Skocz do zawartości

Raspberry Pi 4B 4GB - działa jedynie przez UART


MarkoSs

Pomocna odpowiedź

3 godziny temu, Treker napisał:

Taka opcja musi zadziałać, więc najlepiej skupić się na rozwiązaniu tego problemu. A możesz w tej sytuacji sprawdzić w panelu tego drugiego routera jaki adres dostaje RPi?

Coś czuję, że jednak niekoniecznie "musi", bo chyba problem jest większy w mojej ocenie. Tezę opieram jeszcze na innych przesłankach:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3653726.html

https://github.com/raspberrypi/linux/issues/3034

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Zealota z tego co wiem to oficjalnie potwierdzone zostały tylko błędy związane z niemożnością połączenia się z WiFi przy korzystaniu z jednej, konkretnej rozdzielczości ekranu po HDMI. Inne problemy nie były nigdzie szerzej omawiane przez producenta. Gdyby był jakiś błąd to raczej osób z takimi problemami byłoby znacznie, znacznie więcej. To co ewentualnie przychodzi mi do głowy to jakiś błąd w oprogramowaniu, który objawia się przy jakiejś konkretnej, ale niepopularnej konfiguracji sieci lub jeszcze czegoś innego 😕

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker 

Cytat

Taka opcja musi zadziałać, więc najlepiej skupić się na rozwiązaniu tego problemu. A możesz w tej sytuacji sprawdzić w panelu tego drugiego routera jaki adres dostaje RPi?

Sprawdziłem, przydziela dla RPi adres 192.168.1.39 .Ale po próbie połączenia efekt jest ten sam -nie działa w tej opcji.

Link do komentarza
Share on other sites

A próbowałeś troszeczkę poczytać o sieciach? Sprawdzałeś możliwość połączenia np. za pomocą  ping (w obie strony). Jak RPi został przydzielony adres IP przez działający w routerze serwer DHCP to musi działać komunikacja pomiędzy tymi urządzeniami - więc RPi działa w sieci.

Edytowano przez Belferek
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@MarkoSs przyznam szczerze, że już nie mam pojęcia w czym może leżeć Twój problem... Musze przeanalizować sprawę raz jeszcze od początku. Działasz sobie w między czasie z kursem dalej? Bo nie chciałbym Cie tutaj zatrzymywać na nie wiadomo jak długo 😉 Sprawdzić jeszcze tego ping'a (zgodnie z powyższą sugestią), czyli np. w CMD wydaj komendę ping 192.168.1.39, a później w terminalu na RPi to samo, ale z adresem IP PC.

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker Dalej robiłem testy i robiło się coraz gorzej straciłem połączenie z internetem a wi-fi działało i odpowiadało  na   " ping 192.168.1.106 ". Postanowiłem że wszytko wykasuje i zrobię odnowa całą instalacje. Wgrałem system odnowa na kartę, tym razem całą instalacje przeprowadziłem jak  "Kurs Raspberry Pi – #4 – instalacja systemu, RPi jako PC" i udało się 😀

Cytat

2. Laptop połączony przez wi-fi z routerem ,RPi podłączone do jedynie do prądu(ma się łączyć przez wi-fi). 

łączy się😀. Tak się zastanawiam co mogłem po drodze zrobić nie tak: i przychodzą mi do głowy dwie możliwości:

1. Ustawiałem inny format karty: Exfat cz FAT ex bo ponoć dedykowany pod linuxa

2. W pliku "cmdline" próbowałem przypisać statyczny adres IP

Jak myślisz? To czy jeszcze coś innego?

Poza tym jak się wylogowuje to wyskakuje komunikat że rozłączy z internetem, zamiast kliknąć ok to zamykam "X" w ten sposób nie wiem czy to ma jakieś znaczenie ale skoro zadziałało za pierwszym razem i dale działa to się takiej formy trzymam😀.

Mam jeszcze jedno pytanie z innej "beczki"😀 czy Rpi mogę w jakiś sposób zasilać akumulatorem ( prądem stałym) tak jak to ma miejsce np: w przypadku Arduino ?  

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 1.02.2020 o 21:49, MarkoSs napisał:

1. Ustawiałem inny format karty: Exfat cz FAT ex bo ponoć dedykowany pod linuxa

2. W pliku "cmdline" próbowałem przypisać statyczny adres IP

Jak myślisz? To czy jeszcze coś innego?

Zupełnie nie rozumiem o co tutaj chodzi. Jakie exFat, Fat ex, po co to w ogóle?

Kupujesz kartę załóżmy Goodram, czy Sandisk, 8 czy 16 GB, wypalasz image za pomocą Win32DiskImager.exe i tyle.

Format systemu plików karty jest ustalony przez tylko i wyłącznie image z systemem Raspbian. Tworzone są automatycznie 2 partycje,  jedna DOS - fat, druga ext4.

Bootujesz RPI, wcześniej podłączasz kabel ethernet do switcha i to ma działać. Robię tak od pierwszej wersji RPI, a skończyłem na RPI4 4GB. Za każdym razem powtarzalnie. Oczywiście były gorsze, lepsze image, ale wszystko działało od strzała.

Oczywiście podstawą jest poprawnie działająca sieć, z poprawnie skonfigurowanym sprzętem, a zwykle każdy router "z pudełka" potrafi przydzielić adres IP.

Cały wątek dla mnie to jak jakieś błądzenie "ślepego" nie wiadomo gdzie. Przepraszam, za to porównanie, ale ono oddaje pewien sens, który można skwitować powiedzeniem, że "sprzęt komputerowy działa tylko w obecności wykwalifikowanego pracownika".

  • Lubię! 1
  • Nie zgadzam się! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Zealota 

Cytat

Zupełnie nie rozumiem o co tutaj chodzi. Jakie exFat, Fat ex, po co to w ogóle?

Cytat

Cały wątek dla mnie to jak jakieś błądzenie "ślepego" nie wiadomo gdzie. Przepraszam, za to porównanie, ale ono oddaje pewien sens, który można skwitować powiedzeniem, że "sprzęt komputerowy działa tylko w obecności wykwalifikowanego pracownika".

Odnośnie pierwszego cytatu, jak już wspomniałem na samym początku nie stykał przewód HDMI , a ja myślałem że to coś poważniejszego i szukałem  wszystkiego co może pomóc, i testowałem. 

Co do drugiego: Dokładnie tak nie wiadomo gdzie był problem próbowałem wszystkiego co mi może pomóc  (ważne że działa). I Ja amator podałem wszelkie zaobserwowane zjawiska jak się sprzęt zachowuje  i ŻADEN z "wykwalifikowanego pracownika"  nie podał mi odpowiedzi ani przyczyny.   Więc z całym szacunkiem ale FACHOWCY darujcie  sobie złośliwości i uwagi odnośnie mojej wiedzy z zakresu sieci bo ta wiedza co to powinienem wiedzieć (przeanalizowałem tematy) do niczego w tym przypadku mi się nie przydała.

Uczę się tylko tej teorii którą zaraz mogę przetestować w praktyce dlatego podobają mi się kursy FORBOTA. Cała wiedza której nie użyje w praktyce jest dla mnie STRATA CZASU.

Link do komentarza
Share on other sites

@MarkoSs faktycznie sporo tutaj było pomysłów do sprawdzenia, najważniejsze, że ostatecznie działa 🙂 Grunt, że nic się nie uszkodziło, a ćwiczenia z uruchamianiem sieci na pewno zapamiętasz na długo.

Dnia 1.02.2020 o 21:49, MarkoSs napisał:

Mam jeszcze jedno pytanie z innej "beczki"😀 czy Rpi mogę w jakiś sposób zasilać akumulatorem ( prądem stałym) tak jak to ma miejsce np: w przypadku Arduino ?  

Tak, oczywiście 🙂 Wystarczy dobre źródło stabilnego 5V. W praktyce, przy Raspberry Pi najlepiej wykorzystać dobry powerbank, którym normalnie za pomocą przewodu USB zasilisz RPi.

 

@Zealota rozumiem, że sieci mogą budzić wielkie emocje, ale dla przypomnienia zachęcam do lektury Polityki Przyjaznego Forum. Nie każdy musi być ekspertem we wszystkich tematach, a ogólnikowe odsyłanie początkujących do "informacji na temat sieci" raczej nikomu nie pomoże 😉

Dnia 2.02.2020 o 00:44, Zealota napisał:

"sprzęt komputerowy działa tylko w obecności wykwalifikowanego pracownika"

Ci wykwalifikowani pracownicy też kiedyś od czegoś zaczynali 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć odkopię wątek gdyż widzę specjalistów od sieci 😉

Mam RPI 4 I Zero i problem wstępuje na obydwu. Poniżej chronologiczny opis mojej walki:

1. Instaluję wszystko zgodnie z kursem FORBOT, działa malinka(4) dostaje ip 198.168.1.116 (trochę dziwne bo nie po kolei). 

2. Instaluję wszystko z FORBOTEM na ZERO W i nie działa, to samo na 4.

3. Zrobiłem kilka formatów (oddzielne karty dla ZERO i 4), Po drodze miałem problemy z kartą SD (wpa_supplicant - not available), zasilaniem itp. Wszystko rozwiązane. 

4. Obie Malinki łączą się z wifi od iPhona WPA2-Personal. 

5. Instaluje Network Managera widzi sieci ale nie jest w stanie się z nimi połączyć wyskakuje błąd "SSSID does not exist" czy coś takiego, generalnie nie znalazł sieci. Sieć przy skanie wyskakuje jako pierwsza albo jedna z. 

6. Zmieniam kanał na routerze, z 11 na 1, może zakłócenia, niestety nie. Zmieniam ustawienia sieci na routerze, nazwę, hasło, zabezpieczenia WPA, WPA2, bez zabezpieczeń (to no avail), 2G, 5G.

7. Podłączam malinkę przez kabel dostaje IP po kolei 198.168.1.106 czy coś takiego, niestety dalej nie mam połączenia przez wifi. 

8. Filtrów MAC brak. 

9. Kombinuje z ustawieniami w wpa_supplicant.conf i z plikiem interfaces, wpa_supplicant.conf - najlepiej zostawić z minimalnymi ustawieniami wtedy się łączy z telefonem. Pliku interfaces do końca nie rozumiem ale wypróbowałem kilka kombinacji. Oczywiście reboot po każdych zmianach. 

Bardzo proszę o pomoc gdyż siedzę nad tym od 3 dni i nie widać końca. Mogę przesłać screeny wszystkich ustawień routera(ale wróciłem nawet do fabrycznych).  

Wydaje mi się, że to musi być coś z routerem ale co, nie ma pojęcia. W log-u routera nie ma zapytań od adresu MAC malinki ale patrzyłem tylko na debug. 

Edit: na innym routerze, też nie działa więc musi to być kwestia maliny. 

Edytowano przez paweldudek
Link do komentarza
Share on other sites

@paweldudek trochę się pogubiłem, więc dla formalności:

Dnia 19.04.2020 o 12:17, paweldudek napisał:

1. Instaluję wszystko zgodnie z kursem FORBOT, działa malinka(4) dostaje ip 198.168.1.116 (trochę dziwne bo nie po kolei). 

Zakładam więc, że na RPi4 wszystko jest dobrze, ale dalej piszesz:

Dnia 19.04.2020 o 12:17, paweldudek napisał:

7. Podłączam malinkę przez kabel dostaje IP po kolei 198.168.1.106 czy coś takiego, niestety dalej nie mam połączenia przez wifi. 

Czyli to pierwsze połączenie było też przez kabel? Mam rozumieć, że w przypadku obu malinek nie działa Ci WiFi? Próbowałeś łączyć się w trybie graficznym (przez opcję dostępną w GUI obok zegara)?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.