Skocz do zawartości

Theremin - ktoś to ćwiczył?


ethanak

Pomocna odpowiedź

Hej.

Właśnie dostałem zadanie o synka - zamarzył mu się theremin.

I tu pytanie: czy ktoś kiedyś coś takiego konstruował? Szczerze mówiąc w analogowej technice nie czuję się najlepiej, wolałbym coś cyfrowego (RPi? ESP32?), a nie stać mnie na wywalenie wypłaty na Mooga...

Pomożecie? Mam czas do Gwiazdki 😞

Aha, uprzedzając: to ma być instrument, a nie zabawka.

Edytowano przez ethanak
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

A widziałeś coś więcej poza możliwością kupienia shielda do arduino? Bo nie znalazłem ani schematów, ani programu.

Taki średnio open 😞

Na razie chcę pokombinować z ESP32 i czujnikami odległości Sharpa. Zobaczymy co z tego wyjdzie...

Edytowano przez ethanak
Link do komentarza
Share on other sites

W ESP32 masz wbudowany czujnik Halla który możesz do tego wykorzystać (robiłem coś takiego właśnie na ESP32 w połączeniu z buzerem). Ewentualnie zapoznaj się jeszcze z STM8TL52, albo MGC3130. W sumie nada się też wszystko co działa jako czujnik gestów.

 

Edytowano przez szczawiosław
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@szczawiosław na razie zamówiłem ESP32 i Sharpy (takie do 30cm) - po prostu dlatego, że jeśli nie wyjdzie mi z thereminem i tak znajdą zastosowanie w czym jeżdżącym. Jakoś nie wyobrażam sobie czujnika Halla jako czujnika odległości każdej z dwóch rąk od ustrojstwa ale może czegoś o czujnikach halla nie wiem 🙂

@Chumanista OK, czegoś nie znalazłem, ślepota... To jest owszem fajne, ale do kupienia jako kit, próba zrobienia tego samodzielnie raczej by mi nie wyszła (vide pierwszy post). Poza tym wolałbym aby wypowiedział się ktoś, kto coś takiego robił czy na tym grał... bez tego raczej odżałowałbym kasę i kupił instrument Mooga (znalazłem za 1800, czyli nie jest tak tragicznie).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@ethanak czujnik Halla to swoją drogą, zainteresuj się tymi dwoma układami. A na czujniku Halla da się zrobić jak masz dwie niezależne anteny (czy jak to tam nazwać), okodzenie tego to już inna bajka bo musisz w jakiś sensowny sposób reagować na zmiany pola. Ale da się wykryć drgania ręki, modulować na podstawie odległości, itp. Tylko jest też duża wrażliwość na zakłócenia, leżąca obok klawiatura potrafi znacznie zmienić odczyty.

Link do komentarza
Share on other sites

8 minut temu, Chumanista napisał:

No właśnie nie wiem na ile czujniki odległości dadzą fajny user experience, original był jednak indukcyjny.

Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 Jeśli odczyt z Sharpa będzie stabilny to kwestia dorobienia generatorów do tego to już mniejszy problem. Ale nie ma co gdybać, zamówienie do Botlandu poszło, jutro-pojutrze powinny przyjść czujniki, dam znać co mi wychodzi.

9 minut temu, szczawiosław napisał:

A na czujniku Halla da się zrobić jak masz dwie niezależne anteny

A mówiłem że czegoś nie wiem... coś bliżej na ten temat? Jakiś link?

Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, ethanak napisał:

A mówiłem że czegoś nie wiem... coś bliżej na ten temat? Jakiś link?

Dawno było i dokładnie nie pamiętam, ale w ESP32 można na pinie zrobić czujnik Halla (są oznaczone jako Touch 1-9), podpinasz pod pin antenę (maksymalnie 10m taśmy miedzianej pod to podłączałem i nadal działało) i na podstawie odczytów modulować uzyskany dźwięk. Czułość chyba regulowało się przez dodanie kondensatora do anteny. Zasada działania całkiem dobrze przedstawiona tutaj:

Co do pozostałych dwóch układów to są one dedykowane jako czujnik dotykowy i czujnik gestów więc pewnie dadzą dokładniejsze odczyty i większe możliwości.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

To co jest przedstawione na ESP32 to czujnik pojemnościowy. Nie ma on nic wspólego z czujnikiem, ani zjawiskiem Halla. Czujnik halla wymaga pola magnetycznego, więc jeśli nie trzyma się w rękach magnesów, ani nie jest medium ciężko będzie takie czujniki wykorzystać.

Natomiast czujniki pojemnościowe jak najbardziej - tylko ich obsługa wcale nie będzie taka prosta jak się wydaje. Można natomiast użyć gotowca https://www.microchip.com/design-centers/capacitive-touch-sensing/gestic-technology - wyjdzie drożej, ale w cenie są biblioteki, DSP i dokumentacja.

Edytowano przez Elvis
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Kinect chyba nie zareaguje na milimetrową różnicę... ale mogę się mylić.

Poza tym gdyby sumaryczna wartość elementów miała się zbliżyć do 1000 zł to raczej kupiłbym mooga 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Na razie zmontowałem jakąś straszliwą prowizorkę - czujniki Sharpa zdają egzamin (chociaż nie jest to ideał, do prawej ręki będę jeszcze szukał lepszego rozwiązania) i jakieś sensowne dźwięki zaczyna z siebie to wydobywać 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.