Skocz do zawartości

PortD w atmega 32?!


chodki

Pomocna odpowiedź

Witam,

Jako, że projektuje właśnie płytkę natrafiłem na pewien problem, mianowicie teraz dopiero zauważyłem, iż zapomniałem o switch'ach, potrzebuje dwie sztuki, ale pozostały mi tylko dwa wolne porty od ADC. Tu pojawia się moje pytanie czy mogę ich użyć, jeżeli jednocześnie będę używał przetwornika analogowo-cyfrowego? Czy jest może tak, że uruchamiając przetwornik wszystkie 8 kanałów pracuje wyłącznie jako wejście przetwornika?! 🙄

Dzięki

Łukasz

Link do komentarza
Share on other sites

No tak uruchamiam ADC odczytuje tylko z wybranych kanałów, więc jak jest z pozostałymi nie używanymi? Też mi się wydaje iż są już "zarezerwowane" 😖

Kurcze to będę miał big problem chyba... 😋

Hmmm KD93 to jest myśl! 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie wiem jak to wygląda w bascomie, ale w C można używać tylko wybranych pinów do odczytu ADC. Więc prawdopodobnie bascom ma taką samą możliwość.

Ogólnie nikt nie każe używać wszystkich portów przypisanych do ADC. Spokojnie można używać np. tylko jednego pinu. Pozostałe mogą być wejściami, a nawet wyjściami.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dobra ufff udało się rozwiązać problem, zastosuje pomysł kolegi KD93 do jednego switch'a a kolejny wolny port udało mi się wygospodarować. Wolne dwa kanały ADC zostawię na zaś..

Dzięki Panowie... 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Całkiem ciekawym rozwiązaniem jest też podpięcie przełączników z rezystorami , tak aby w razie włączenia z pullupem tworzyły dzielnik. Taki prosty dac. Można wtedy podpiąć kilka przełączników do jednego pinu 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Ja na przykład używałem ADC jaki i przycisków na tym porcie i nie sprawiało to większych problemów, odczytywałem ADC tylko z wybranych kanałów.

Można wtedy podpiąć kilka przełączników do jednego pinu 🙂

Mógłbyś rozjaśnić tą ideę? Jak to obsługiwać?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Mierząc wartości przez ADC i porównując do spadków napięć na rezystorach (każdej wartości danego kanału adc odpowiadał by konkretny switch), jeśli dobrze zrozumiałem 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.