Skocz do zawartości

ESP8266-01 jak wystartować?


BlackJack

Pomocna odpowiedź

Tak dotarły do mnie gadżety z Chin.

IMG_20200119_141415.thumb.jpg.b74af109f69ae0f887594a380c6fb0c9.jpg

Niestety, do tej pory nie korzystałem z ESP8266-01, i nie wiem jak się za to zabrać? A nie chcę sobie tego od razu uziemnić.

Pierwszy problem to, to że nie wiem co jest wgrane do modułów ESP? Da się to jakoś prosto sprawdzić?

Drugi problem to wersja jednego z modułów. Po oznaczeniu FLASHa mniemam że 1MB?

ESPFLASH.thumb.jpg.2fbd61e816b2425239f59d8a0b6ae145.jpg

Na ten moduł ze zdjęcia wyżej chciałbym wgrać sobie na początek NodeMCU i pobawić się tym w ARDUINO. I tu znowu natknąłem się na problem. Skąd pobrać BIN? Gdzieś wyczytałem, że zmieniła się polityka związana z NodeMCU, i teraz BIN nie jest już do pobrania, tylko zamawia się kompilacje zrobiona pod siebie?

Ogólnie szukam jakiś porad, jak to ruszyć, ale w miarę świeżych, bo wiekszość poradników które znalazłem, jest nie do końca aktualne.

Zrobić na tym chcę w sumie dwie rzeczy.

1. Monitor temperatury i wilgotności który wyląduje na strychu.

2. Konwerter WiFI<>RS485 MODBUS RTU dla licznika ORNO 504 który siedzi w kuchni. Obecnie muszę to odczytywać, gibając się do szafki, panelem HMI.

231476346_LicznikKuchnia.thumb.jpg.83a111b91e9d319e18e3a00f4a87e824.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, BlackJack napisał:

Na ten moduł ze zdjęcia wyżej chciałbym wgrać sobie na początek NodeMCU i pobawić się tym w ARDUINO. I tu znowu natknąłem się na problem. Skąd pobrać BIN? Gdzieś wyczytałem, że zmieniła się polityka związana z NodeMCU, i teraz BIN nie jest już do pobrania, tylko zamawia się kompilacje zrobiona pod siebie?

Nie musisz nic wgrywać. Ściągnij VSCode, zainstaluj plugin PlatformIO. Z poziomu plugina zainstaluj wsparcie dla ESP8266 i to wszystko. Wgrywasz kod jak na Atmegę.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jak wgrasz sobie biblioreteki esp8266 pod IDE lub VSCode to działasz jak z normalnym arduino. Do czujnikow temp polecam wgranie ESPeasy (latwiej sie juz nie da). Niestety esp-01 nie jest najlepsza wersja, bo bardzo duzy problem jest z deep sleep.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

3 minuty temu, ethanak napisał:

E  tam duży - jak się komuś lutować nie chce to może i tak, ale starczy kawałek drucika i lutownica: https://www.instructables.com/id/Enable-DeepSleep-on-an-ESP8266-01/

 

U mnie na 3 egzemplarzach pomimo poprawnego połączenia i tak nie działało. Z tego co doczytałem na forach, ten typ tak ma i czasem jest ok, czasem nie 

Link do komentarza
Share on other sites

12 minut temu, BlackJack napisał:

Nie wiem jeszcze tylko co w nim jest wgrane?

Z ciekawości: po co Ci ta wiedza, jeśli i tak masz zamiar się bawić w programowanie w Arduino (czyli wywalić to co jest w środku i wgrać swoje)?

Link do komentarza
Share on other sites

13 godzin temu, ethanak napisał:

Z ciekawości: po co Ci ta wiedza, jeśli i tak masz zamiar się bawić w programowanie w Arduino (czyli wywalić to co jest w środku i wgrać swoje)?

Już śpieszę koledze z odpowiedzią. Głownie po to, że jak zrobię jakoś głupotę, jak np. wczoraj wieczorem.

Czyli zrobiłem flashowanie firmweru, bo wyczytałem gdzieś że ESpFlasher automatycznie wykryje i zainstaluje odpowiedni ROM dla modułu, i zrobił, tak że nie mam teraz komend AT i lub połączenia., powinienem mieć (przynajmniej teoretycznie) jakiś punkt powrotu.

No cóż pierwsza wtopę zrobiłem, ale przynajmniej, mam już ten komfort😁, że dalej grzebiąc, bardziej już tego chyba nie zepsuję. No może poza spaleniem ESP totalnie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

7 minut temu, BlackJack napisał:

nie mam teraz komend AT i lub połączenia., powinienem mieć (przynajmniej teoretycznie) jakiś punkt powrotu.

Ale to Ci jest potrzebne tylko wtedy, jeśli używasz ESP jako modułu W-Fi dla Arduino... a pisałeś że chcesz na tym zrobić coś innego.

8 minut temu, BlackJack napisał:

bardziej już tego chyba nie zepsuję. No może poza spaleniem

To wtedy sobie kupisz ESP-12f (albo podobny) i będziesz dalej eksperymentować, tyle że juz na "poważniejszej" wersji.

A tak poza tym nic nie zepsułeś, wgrałeś pewnie nie to co trzeba i tyle. Jak wgrasz swoje to i tak to się pójdzie paść.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

No nic, człowiek uczy się na błędach? A im bardziej kosztowne tym więcej nauki z tego wyciąga.😥 Spróbuję popołudniu wgrać ESPEasy, jak odpali to będzie git, przynajmniej łatwo na tym podłączę płytkę z czujnikiem którą mam. Tak myślę

PS. Udało się przywrócić, stan, sprzed feralnego pomysłu.

Edytowano przez BlackJack
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.