Skocz do zawartości

Dyskusja o PPF - co zrobić, aby forum było przyjaznym miejscem?


Treker

Pomocna odpowiedź

Minęło trochę czasu, nie pojawiły się żadne propozycje, więc przedstawiam mój szkic PPF. Zaznaczam, że to wstępna wersja, w której mogą być jeszcze literówki i różne błędy. Zachęcam do lektury oraz oceny tych zasad pod kątem merytorycznym: https://4bot.pl/hak5e

Czy któraś z zasad wydaje Wam się nieodpowiednio sformułowana?

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Minęły kolejne 2 tygodnie bez uwag. W związku z tym, wprowadziłem ostatnie poprawki do PPF (głównie językowe). Uznaję więc, że bez sprzeciwów PPF obowiązuje od teraz w obecnej formie: Polityka przyjaznego forum (PPF). Zachęcam wszystkich do przestrzegania PPF oraz wymagania tego od innych (upominanie, reakcje, raporty) 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Ja bym był ostrożny. Zauważ: PPF odnosi się przede wszystkim do odpowiadających na pytania, o zadawaniu pytań nie ma tam zbyt wiele. A w rzeczywistości większość utarczek i fochów wynika albo ze źle zadanego pytania, albo z braku informacji kim jest pytający i jak na owo pytanie należy odpowiedzieć (a z reguły kombinacji obu tych czynników). Co do zadawania pytań - o tym mówiono wiele, dla mnie zawsze najważniejsze były zasady zawarte w http://rtfm.killfile.pl. Co do informacji o pytającym - już parokrotnie zwracałem na to uwagę, że np. na pytanie o jakąś funkcję w Arduino inaczej odpowiem programiście PHP z kilkunastoletnim stażem któremu zamarzyła się zabawa w Arduino, inaczej zawodowemu elektronikowi który pierwszy raz w życiu próbuje programowania a inaczej nastolatkowi który nawet nie sprawdził, że istnieją jakieś kursy, o programowaniu nie ma zielonego pojęcia, nie wie którą strona się trzyma lutownicę a w ogóle to przedwczoraj na ten temat toczyła się dyskusja ale nie zajrzał bo po co...

W  tej chwili PPF przypomina mi za bardzo jakąś utopijną krainę, gdzie wszyscy są szczęśliwi, jeden drugiemu pyłki spod stóp zbiera i w ogóle jest czarownie (zdaje się że Lem takową opisywał w opowiadaniu "Kobyszczę") - może ja jestem wyjątkiem, ale dla mnie mottem PPF powinien być nie tekst w stylu "Bądź grzeczny dla wszystkich", ale raczej cytat z "Warszawskiego taksówkarza" (czyli "Jestem grzeczny dla grzecznych" i tak dalej).

Aha, to oczywiście moje zdanie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dziękuję za opinię 🙂

Z mojego punktu widzenia nerwową atmosferę mogą wywołać tylko odpowiadający. Przecież żadna "afera" nie bierze się z tego, że ktoś zadał niechlujnie pytanie. W mojej "utopijnej krainie" w takiej sytuacji zwyczajnie osoba taka nie otrzyma odpowiedzi lub (najwyżej) zostanie poproszona o szczegóły i do takiego podejścia zachęcam. Nie słyszałem, aby jakieś forum miało złą opinię z powodu źle zadawanych pytań. Natomiast wiele for ma zła opinię przez sposób reakcji na źle zadane pytania. PPF pierwotnie składało się z 12 punktów dla pytających i 12 punktów dla odpowiadających. Zrezygnowałem jednak z tego, bo w takiej formie nikt by tego nie czytał. Ostateczny dokument jest skróconą wersję, którą może ktoś przeczyta. Uznałem, że StackExchange, na którym się wzorowałem w tej sprawie wie co robi, bo jest nieporównywalnie większy od Forbota 🙂

Świetny artykuł o zadawaniu pytań linkuje w swoim podpisie. Mowa o tekście przetłumaczonym przez @deshipu. Tekst jest świetnie merytorycznie, ale obawiam się, że jego skuteczność nie jest wysoka. Ile osób przeczyta coś takiego przed zadaniem pytania? Niestety raczej mało.

49 minut temu, ethanak napisał:

Co do informacji o pytającym - już parokrotnie zwracałem na to uwagę, że np. na pytanie o jakąś funkcję w Arduino inaczej odpowiem programiście PHP z kilkunastoletnim stażem któremu zamarzyła się zabawa w Arduino, inaczej zawodowemu elektronikowi który pierwszy raz w życiu próbuje programowania a inaczej nastolatkowi który nawet nie sprawdził, że istnieją jakieś kursy, o programowaniu nie ma zielonego pojęcia, nie wie którą strona się trzyma lutownicę a w ogóle to przedwczoraj na ten temat toczyła się dyskusja ale nie zajrzał bo po co...

Tak, zdaje sobie sprawę, że jest to problemem i chcę to również rozwiązać. Ciągle zastanawiam się tylko nad formą. Na ten moment rozważam 3 rozwiązania:

  1. Krótkie wytyczne na temat sposobu zadawania pytania wraz z prośbą o opisanie swojego stanu wiedzy, które będą wyświetlane podczas zakładania tematów przez nowe osoby.
  2. Pole w profilu, w którym można określić swój stopień zaawansowania (już kiedyś proponował to @Elvis). Tutaj największą trudnością wydaje mi się jednak stworzenie dobrze opisanej skali i ewentualna podatność na efekt Dunninga-Krugera.
  3. Wprowadzenie formatek dla nowych tematów w działach, gdzie najczęściej pojawiają się pytania początkujących. To znaczy, że po rozpoczęciu tematu, w edytorze znajduje się już tekst typu:
Cytat

Na czym dokładnie polega Twój problem?

......

Co próbowałeś zrobić?

.....

Jaki efekt uzyskałeś?

.....

Jak oceniasz swój poziom wiedzy na temat poruszanych zagadnień?

....

Nie jestem jednak przekonany do żadnej z tych wersji. Jeśli ktoś ma jakąś kolejną propozycję lub sugestie to chętnie poczytam 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Przyszedł mi do głowy taki pomysł co do zamieszczania nowych pytań na forum. Załóżmy , że chce założyć nowy temat / czy zadać nowe pytanie. Obecnie zaczynam pisać i daje wyślij. Można by to tak zmodyfikować , że najpierw piszę samo pytanie i klikam np: sprawdź czy szukaj i w tym momencie przeszukiwane jest forum pod kontem danego zagadnienia i powiedzmy dostajemy trzy podpowiedzi (lub więcej), że w tych wątkach może być odpowiedz na dane pytanie jeśli jednak po przeczytaniu tych wątków nie znajdziemy odpowiedzi to odblokuje się opcja wyślij. Jednocześnie mogła by być kierowana wiadomość zwrotna do administratora ile czasu dana osoba poświęciła na przeczytanie podesłanych podpowiedzi. Sam przyznam , że niejednokrotnie szukałem informacji na dany temat ale nie na forbocie a okazało się ,że wszystko było tutaj i to bardzo dobrze opisane.

Natomiast co do profilu to zgadam się , że każdy powinien go mieć z tym , że obecnie jak najadę na profil myszką to widzę kiedy ktoś dołączył itp. a można by tam wstawić np: 

wiek:  przedział np między 30-40 lat

elektronika: hobby, praca, inne i od jakiego czasu 

programowanie : j/w

Dla pozycji 2 oraz 3 dobrze było by dodać możliwość napisania czegoś od siebie czyli kilka zdań w danym temacie, które można by było podejrzeć po kliknięciu w (elektronika czy programowanie). Co do formatek to ja jestem sceptyczny. Patrząc na to od strony praktyczniej a miałem kiedyś do czynienia z tego typu formatkami w pracy to raczej mało kto chce je wypełniać.

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.