Skocz do zawartości

Czy bateria jest rozładowana?


Grillaz

Pomocna odpowiedź

Witam serdecznie.

Jestem po zakupie podstawowego zestawu do nauki elektroniki. Chciał bym z synem sprawdzić stan wielu baterii AA 1,5V. 

Czy za pomocą multimetra i części z zestawu podstawowego jestem w stanie tego dokonać? Jak powinien wyglądać układ? 

Chce taki eksperyment z 3 letnim synkiem zrobić. 

 

Za wszelką pomoc z góry dziękuję. 

Link do komentarza
Share on other sites

Najprościej to zrobić to z drabinką rezystorów i komparatorów, ale tego drugiego nie ma w zestawie, więc odpada. Ale nawet jeżeli, to dla synka może być to za trudne.

Może na początek coś gdzie miernik jest wskaźnikiem wtedy trzeba zastanowić się co można mierzyć, żeby dojść czy bateria jest naładowana.

Jeżeli bateria jest dość rozładowana to i tak będzie na jest jakieś napięcie rzędu 1,2 V, ale prąd jaki może oddać będzie niski, jeżeli podłączymy obciążenie które będzie "chciało" pobrać więcej prądu niż jest to możliwe to napięcie na baterii spadnie.

Może więc zrobić taki układ: równolegle do zacisków baterii podłączyć miernik i znowu równolegle rezystor i szeregowo do rezystora przycisk. Klikam przycisk (podłączam obciążenie), płynie przez to prąd, jak jest za niski to robi się widoczny spadek.

Żeby synek wiedział, że po podłączeniu coś się dzieje, to można podłączyć do przycisku tranzystor w roli klucza, do tego baterię 9V połączoną masą z resztą układu i jakiś LED, że jak przycisk się włączy, to prąd choć niewielki z baterii AA załączy LED. Ewentualnie tak wyskalować rezystory na bramce tranzystora, żeby jasność świecenia diody wskazywała jaki prąd płynie - podobny temat jest w kursie w części o tranzystorach.

Edytowano przez Gieneq
  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Wiem że to dla Was jest banalne. Ale czy może ktoś pokazać jak powinno wyglądać połączenie na płytce stykowej? 

Czy poniższy układ jest poprawnym?

Gniazdo na baterie wykorzystałem ze starych lampek LED.

Gdzie wpiąć się multimetrem? 

Czy rezystor 10kO jest odpowiedni ?

20191018_212625.jpg 15714268531076323989458388831431.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

@Grillaz wygląda raczej poprawnie 🙂 Czy układ Ci nie działał? Możliwe, że jakiś problem jest z tym koszykiem. W razie problemów ze zrozumieniem samej idei połączeń na płytce stykowej polecam ten artykuł: Jak działa płytka stykowa? Zdjęcia, budowa, przykłady

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jak podłączasz koszyk do płytki stykowej? Jeżeli za pomocą przewodów koszyka to wkładając jedną baterie do koszyka na dwie nie zamykasz obwodu (jest przerwa bo baterie w koszyku są połączone szeregowo) dlatego w tej konfiguracji nie da się jej sprawdzić. Musisz albo wsadzić tam dwie baterie albo poszukać koszyka na jedną albo przyłożyć przewody bezpośrednio do zacisków tej konkretnej baterii. Rezystor 10 kR wydaje się trochę za duży bo z prawa Ohma: U/R = I czyli ~1,5 / 10 000 = 0,00015 A = 0,15 mA. To za mały prąd aby zaobserwować spadek napięcia pod obciążeniem. Najmniejszy rezystor jaki miałem pod ręką to 100 R i w jego przypadku prąd płynący przez niego powinien wynieść ok 15 mA - nie dużo ale dało się odróżnić baterie rozładowaną od dobrej. Dobra nie zanotowała żadnego spadku a rozładowanej napięcie spadło o ok. 0,1 V. Taka bateria powinna móc dać ponad 15 mA także pewnie warto zastosować mniejszy rezystor i wtedy wyniki będą bardziej spektakularne ale to lepiej żeby ktoś inny się wypowiedział. Miernik możesz przyłożyć np. do zacisków baterii albo do nóżek rezystora.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

4 minuty temu, Rogal napisał:

Jak podłączasz koszyk do płytki stykowej? Jeżeli za pomocą przewodów koszyka to wkładając jedną baterie do koszyka na dwie nie zamykasz obwodu (jest przerwa bo baterie w koszyku są połączone szeregowo) dlatego w tej konfiguracji nie da się jej sprawdzić. Musisz albo wsadzić tam dwie baterie albo poszukać koszyka na jedną albo przyłożyć przewody bezpośrednio do zacisków tej konkretnej baterii.

Wygląda, że koszyk jest podłączony poprawnie - zwróć uwagę na niebieski przewód na drugim zdjęciu 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
Dnia 19.10.2019 o 14:06, Treker napisał:

Sprawdź działanie układu dla 330R oraz 100R 🙂 

W układzie wykorzystałem rezystor 100R.

Multimetr  przed otwarciem układu wskazuje na baterii 1.52 po otwarciu wskazuje 1.47

Czy taki spadek wskazuje na rozładowaną baterie? Jakie napiecie powinno być dla baterii rozładowanej? Czy rozładowanie wskazuje tylko i wyłącznie skok napięcia? 

Edytowano przez Grillaz
Link do komentarza
Share on other sites

Taki wynik jest raczej dobry. Ciężko jednoznacznie określić co oznacza, że bateria jest rozładowana, bo w praktyce... bateria będzie rozładowana, gdy zasilane nią urządzenie przestanie działać 😉 Pilot do TV czy zegarek zadziała na baterii, która dla latarki lub samochodu RC będzie za słaba. Wszystko zależy od konkretnej budowy urządzenia oraz prądu jakie ono pobiera. Chcesz te pomiary wykorzystać tylko edukacyjnie czy faktycznie chcesz wybrać baterie do konkretnego urządzenia?

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Treker napisał:

Taki wynik jest raczej dobry. Ciężko jednoznacznie określić co oznacza, że bateria jest rozładowana, bo w praktyce... bateria będzie rozładowana, gdy zasilane nią urządzenie przestanie działać 😉 Pilot do TV czy zegarek zadziała na baterii, która dla latarki lub samochodu RC będzie za słaba. Wszystko zależy od konkretnej budowy urządzenia oraz prądu jakie ono pobiera. Chcesz te pomiary wykorzystać tylko edukacyjnie czy faktycznie chcesz wybrać baterie do konkretnego urządzenia?

Chcę wykorzystać tylko informacyjnie.

Jako ojciec 2 dzieci i ich mnustwa zabawek na baterie posiadam woreczek z dużą ilością bateri wyciąganych z zabawek.Nazbierało się tego za dużo i chciałem zrobić selekcje. Bo zawyczaj wygląda to tak że zabawka przestaje grać lub świecić i mam płacz. Więc biorę woreczek starych i losuję co zadziała.

Link do komentarza
Share on other sites

To może najlepiej pomierzyć wszystkie baterie, ustawić je w kolejności i później dorzucić te najbardziej rozładowane? Nawet dla samego testu się przyda, będziesz mógł sprawdzić jaki jest rozrzut 😉

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Witam, 

chciałbym trochę odkopać temat, ponieważ zacząłem przygodę z kursem (podstawy elektroniki #01) i zmierzyłem napięcie na baterii 9V dodawanej do zestawu.

Wyskoczyło 9.75V, czyli wszystko raczej tak, jak powinno. Natomiast dosłownie dzisiaj w nocy mój domowy czujnik pożarowy zaczął wydawać krótki dźwięk, powtarzający się co minutę. Chodziło oczywiście o słabą baterię (jest to nawet opisane wewnątrz obudowy - krótkie dźwięki, co minutę, informują o wymianie baterii). Tak się złożyło, że jest to dokładnie taka sama bateria 9V, jak w zestawie Forbota. Postanowiłem z ciekawości sprawdzić napięcie na tej rozładowanej z czujnika pożaru i wyskoczyły mi wartości ok, 7,5V....

Nie rozumiem - skoro bateria wydaje się być słaba, to skąd aż takie wysokie napięcie?

Edytowano przez lukasz360
Link do komentarza
Share on other sites

12 minut temu, lukasz360 napisał:

skoro bateria wydaje się być słaba, to skąd aż takie wysokie napięcie?

Bo mierzysz bez obciążenia.

Wyobraź sobie baterię jako źródło napięcia (te 9 z czymś volta) i połączony szeregowo rezystor.  Ten rezystor zwiększa swoją rezystancję w miarę rozładowywania się baterii. I teraz mierząc bez obciążenia będziesz miał dość wysokie napięcie - ale jeśli podłączysz układ (np rezustor 100 Ω) równolegle z woltomierzem to zobaczysz, że napięcie będzie niższe (utworzy się dzielnik napięcia złożony z rezystancji wewnętrznej baterii i rezystancji obciążenia).

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
16 minut temu, lukasz360 napisał:

Nie rozumiem - skoro bateria wydaje się być słaba, to skąd aż takie wysokie napięcie?

Podejrzewam, że czujnik może wykorzystywać tani LDO zamiast przetwornicy, więc przez spadek napięcia zaczął zbliżać się do limitu działania. W takim przypadku jego zadaniem jest poinformować użytkownika z odpowiednim wyprzedzeniem o wymianie baterii (to jednak urządzenie, które ma podnosić bezpieczeństwo, a nie być przyciskiem do papieru).

Poza tym charakterystyka pojemności i napięcia nie jest liniowa.

+ to co wspomniał czarodziej wyżej

Edytowano przez H1M4W4R1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.