczyka z niebieską diodą.

Takich płytek jest bardzo dużo wstaw dla formalności zdjęcie Twojej płytki lub link do tego produktu 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam, dzięki z odpowiedź, niestety na chwilę obecną nie mam jak zasilić ESP z 3,3V z innego źródła jak arduino. Jeżeli ono nie wystarcza to odpiszę czy problem został rozwiązany gdy uda mi się zdobyć odpowiednie zasilanie. Dziękuję za pomoc!

Link do komentarza
Share on other sites

Reset odpięty od masy, więc niema możliwości aby był ręcznie resetowany. Dzisiaj przyjeżdża do mnie moduł zasilanie płytek stykowych z zewnętrznego zasilacza. Wyciągnę z niego 3,3V i zobaczymy czy będzie poprawa. Dzięki za pomoc!

Link do komentarza
Share on other sites

Moduły sprzedawane dawniej z 512kB Flash bez problemu ruszały zasilane z FTDI, te dzisiejsze 1MB są bardziej kapryśne. Reset na moim ESP-01 jest podciągnięty przez rezystor do VCC, ale generalnie przy uruchamianiu trzeba podać odpowiednie rezystory na piny IO0, RST, IO15 (w ESP-01 musi być OK, bo nie jest wyprowadzony), CHPD, GPIO2 (czasami), dodać kondensatory blisko VCC bo nowe szarpią tak, że nawet stabilizator 500mA klęka, wybrać odpowiednią wielkość flash (zwykle 1MB działa najlepiej), tryb komunikacji (bezpiecznie DOUT), konwerter logiki dla komunikacji z 5V (ewentualnie) i już się można nimi bawić.  No i z każdym modułem jest inaczej, np. esp12s ma wszystkie pull-up/down potrzebne do standardowej pracy już pod blaszaną kopułką. Jak ktoś używa trybu deepsleep z wybudzaniem timerem to jeszcze polecam użycie diody od RST do GPIO16.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, ArduPiotr napisał:

Reset odpięty od masy, więc niema możliwości aby był ręcznie resetowany. Dzisiaj przyjeżdża do mnie moduł zasilanie płytek stykowych z zewnętrznego zasilacza. Wyciągnę z niego 3,3V i zobaczymy czy będzie poprawa. Dzięki za pomoc!

A nie powinien być podpięty jak już to do zasilania przez rezystor? 😉

EDIT:

Źle przeczytałem 🙂 skoro RESET masz ODPIĘTY od masy i wisi w powietrzu, daj go dla testów do zasilania przez rezystor. Generalnie nie ma powodów by nie wierzyć logom. Skoro wskazują na reset z uwagi na PIN RST, wyeliminujmy ew. ten kierunek. 

Druga sprawa, miałem ostatnio podobny problem. Kod mi się skompilował, wgrał bez problemu do ESP a po uruchomieniu procesor się w kółko resetował. Przyczyną był jakiś bubel w kodzie, kompilator nie darł się że jest źle, ale dla ESP było już nie miło i ten się resetował. Może też tak masz? Wgraj dla testów inny, prosty kod i zobacz czy będzie się resetować. Może to nie problem hardware, tylko jak wtedy u mnie - software...

Edytowano przez matimoto87
  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam, w moim ESP niema żadnego kodu oprócz oprogramowania AT. Chodzi mi tylko o to aby ESP odpisało mi z powrotem "OK" gdy napiszę mu "AT". Reszta to odpowiedni kod w arduino i biblioteka (Gdyby działało). Teraz testuję to podpięte do arduino nano bez żadnego kodu w środku (Pusty kod). Doszedł do mnie stabilizator. Podłączam identycznie jak na schemacie z tego filmiku z taką zmianą że mam trochę inny stabilizator ale podane napięcie jest takie same jak na schemacie. ESP nadal miga i na porcie szeregowym nadal dostaje takie same błędy jak wysłałem na początku. W takim razie usunąłem problem z zasilaniem ale i tak nic z tego. Sprawdzam na wszystkich częstotliwościach ale odpisać "OK" to ono nie chce. Jeśli chodzi o rezystor to nwm jaki. Też 10k czy inny?

Pozdrawiam i dzięki za pomoc!

2.PNG

Link do komentarza
Share on other sites

25 minut temu, matimoto87 napisał:

Może być 10k. Wrzuć na prawdę pusty kod, void setup i void loop bez zawartości. Będziemy wiedzieli czy to wina software czy hardware. Plis...

Po co ma coś wrzucać, skoro to jest soft AT. 

A co do schematu to brakuje kondensatorów, polecam 100n + 1000u. I nie pisz, że na filmie działa bez, też napisałem, że kiedyś działały mi podłączone do FTDI, a dzisiaj już nie chcą. Zresztą na czas programowania to może działać OK (uC pobiera 15mA bez włączonego modemu WIFI), ale nie podczas normalnej pracy gdy jest uruchomiony modem i średni pobór jest 70mA + piki po kilkaset.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam, dzięki za podpowiedzi. Arduino ma wgrany czysty kod, ba od początku gdy testuję ESP ma wgrany czysty kod bo wiedziałem że tak ma być. Pomimo podłączenia wszystkiego tak jak podpowiedzieliście to błąd występuje nadal. Zamówiłem już nowszą wersje z wgranym firmwarem AT. Dziękuje wszystkim za pomoc ale szczerze już mam dość od tygodnia siedzenia nad płytką za 9 zł. Tak jak powiedziałem kupuje nową, nowszą. Kiedyś może sam dla siebie w nią jeszcze zerknę, może jest uszkodzona a ja tracę tylko na nią czas. Więc jeszcze raz dziękuję bardzo za pomoc ale raczej nie będę drążył dalej tematu. 
Jeszcze raz dzięki! 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.