Skocz do zawartości

Raspberry Pi 4B 4GB - działa jedynie przez UART


MarkoSs

Pomocna odpowiedź

Ufff, cieszę się, że są jakieś postępy 🙂

20 godzin temu, MarkoSs napisał:

192.168.1.108/24(wystąpił tym razem komunikat że coś takiego nie istnieje, ok czyli 108/24 to zakres od 108 do 124),

Taki zapis oznacza maskę podsieci: https://pl.wikipedia.org/wiki/Maska_podsieci Nie ma to raczej związku z tym tematem, ale nazywanie tego zakresem raczej nie jest poprawne, więc prostuję dla formalności 🙂

20 godzin temu, MarkoSs napisał:

ale jak to pierwsze połączenie, skoro pierwsze połączenie już było,

Było, ale tutaj chodzi o pierwsze połączenie przez SSH z danym adresem IP z danego PC, więc jeśli dobrze rozumiem to powinno być pierwsze takie połączenie 🙂

Coś mi się wydaje, że w Twojej sytuacji winnym jest jakiś dziwny router... To jest router od dostawcy internetu, możesz zalogować się normalnie do jego panelu?

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Treker napisał:

nazywanie tego zakresem raczej nie jest poprawne, więc prostuję dla formalności

Tak dla formalności to w zasadzie jest poprawne (tylko MarkoSs nie wypowiada się poprawnie), gdyż maska sieci określa zakres dostępnych w sieci adresów IP.

W przypadku kolegi dostępny zakres IP dla urządzeń w jego sieci IP to od 192.168.1.1 - 192.168.1.254 - czyli max. 254 urządzenia.

MarkoSs jeśli podejmujesz się by Twoje urządzenia działały w sieci to tak jak radzi Treker powinieneś poznać przynajmniej podstawy działania sieci komputerowych.

Edytowano przez Belferek
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Maska nieciągła to taka maska, której się nie da zapisać jako zakres od-do. Przykład: 255.255.255.73. Ogólnie - artykułów w sieci jest mnóstwo, nie podam najlepszego ale jak wrzucisz do wujcia G. zapytanie o "non-contiguous netmask" to Ci parę wyświetli.

Link do komentarza
Share on other sites

ethenak przywołałeś pewną "osobliwość". Nie wiem jak inni ale ja w praktyce nie spotkałem się z nieciągłą maską. Myślę, że i koledze MarkoSs ta wiedza się nie przyda. Przyda się natomiast ogólna wiedza na temat adresowania IP (statyczne, DHCP), masek CIDR,  portów, TCP i UDP, podstawowych narzędzi diagnostycznych (ping, ipconfig, tracert, netstat itp.). Jeśli chce by jego RPi w sieci działało, a może pełniło funkcję serwera to coś o tych sieciach wiedzieć musi.

Edytowano przez Belferek
Link do komentarza
Share on other sites

12 minut temu, Belferek napisał:

przywołałeś pewną "osobliwość"

Tylko zwróciłem uwagę na Twój błąd polegający na stwierdzeniu, że maska określa zakres. Jak widać nie określa, a nawet jeśli nie będziemy brać pod uwagę masek nieciągłych to zakresy od-do są jak najbardziej często stosowane (np. przy konfiguracji serwerów DHCP), przy czym w większości przypadków nie da się ich zapisać jako maski (np. zakres 192.160.1.100-192.168.1.120).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Czy ja wiem czy to błąd kiedy mówię, że maska określa zakres, wielkość sieci? Jeszcze raz powtórzę, że nie spotkałem się z nieciągłą maską i jestem pewien, że mało kto w praktyce z taką sytuacją się spotkał.

Jako przykład podajesz konfigurację serwera DHCP, a tu w czasie konfiguracji pulę adresową serwera określa się nie maską lecz podaje się ją wprost OD - DO i nic do tego zakresu masce. Tak jest w naszych domowych urządzeniach jak i np. w Cisco gdzie możemy wyłączyć z całej puli sieci (puli DHCP) określone adresy za pomocą ip dhcp excluded-address .

Kto korzysta z nieciągłych masek?

Edytowano przez Belferek
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Treker, 

Cytat

Coś mi się wydaje, że w Twojej sytuacji winnym jest jakiś dziwny router... To jest router od dostawcy internetu, możesz zalogować się normalnie do jego panelu?

Tak, dokładnie tak, to jest ruter od dostawcy internetu, i nie mam możliwości zalogowania się do jego panelu.

Link do komentarza
Share on other sites

@MarkoSs a masz dostęp do jakiegoś zwykłego routera, nawet tak dla testu, aby utworzyć sieć lokalną router, Twój komputer i RPi? Nie trzeba łączyć tej sieci nawet z internetem, wystarczyłoby zrobić test wewnątrz tej sieci 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker Tak mam drugi router , utworzyłem sieć lokalną i wygląda to tak: 

1. Laptop połączony przez wi-fi z routerem ,RPi podłączone do laptopa przewodem. Rezultat:  także przypisuje adres IP 169.254. ... .

2. Laptop połączony przez wi-fi z routerem ,RPi podłączone do jedynie do prądu(ma się łączyć przez wi-fi). Rezultat: Wpisuje w wierszu poleceń  "arp  -a "  i nic niema żądnego nowego IP.

3. RPi połączone przewodem z routerem , router połączony z laptopem przez wi-fi. Rezultat: Wpisuje w wierszu poleceń  "arp  -a "  i nic niema żądnego nowego IP, ale wpisałem w putty ten adres co się wcześniej łączył 192.168.1.106 i nawiązało połączenie, wpisuje ponownie w wierszu poleceń  "arp  -a " i tum razem już się wyświetla ten adres 192.168.1.106. Z chwilą odłączenia RPi od routera połączenie się urywa nie łączy się przez wi-fi jak to miało miejsce gdy był Internet.

 

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker Dodam jeszcze odnośnie:

14 godzin temu, MarkoSs napisał:

3. RPi połączone przewodem z routerem , router połączony z laptopem przez wi-fi. Rezultat: Wpisuje w wierszu poleceń  "arp  -a "  i nic niema żądnego nowego IP, ale wpisałem w putty ten adres co się wcześniej łączył 192.168.1.106 i nawiązało połączenie, wpisuje ponownie w wierszu poleceń  "arp  -a " i tum razem już się wyświetla ten adres 192.168.1.106. Z chwilą odłączenia RPi od routera połączenie się urywa nie łączy się przez wi-fi jak to miało miejsce gdy był Internet.

 

że mimo że to jest sieć lokalna,połączenie nastąpiło, ale na pulpicie RPi  przy ikonce wi-fi pisze że połączyło z tą siecią z internetem.(Czyli pierwszy  router bez dostępu do Internetu połączony przewodem z RPi łączy się z laptopem przez wi-fi który też niema dostępu do internetu -i jest sieć lokalna, i w tym momencie gdy w putty wpisuje adres IP 192.168.1.106  następuje połączenie z RPi które okazuję się że ma dostęp do Internetu    )

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 25.01.2020 o 22:55, MarkoSs napisał:

2. Laptop połączony przez wi-fi z routerem ,RPi podłączone do jedynie do prądu(ma się łączyć przez wi-fi). Rezultat: Wpisuje w wierszu poleceń  "arp  -a "  i nic niema żądnego nowego IP.

Taka opcja musi zadziałać, więc najlepiej skupić się na rozwiązaniu tego problemu. A możesz w tej sytuacji sprawdzić w panelu tego drugiego routera jaki adres dostaje RPi?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.