Skocz do zawartości

Jak sterować silnikiem za pomocą przycisku?


Atypowy

Pomocna odpowiedź

Witam.

Od niedawna zacząłem interesować się programowaniem oraz Arduino, i chciałbym zrobić takie coś (ale kompletnie nie wiem jak to zrobić):

Klikam przycisk => silnik kręci się w prawo (3s) => przerwa (2s) => silnik kręci się w lewo (3s) => Stop. I kiedy kliknę przycisk znowu to samo od poczatku.

*Arduino Leonardo

*Silnik (zwykły, chiński z samochodu RC)

Proszę o pomoc, będę bardzo wdzięczny.😉

Edytowano przez Atypowy
Link do komentarza
Share on other sites

@Atypowy witam na forum 🙂

Temat wydaje się dość prosty. Reagujesz na wciśnięcie przycisku i wykonujesz sztywnie zapisaną sekwencję ruchów silnikiem. Z czym dokładnie masz problem - z podłączeniem elektroniki czy programem? Znasz podstawy z naszego kursu Arduino?

Link do komentarza
Share on other sites

13 godzin temu, Treker napisał:

@Atypowy witam na forum 🙂

Temat wydaje się dość prosty. Reagujesz na wciśnięcie przycisku i wykonujesz sztywnie zapisaną sekwencję ruchów silnikiem. Z czym dokładnie masz problem - z podłączeniem elektroniki czy programem? Znasz podstawy z naszego kursu Arduino?

Najlepiej by było jakby mi ktoś pokazał jak to podłączyć, jaki program napisać i co potrzebuje żeby takie coś powstało.

(Można powiedzieć, że jestem dopiero początkujący, ale chciałbym zrobić coś więcej niż tylko zapalająca się dioda czy zasilanie silnika)

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Atypowy ponowię więc pytanie czy znasz podstawy z kursu Arduino, który linkowałem? Już na samym początku znajdziesz tam informację o przyciskach, a kawałek dalej o sterowaniu silnikami. Jeśli umiesz napisać 2 programy: pierwszy zapalający diodę na 5 sekund po wciśnięciu przycisku oraz drugi sterujący silnikiem, to połączenie ich w całość będzie tylko formalnością 😉

Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, Treker napisał:

@Atypowy ponowię więc pytanie czy znasz podstawy z kursu Arduino, który linkowałem? Już na samym początku znajdziesz tam informację o przyciskach, a kawałek dalej o sterowaniu silnikami. Jeśli umiesz napisać 2 programy: pierwszy zapalający diodę na 5 sekund po wciśnięciu przycisku oraz drugi sterujący silnikiem, to połączenie ich w całość będzie tylko formalnością 😉

Tak znam podstawy Arduino, ale boję się o swoją płytkę, że coś źle podłącze i będzie koniec. Jednak postaram się poduczyć i coś zrobić. W razie problemu będę pytać.😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zapomniałem grozi spaleniem ardu? hmm 🤔

Miało być "to grozi" ale jak zawsze słownik mądrzejszy... 😁

Chociaż sensu nie zmieniło.

@Atypowy Jeśli się boisz o swoje leonardo, zawsze pozostają klony UNO, które działają niezgorzej. Trzeba tylko zainstalować manualnie sterownik CH340G. Np.:

Klon Arduino Uno za dyszkę z hakiem.

Edytowano przez macizet
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 14.01.2020 o 08:41, Atypowy napisał:

Tak znam podstawy Arduino, ale boję się o swoją płytkę, że coś źle podłącze i będzie koniec. Jednak postaram się poduczyć i coś zrobić. W razie problemu będę pytać.😉

Polecam podszkolić się z elektrotechniki, całość nie jest trudna i podstawy podstaw do ogarnięcia w jeden/ dwa wieczory a przyda się na przyszłość 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 17.01.2020 o 23:52, macizet napisał:

Trzeba tylko zainstalować manualnie sterownik CH340G

Trzeba tylko zainstalować manualnie sterownik CH340G jeżeli korzysta się z Windowsa 😉

IMHO Ardu zaczyna być przeżytkiem, jeżeli chodzi o płytki. Wolę np. tańsze Raspberry Pi Pico, które wprawdzie działa tylko na 3.3V, ale za to zużywa mniej energii, ma na pokładzie przetwornicę zamiast LDO i znacznie więcej mocy obliczeniowej. A i można programować je w Arduino IDE...

I nie boli jak się spali.

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@H1M4W4R1 To ja już wolę ESP32 - płytka z ładowarką do lipo za niecałe 24 PLN (właśnie zamówiłem od salomona)... I też można w Arduino IDE programować. I też nie boli 🙂

Niestety - RP2040 na razie jest daleko za Xtensą. A Pico i podobne również za płytkami z ESP.

Cenowo również...

A silnikiem też da się kręcić 😉

 

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

15 godzin temu, keram167 napisał:

Mhmm... tak myślę, że od chwili napisania 1-szego postu przez Kolegę @Atypowy minęły "prawie" 4 lata i chyba już kręci tym zwykłym, chińskim silnikiem ...😉

Fakt XDDD

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.