Skocz do zawartości

Sterownik silnika 50A


alarec

Pomocna odpowiedź

Witam szanowne grono robotyków i resztę zwolenników.

Otóż mam robota RC, wyposażonego w 2 silniki od wkrętarek RS-775S 14,4V.
Regulatory chińskie ESC320A (dokładnie taki: https://www.rcmoment.com/pl/p-rm4101.html ).
Na pakietach lipo 3s (ok 12V) zasuwa aż miło (z udźwigiem 80kg).

Natomiast jeśli włożę baterie 1,5Ah li-ion 14.4V (po naładowaniu w szczycie ok 15.5-16V) i w momencie zwarcia (zablokowania koła), wyżej wymieniony regulator pali się w dwie sekundy.
I teraz boję się podłączać te baterie i mocno dodawać gazu.
Mierzyłem że silnik przy mocnym pchaniu z obciążeniem zabiera 47A (jest blisko zwarcia/zatrzymania, ale nie udało mi się go zatrzymać).

Wydaje mi się że te regulatory niby 320A, mają z max 30-40A stałe.

 

I teraz narodziła się myśl by stworzyć coś swojego (bo niestety ze względu na cenę, ale też dostępność sabertooth 2x32 lub 2x60 odpada - chyba żeby ktoś miał używkę?).
Chciałbym stworzyć prosty regulator do tych silników, max 20V 50A powinno starczyć.

Tak wygląda regulator z wkrętarki z tych silników:
20200202_195303.thumb.jpg.4605f261da6fc491049a8c03463ab92a.jpg20200202_195338.thumb.jpg.18dd0b37ca0d41a0fc0d3406ae2c16cc.jpg

Opisany niby 20A, ale coś przekłamane, bo w momencie zwarcia, po 5s jest ledwo ciepły.
Siedzi tam tranzystor P75NF75, który wg. specyfikacji ma 85A i się w ogóle nie grzeje (https://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/1155727/ISC/P75NF75.html),
czy dało by się go podłączyć w ten sposób: https://boredomisfailure.wordpress.com/2012/11/29/cordless-drill-motor-as-gear-motor/ ?

 

Opierając się o powyższy link, stworzyłem taki prosty schemacik:

953993127_Zrzutekranu2020-02-3o11_35_19.thumb.png.c373527acb8bef0654f560a83f856fd6.png

Doradzcie mi, czy dało by to radę?
Sterowanie regulatorem przez PWM (arduino).

Oarte i diode i tranzystor z przycisku, ale jeśli ktoś ma sugestie by to wykonać na jakiś innych elementach to uważnie słucham (znalazłem jeszcze taki schemat: https://electronica.mk/all_articles/Electric_Car_Projects/50A_PWM_DC_Motor_Speed_Controller/50A_DC_Controller.html )

ps. czytałem kilkanaście tematów z tego forum, i co niektórzy mają niesamowitą wiedzę, dlatego zdecydowałem się skierować tutaj.
umieściłem schemat na elektrodzie i wstępnie powiedzieli że powinno być OK, ale chciałbym znać wasze zdanie.

prosty_regPWM.jpg

Edytowano przez alarec
Link do komentarza
Share on other sites

Witam. Jest konieczność zobienia ograniczenia prądowego podobnie jak mają wkrętarki. Trzeba dać rezystor pomiarowy sporej mocy 0.005 ohm  pomiędzy wejściem mosfetu a masą. Mikrokontroler i silnik muszą mieć wspólną masę. Na rezystorze od strony mosfetu będzie występowało napięcie 0V - 0,5V (0A-100A). Przewód ten należy podłączyć do wejścia analogowego arduino. Programowo sprawa nie będzie już taka prosta; jeżeli arduino wykonuje więcej funkcji niż obsługa i załączanie silnika to trzeba będzie użyć przerwań mikrokontrolera i ręcznie stworzyć sygnał PWM z funkcją pomiaru prądu. Pomiar analogowy musi być dokonywany chwilę przed zanikiem stanu wysokiego na wejściu transoptora (0-0,5Vpomiar / 5Vin * 1024roz.analog da wynik analogRead w zakresie około 0-100 dla 0-100A)oraz przemnożyć ją przez analogRead * zadanaWartoscPwm/maksWartoscPWM, wtedy uzyskamy średni płynący prąd. Z uwagi na skonstruowany układ (z rezystorem i transoptorem) warto by sygnał PWM miał niską częstotliwość z powodu dużej pojemności bramki. Następnie trzeba napisać fragment kodu, który będzie ograniczał zadaną wartość PWM w przypadku przekroczenia maksymalnej dopuszczalnej wartości płynącego prądu po upływie określonego czasu np.0,5s. Proszę wrzucić szkic arduino to pomogę przerobić jeśli jest Pan zainteresowany tym rozwiązaniem.

Pozdrawiam.

a.png

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.