Skocz do zawartości

Prosta płytyka do nauki programowania


Erick

Pomocna odpowiedź

Witam ostatnio naszła mnie chęć na zabawę z programowaniem urządzeń, na początku chciałbym abyście zaproponowali mi jakąś tanią płytkę którą będę mógł programować za pomocą "AVR ISP". W elektronice jestem kompletnie zielony, wiem tyle ile mnie nauczyli w technikum.

Dodam jeszcze iż programuje w c++ od wielu lat wiec z avr-gcc nie będę miał problemu, chodzi mi tylko o pomoc z zakresu elektroniki.

Płytkę jakąś 4,5V.

Link do komentarza
Share on other sites

Może złóż sobie układy z kursu BASCOM'a na początek (oprogramowanie możesz przecież pisać w C)

https://www.forbot.pl/forum/topics33/kurs-bascom-lekcja1-wstep-vt1057.htm

Płytki uruchomieniowe są fajną zabawką, ale często dużo droższą niż koszty elementów potrzebnych do złożenia - sto razy bardziej polecam składanie prostych migających diod z przyciskami, potencjometrami i jakimś wyświetlaczem alfanumerycznym. Złożenie tego jest banalne, często ogranicza się do podłączenia pod port mikrokontrolera danego elementy (np. przełączniki), ew. przez rezystor w szeregu (np. LEDy). Dlatego radził bym Ci zainwestować w płytkę prototypową, mikroprocesor i garść tzw. drobnicy - w przeciwieństwie do płytki uruchomieniowej, przyda Ci się baaaardzo nawet jak już zakończysz naukę programowania:)

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

W sumie potrzebował bym czegoś z 2-4 diodami, 2-4 przyciskami i ewentualnie wyświetlaczem.

Coś oddzielnie na części może?

Link do komentarza
Share on other sites

No to kup sobie płytkę stykową/prototypową,w każdym bądź razie chodzi o taką która pozwala na łączenie elementów kabelkami bez lutowania, koszt płytki ... najmniejsza przyzwoitą kupisz już za powiedzmy 10 - 15zł, jak masz wymagania i chcesz wydać kasę na większą to też takie znajdziesz. I po sprawie. poszukaj, na allegro.pl, na pewno znajdziesz coś sensownego.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja polecam wszelkiej maści płytki Arduino - w tym wszelkie jej odmiany.

Nie potrzeba programatora - wszystko programuje się przez USB

Na allegro można kupić całkiem fajne i nie drogo a dodatkowo masz kilka tysięcy gotowych rozwiązań i przykładów na stronie arduino.cc oraz ogólnie w sieci.

Ja nie jestem ani elektronikiem ani programistą, a byłem w stanie zrobić robota Mańka.

Idealna sprawa na początek

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli, tak jak mówisz, masz braki w elektronice, lepszym wyjściem będzie odpuszczenie sobie płytki. Dużo więcej nauczysz się samodzielnie budując układy.

Jeżeli byłoby odwrotnie, czyli nie umiałbyś programować, a znał się na elektronice, kupno płytki miałoby większy sens.

Jeżeli masz jakąś książkę o programowaniu uC, zajrzyj do niej. Przyjrzyj się schematom, spisz części jakie Ci są potrzebne do ich budowania, po czym idź do sklepu i kup je 🙂

Potrzebny będzie Ci jeszcze programator który możesz kupić na allegro (jeżeli masz port LTP, będzie trochę taniej). Tak jak wyżej pisali koledzy przydatna będzie płyta stykowa.

Pozdrawiam,
Arek 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Ja polecam wszelkiej maści płytki Arduino - w tym wszelkie jej odmiany.

Nie potrzeba programatora - wszystko programuje się przez USB

Na allegro można kupić całkiem fajne i nie drogo a dodatkowo masz kilka tysięcy gotowych rozwiązań i przykładów na stronie arduino.cc oraz ogólnie w sieci.

Ja nie jestem ani elektronikiem ani programistą, a byłem w stanie zrobić robota Mańka.

Idealna sprawa na początek

A przy użyciu tej płytki mozna pisać programy w C albo w BASCOMIE?

Link do komentarza
Share on other sites

Załóżmy, że mam tą płytkę Arduino, jak wtedy wgrywać programy z BASCOMA?

Za pomocą programatora kompatybilnego z Bascomem podłączonego do pinów MISO, MOSI, RESET, SCK, GND, VCC mikrokontrolera. Oczywiście musisz program skompilować i wcisnąć przycisk programowania, zasilanie też musisz podłączyć.

Musiałem odpowiedzieć z pewną ironią, bo pytanie jest co najmniej nie na miejscu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.