Skocz do zawartości

Robot Inżynier


nes86

Pomocna odpowiedź

Wymiary robota:

Długość razem z kołami (koła wystają przed i za "kadłub" robota): 17cm

Szerokość : 18cm

Wysokość (średnica koła + grubość gąsienicy): 7cm

Wysokość razem z wieżą: 16cm

W przemyśle najczęściej stosuje się silniki na 24V i takie najłatwiej dostać, rzadziej stosuje się silniki na 12V lub na wyższe napięcie np. 48V. W praktyce nie ma to większego znaczenia, ponieważ silniki na wyższe napięcie pobierają mniejszy prąd, a silniki na niższe napięcie większy prąd, tak że w konkretnym zastosowaniu silnik będzie pobierał mniej więcej taką samą moc bez względu na napięcie znamionowe uzwojenia.

Link do komentarza
Share on other sites

Chciałem zrobić foty, ale nie mam teraz dostępu do szczypiec aby ściągnąć segering, więc muszę ci wystarczyć rendery z Inventora:

Koło napędowe mocowane jest na wale silnika przez dwa otwory w piaście śrubkami imbusowymi. W koło wolne wbiłem dwa łożyska kulkowe, osadziłem na ośce i zabezpieczyłem segeringiem. Silnik i ośka koła wolnego mocowane są śrubami M3 z łebkami stożkowymi do laminatu (na renderach widać otwory bez śrubek). Silnik mocowany jest tylko 4 śrubkami i leży sobie na płytce "podłogowej". Laminat na ściankach ma 2,5mm grubości i śrubki zostały "wpuszczone" w laminat tak, że ich łebki nie wystają ponad powierzchnię laminatu.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Bardzo fajny robot, ciekawa i przemyślana konstrukcja. Z tego co widać przyłożyłeś się do pracy, szkoda że większość prac inż. to tylko "półkowniki" - prace, które wędrują na półce.

Moje gratulacje i czekam na więcej filmików.

Link do komentarza
Share on other sites

Jest pytanie odnośnie gumy bieżnikowanej: mianowicie czy nadawała by się ona na koła? A jak tak to czy byś mógł podać adres tej firmy bo w google wyskakuje pare firm a ja akurat mieszkam koło Poznania.

EDIT: Dobra rozumiem że to jest to http://www.orionht.pl/katalogi.htm# . Teraz następne pytania: Tam w sprzedaży mają tylko pasy od razy z tą gumą bieżnikową , nie można kupić samej taj gumy. Po drugie (jeżeli da się kupić) to ile takie coś kosztuje? Po trzecie czy to jest dobry materiał na koła (chodzi mi tu o duże tarcie) czy lepsze będą uszczelki do okien etc. Po czwarte Ty masz te SUPERGRIP ? No i ostatnie wydaje mi się, że to jest jakaś ogromna firma i jak przyjdzie tam jakiś 14-latek to oni mnie wykopią za drzwi - dobrze myślę ?

Link do komentarza
Share on other sites

Firmę znalazłeś dobrą nawet nie wiedziałem, że mają taką fajną stronę internetową 🙂

Tak ja mam gumę SUPERGRIP.

Tego że cię za drzwi nie wykopią to nie mogę obiecać, bo robią straszne problemy jak się do nich przyjdzie, ale nie można się poddawać. Firma to nie wiem czy jest wielka, jak do nich wejdziesz to siedzi tam 2/3 "gości" w takim małym biurze i z nimi gadasz.

Cen dokładnych nie znam, ja za obklejenie pasków (paski przyniosłem swoje) zapłaciłem 120zł.

Samej gumy u nich nie kupisz ale wydaje mi się, że jeśli przyniósł byś im koła to dali by radę je obkleić tylko, że nie da jej się przykleić do aluminium. Jest to spowodowane tym, że oni to przyklejają klejem cyjano-akrylowym który nie trzyma się aluminium. Napisz z czego robisz koła, bo jak z aluminium to jest pewien sposób, żeby mimo wszystko nakleić tą gumę.

Czy guma się nada, to zależy od zastosowania. Napisz do czego to chcesz wykorzystać to coś doradzę. Supergrip jest dosyć miękki i nie ślizga się mocna ale do robotów sumo już się nie nadaje. Jak będzie u nich w biurze to możesz poprosić o próbki, mają poprzykładowe kawałki pasków obklejonych różnymi materiałami i będziesz mógł sobie je "pomacać" 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Nie znam się na robotach za bardzo, ale to naprawdę coś fajnego. Chciałbym umieć zbudować coś takiego. Schludnie wykonany, ma wiele funkcji... Fajny! Przypomina mi trochę marsjański łazik.

PS. Skoro to mój 1-wszy post to napiszę trochę o sobie:

Mam 13 lat, chodze do gimnazjum. Robotyką interesuję się od niedawna.

Właśnie buduję robota który nie będzie obijał się o ściany(tzn. dotknie "czułkiem" i się odbije), na podstawie schematu robota "Wall-i". Tata mi pomógł z przekaźnikami, resztę robię sam.

Elektronika: u mnie to chyba rodzinne: tata, wujek, kuzyn i ja. 🙂

Hmm... To już chyba wszystko.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.