Skocz do zawartości

Raspberry Pi 4B 4GB - działa jedynie przez UART


MarkoSs

Pomocna odpowiedź

Witam.

Kupiłem: FORBOT – zestaw edukacyjny z Raspberry Pi 4B 4GB .

RPi działa jedynie przez UART.

Po podłączeniu do monitora(telewizor Samsung Full HD)na ekranie nie wyświetla się kreator a jedynie informacja z telewizora że niema połączenia i sprawdź przewody czy zostały dobrze podpięte.

(sprawdziłem przewód na innym urządzeniu i jest ok)

WiFi – nie działa.

A w przypadku „Instalacja /komunikacja przez sieć - Wariant 3: połączenie bezpośrednie

”Połączenie jest –działa „Połączenie:(IPv4/IPv6): Połączono z nieznana sieć, brak ruchu (o co chodzi z tym brak ruchu?)” . Brak adresu IP(więc nie połączę się przez puTTY)- w wierszu poleceń wpisuje: ipconfig /all  ,   Default Gateway- nic niema. Inne parametry są podane. W właściwościach sieci  pisze że połączono z nieznaną siecią i brak Internetu.

Sprawdzałem opcję „pamięć EEPROM SPI” ale zielona dioda miga, więc to nie tu jest problem.

 Ktoś wie o co chodzi?

Link do komentarza
Share on other sites

Witam Ponownie 🙂

Problem połączenia RPi przez HDMI z telewizorem już rozwiązałem. Problem polegał na tym że obudowa RPi w tym zestawie nie pozwala wpiąć  kabla  do końca, tak aby stykał.

Ja ktoś ma inne problemy z HDMI to trzeba usunąć  w pliku "config.txt  "    znak "#" przy odpowiedniej linijce . Wszystko jest opisane w tym pliku tyle że po Angielsku 🙂 .

Ale niema nada połączenia przez sieć. I brak klawiatury z usb . Dlatego będę próbował  przez uart wejść do malinki i w jej opcjach jakoś to odblokować . Jakieś podpowiedzi jak to zrobić? lub inne opcje ?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@MarkoSs witam na forum 🙂

10 godzin temu, MarkoSs napisał:

Problem połączenia RPi przez HDMI z telewizorem już rozwiązałem. Problem polegał na tym że obudowa RPi w tym zestawie nie pozwala wpiąć  kabla  do końca, tak aby stykał.

Oj, to bardzo zły znak. Obudowy były projektowane w taki sposób, aby jednak działało. Niestety microHDMI nie ułatwia sprawy... Czy spróbowałeś dosunąć RPi najbliżej krawędzi obudowy (korzystając z luzu na śrubkach mocujących RPi do podstawy)?

10 godzin temu, MarkoSs napisał:

Ale niema nada połączenia przez sieć. I brak klawiatury z usb . Dlatego będę próbował  przez uart wejść do malinki i w jej opcjach jakoś to odblokować . Jakieś podpowiedzi jak to zrobić? lub inne opcje ?

Nie powinieneś mieć żadnej blokady na klawiaturę. Korzystasz ze zwykłej klawiatury czy masz jakiś bardziej rozbudowany model? Jeśli chodzi o WiFi to daj znać z jakiej sieci próbujesz korzystać 2,4 GHz czy 5 Ghz? Próbowałeś łączyć się po WiFi za pomocą interfejsu graficznego?

Link do komentarza
Share on other sites

Odnośnie obudowy to próbowałem nie pomogło, ale to nie problem, z tym akurat to sobie poradzę jak już wiem o co chodzi.Co do klawiatury to chodziło mi że jej nie mam, a raczej nie miałem bo już sobie kupiłem. Instalacja tradycyjna (z monitorem) udała się Wszystko działa, z wi-fi też niema problemu; ale jeśli chodzi o: " Kurs Raspberry Pi- #6- Instalacja /komunikacja przez sieć"  to tego materiału dalej nie mogę przerobić. Podpinam malinkę do mojego laptopa kablem sieciowym (laptop z ruterem jest połączony przez wi-fi) i nadal nic, nie przydziela mi adresu IP. Powinien być : 192.168.1. ...coś,  a przydziela 169.254.255.255. Przez Wi-fi też nie wykrywa mi laptop mojej RPi.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

3 godziny temu, MarkoSs napisał:

Odnośnie obudowy to próbowałem nie pomogło, ale to nie problem, z tym akurat to sobie poradzę jak już wiem o co chodzi.

Temat obudów wzięliśmy teraz na warsztat. Robimy testy i spróbujemy stworzyć wersję z cieńszymi ściankami - w przyszłości nie powinno być już tego problemu. Dam znać na forum, gdy będzie gotowe, jeśli będziesz chciał to podeślę nową wersję bocznych ścianek 🙂

3 godziny temu, MarkoSs napisał:

Podpinam malinkę do mojego laptopa kablem sieciowym (laptop z ruterem jest połączony przez wi-fi) i nadal nic, nie przydziela mi adresu IP. Powinien być : 192.168.1. ...coś,  a przydziela 169.254.255.255. Przez Wi-fi też nie wykrywa mi laptop mojej RPi.

Nie działa u Ciebie tylko ta część, w której łączysz RPi z PC za pomocą przewodu czy innej elementy z tej części też Ci nie działają? Możesz się podłączyć normalnie na zasadzie RPi do WiFi lub kablem do routera i pracować zdalnie przez SSH, czy taka opcja też nie działa?

Link do komentarza
Share on other sites

 

Cytat

Nie działa u Ciebie tylko ta część, w której łączysz RPi z PC za pomocą przewodu czy innej elementy z tej części też Ci nie działają? Możesz się podłączyć normalnie na zasadzie RPi do WiFi lub kablem do routera i pracować zdalnie przez SSH, czy taka opcja też nie działa?

Sytuacja wygląda obecnie tak: Działa u mnie z tej części jedynie opcja w której: RPi jest podłączone do rutera przewodem sieciowym i łączy się z laptopem za pomocą wi-fi.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 11.01.2020 o 18:17, MarkoSs napisał:

Podpinam malinkę do mojego laptopa kablem sieciowym (laptop z ruterem jest połączony przez wi-fi) i nadal nic, nie przydziela mi adresu IP. Powinien być : 192.168.1. ...coś,  a przydziela 169.254.255.255.

Co Ci ma ten adres 192.168.... przydzielić? Czy na laptopie masz uruchomiony serwer DHCP? Na 100% nie!

Pula adresowa 169.254.0.0 - 169.254.255.255 jest zarezerwowana dla systemu operacyjnego RPi , który przydzieli karcie sieciowej malinki adres z tej puli jeśli karta sieciowa ustawiona jest do konfiguracji automatycznej (DHCP), a konfiguracja ta zakończy się niepowodzeniem.

W twoim przypadku przyczyną niepowodzenia przy podłączeniu kablem RPi - LAPTOP jest brak serwera DHCP na laptopie. To, że połączyłeś RPi kablem z laptopem nie jest równoznaczne temu, że połączyłeś RPi z routerem (na którym działa serwer DHCP) wykorzystując laptop jako pośrednika w tym połączeniu.

Piszesz, że WiFi nie działa - a skąd wiesz? Powinieneś sprawdzić w ustawieniach swojego routera:

- czy jest uruchomiony, a jeśli tak to na jakim paśmie pracuje i jaka jest nazwa udostępnianej przez router sieci WiFi (SSID)

- jaki rodzaj autoryzacji (szyfrowania) jest stosowany przez router

- czy router rozgłasza SSID sieci WiFi (nie musi!)

Uzbrojony w tą wiedzę użyj graficznego kreatora połączeń sieciowych jak ci Treker sugeruje. Widząc sieć routera użyj odpowiedniej metody autoryzacji i ... zobaczysz.

Chociaż już na tym forum był wątek o problemach korzystania z HDMI i WiFi na najnowszej wersji RPi - zobacz

Wygląda na to, że ten model RPi to bubel i trzeba się nagimnastykować.

 

Edytowano przez Belferek
Link do komentarza
Share on other sites

@Belferek rozumiem, że chcesz pomóc, ale może "ochłoń" trochę, bo aż strach o coś zapytać jak się widzi taką "naskakującą" odpowiedź 😉

13 godzin temu, MarkoSs napisał:

Sytuacja wygląda obecnie tak: Działa u mnie z tej części jedynie opcja w której: RPi jest podłączone do rutera przewodem sieciowym i łączy się z laptopem za pomocą wi-fi.

@MarkoSs ok, w takim razie na początku proponuję zająć się tematem podłączenia RPi do routera za pomocą WiFi, bo to jedna z najpopularniejszych opcji. Później pójdziemy dalej. Jeśli łączenie z WiFi za pomocą GUI działało poprawnie, a bez GUI nie działa to znaczy, że problem leży jednak gdzieś w ustawieniach. Pokaż dla pewności swój plik z ustawieniami WiFi, który wgrywasz na kartę, oczywiście zamaskuj tylko jakoś swoje hasło do sieci 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker , 1.thumb.jpg.d99f91b7dfb308b2932569bba8ed19d7.jpg tak wyglądało połączenie gdzie: RPi jest podłączone do rutera przewodem sieciowym i łączy się z laptopem za pomocą wi-fi.

Natomiast kiedy stworzyłem plik: wpa_supplicant.conf ,wprowadziłem poniższe dane, zapisałem i włożyłem kartę do RPi  to utraciłem całkowicie połączenie z Wi-fi2.thumb.jpg.66620bd0664ef5eee6fac76de4c4dcba.jpg

country=PL
update_config=1
ctrl_interface=DIR=/var/run/wpa_supplicant GROUP=netdev

network={
    ssid="Nazwa mojej sieci"
    psk="moje haslo"
    key_mgmt=WPA2-Personal
}

 

Link do komentarza
Share on other sites

@MarkoSs hmm, a masz pewność, że router nie blokuje dostępu dla nieznanych urządzeń, które próbują dostać się do sieci przez WiFi? Pomyślę co to jeszcze może być, ale nie mam na ten moment pomysłu. A próbowałeś po wgraniu wpa_supplicant.conf odpalić RPi bez monitora i połączyć się przez SSH? Zdarzały się takie przypadki, gdzie w takiej konfiguracji bywały problemy.

7 godzin temu, Belferek napisał:

Ja bym zaakceptował ten klucz SSH. Klucze są przechowywane, a ten komunikat mówi, że to pierwsze połączenie, klucz RPi nie został jeszcze zapisany. Kliknij TAK

@Belferek autor pisał wyżej, że połączenie przewodowe działało, więc raczej kliknął odpowiedni przycisk i się połączył, a nawet jeśli nie to nie powinno mieć to wpływu na łącznie przez WiFi 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker, odnośnie:

Cytat

masz pewność, że router nie blokuje dostępu dla nieznanych urządzeń, które próbują dostać się do sieci przez WiFi?

Pewności nie mam (jutro spróbuje spytać o to mojego dostawce internetu osobiście), ale czy RPi podłączone do telewizora  i łączące się z routerem bezprzewodowo przez wi-fi nie jest takim nieznanym urządzeniem?A taki układ u mnie działa.1482430901_schemat.thumb.jpg.7a2d8419ef24418f32679f9dbf7d1a9d.jpg

Cytat

A próbowałeś po wgraniu wpa_supplicant.conf odpalić RPi bez monitora i połączyć się przez SSH?

Tak, właśnie od tego zacząłem .  A co myślisz o tym wątku jaki zasugerował @Belferek , i utworzeniu na laptopie serwer DHCP?. Znalałem coś takiego:

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Jeszcze jedną rzecz zauważyłem : kiedy podłączyłem RPi do telewizora , a nie podłączyłem przewodem do rutera to na telewizorze wyświetliły się tylko malinki i dalej nie chciało się uruchomić(więc chyba wi-fi nie działało).Natomiast gdy podłączyłem na chwile do routera przewodem to zadziałało, a potem gdy wyjąłem przewód to wi- fi nie zanikło tylko już działało.

A jakby tak spróbować właśnie w ten sposób  uruchomić wi-fi ,potem nie zamykać systemu tylko odpiąć telewizor, żeby  RPI pozostało tylko podłączone do zasilania i spróbować się połączyć z laptopem. Może by też załapało. Tylko czy taka opcja jest bezpieczna dla Rpi?

Link do komentarza
Share on other sites

@MarkoSs nie musisz nawet odpinać telewizora - możesz spróbować się połączyć zdalnie po SSH z malinką, gdy jest podłączona do TV, nic tutaj nie zaszkodzi. Zrób proszę taki test i pomyślimy co dalej. Strasznie dziwna sprawa, mam nadzieję, że nie przeoczyliśmy jakiejś błahostki na początku analizy tego problemu 😉

Dla pewności jeszcze: rozumiem, że router masz od dostawcy internetu, tak?

Jeśli chodzi o metodę 4, czyli połączenie z laptopem za pomocą jednego przewodu to tak szczerze mówiąc nie musisz się tym teraz przyjmować. Pokazaliśmy taką opcję w kursie bardziej jako ciekawostkę, bo sporadycznie się z tego korzysta. Najważniejsze, aby udało się uruchomić wersję numer 3 z Twojego rysunku. 

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker, Po prostu nie wież, ale udało się, DZIAŁA😀. Dobrze że zasugerowałeś żeby nie odpinać TV, bo na ekranie pokazało że przydzieliło inny IP 192.168.1.108/24                             zamiast 192.168.1.106 który działał. Cała procedura wyglądała następująco: podłączyłem do RPi  telewizor , router  i zasilanie; Na ekranie TV wyświetlił się pulpit RPi, upewniłem się że wi-fi jest włączone (wtedy też zauważyłem że jest przydzielone inny IP) odłączyłem przewód sieciowy od routera i upewniłem się ponownie czy RPi  jest połączone z routerem bezprzewodowo.Następnie na laptopie włączyłem puTTY (z ustawionym łączeniem przez SSH) i zacząłem wpisywać adresy:  192.168.1.106(nie zadziałało- komunikat wygaśnięcie połączeni ze względu na zbyt długi czas oczekiwania), następnie w pisałem: 192.168.1.108/24(wystąpił tym razem komunikat że coś takiego nie istnieje, ok czyli 108/24 to zakres od 108 do 124), więc wpisałem 192.168.1.108, i sukces (pojawiło się ponownie okienko z kluczem SSH- jak to określił  @Belferek

Cytat

że to pierwsze połączenie

ale jak to pierwsze połączenie, skoro pierwsze połączenie już było, postanowiłem sprawdzić ten wątek czy poprzednia metoda połączenia nadal działa. Zamknąłem RPi , rozłączałem wszystko i ponownie podłączyłem RPi do Routera(przewodem i bez TV) i z laptopa próbowałem nawiązać połączenie przez wi-fi, okazało się ze dalej działa tylko co ciekawe tym razem zarówno IP 192.168.1.106 jaki i ten z TV 192.168.1.108 działają, z obu się można zalogować do RPi. Fajnie że działa, ale co tu się właściwie stało ? ). Nasuwa się teraz wniosek że wi-fi działa , tylko żeby załapało to najpierw trzeba na chwile podłączyć się przewodem sieciowym . To tak jakbym jeździł samochodem na popych, wolałbym odpalać z kluczyka 😀.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.