Skocz do zawartości

Szeregowe łączenie modelarskich pakietów Li-Po


vtor

Pomocna odpowiedź

Witam mam szybkie pytanie bo terminy mnie trochę gonią.

Czy można łączyć szeregowo modelarskie pakiety Li-Po? Na przykład dwa pakiety 7.4v aby uzyskać 14.8v (minus jednego pakietu z plusem drugiego). Ładować te pakiety mam zamiar klasycznie ładowarką do pakietów  2S.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Będzie też potrzebny balanser. Chodzi głównie o to, że w trakcie użytkowania poszczególne pakiety różnie się zużywają i z czasem jeden pakiet będzie dostarczał niższego napięcia niż ten drugi co z kolei spowoduje nierównomierny przepływ prądu w pakietach i w rezultacie uszkodzenie jednego z nich ( niewydolność słabszego jest uzupełniana z mocniejszego). Im dłużej jest użytkowana bateria tym rozbalansowanie staje się większe.

Link do komentarza
Share on other sites

6 godzin temu, atMegaTona napisał:

nierównomierny przepływ prądu w pakietach

Z całym szacunkiem... wyjaśnij mi (bo może czegoś nie wiem) jak może być nierówny przepływ prądu w połączeniu szeregowym.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

18 godzin temu, ethanak napisał:

jak może być nierówny przepływ prądu w połączeniu szeregowym

Koledze zapewne chodziło o nierówną pojemność ogniw..

Tak, oczywiście możesz łączyć akumulatory szeregowo nawet jeśli są nieidentyczne pod warunkiem, że zadbasz o ich stan (napięcia poszczególnych celi) w czasie wyładowania. W tym konkretnym przypadku, gdy masz pakiety tego samego typu i z tego samej dostawy to w ogóle bym się nie przejmował tylko używał. Ładowanie w postaci rozpiętych, osobnych stosów 2S także jest jak najbardziej poprawne. A jeśli na dodatek ta ładowarka wyrównuje cele to już pełnia szczęścia. Wtedy w systemie wystarczy jedynie zrobić pomiar (ograniczenie) napięcia minimalnego całości 4S, poniżej którego urządzenie odmawia współpracy. Warto ustawić je troszeczkę wyżej niż wynikałoby to z przyjętych napięć minimalnych jednego ogniwa (np. 3.0V) choćby z uwagi na nieuchronne starzenie się akumulatorów i powolny rozjazd ich pojemności. Nie warto jednak tego demonizować, przy takim sposobie używania jak mówisz, spokojnie po roku będą jeszcze praktycznie identyczne. Tak więc ustaw próg odcięcia na powiedzmy 4x3.3V=13.2V i śpij spokojnie. Jeżeli Twoja ładowarka nie pokazuje po zakończeniu pracy wepchniętej pojemności, od czasu do czasu (co kilka cykli ład/rozład) możesz dla pewności zmierzyć napięcie każdej celi po rozładowaniu w urządzeniu. Wtedy ew. różnice będą największe i szybko przekonasz się czy i która sztuka jest słabsza.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

50 minut temu, marek1707 napisał:

Koledze zapewne chodziło o nierówną pojemność ogniw..

Dokładnie. Najbardziej daje się to we znaki przy dużych obciążeniach, wtedy różnicę widać najbardziej i co za tym idzie jedna z celi ma "cieplej". Miałem pakiet 3S Li-ion i jedna cela nie wytrzymała, na pocieszenie zostały 2 pozostałe całkiem dobre jeszcze ;p

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.