Skocz do zawartości

Jak sterować przyciskami pod które jest podłączone zasilanie z innego źródła niż zasilanie arduino


WojtekMazur

Pomocna odpowiedź

Cześć. Mam pewną rozkminę. Do mojego czajnika jest podłączona płytka na której znajdują się dwa przyciski. Jeden włącza podgrzewanie wody do 100 stopni, a drugim można sobie wybrać temperaturę w zakresie od 60 do 90 stopni. Na pinach przycisków panuje stan wysoki 5v a po naciśnięciu jest stan niski.  Chciałbym to teraz podłączyć pod esp01 które pracuje na 3,3v i kompletnie nie wiem jak to rozwiązać.

płytka.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Masz dużo możliwości, zależnie od tego jak bardzo chcesz się odizolować od tego układu: od klucza tranzystorowego (sprawdź kurs elektroniki na tym forum), poprzez przekaźnik, aż do optoizolatorów.

W najprostszym przypadku prawdopodobnie wystarczy tę stronę przycisków, która nie jest pod napięciem, podłączyć bezpośrednio do GPIO podciągniętych do 3.3V i połączyć masy obu układów.

Edytowano przez deshipu
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, Belferek napisał:

Możesz użyć dzielnika rezystancyjnego.

Nie pomyślałem o tym, w jaki sposób byś go tutaj użył? Pamiętaj, że nóżka, która steruje ma 3.3V, a sterowany układ ma 5V.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Z postu autora nie wynika czy ESP ma wystawić stan LOW do tej magicznej płytki, czy też odczytać fakt naciśnięcia przycisku. Jeśli odczytać stan przycisku to taki dzielnik mógłby się w ostateczności sprawdzić, a jeśli ESP ma wystawić stan LOW to oczywiście klucz tranzystorowy.

Link do komentarza
Share on other sites

tam gdzie jest 5v na tym switchu daj kolektor tranzystora, emiter podłącz do masy a bazę przez rezystor 1k do esp i teraz jak dasz stan wysoki na pinie esp to będzie to emulowało fizyczne naciśnięcie switcha. Trzeba tylko masy połączy na obu płytkach. Czasami w ten sposób podłączałem do arduino różne urządzenia, o ile wykrywanie naciśnięcia przycisku nie jest skanowane w jakiś synchroniczny sposób to działa to dokładnie tak jakby ktoś przycisnął switch fizycznie.

Tranzystor NPN, rzecz jasna.

Link do komentarza
Share on other sites

Na switchu nie ma dużych prądów bo sam switch by się upalił. BC547 powinien wystarczyć w zupełności.

Link do komentarza
Share on other sites

Ale ja i tak dałbym tam jakiś transoptor - takie oszczędnościowe zasilaczyki mogą mieć odmienne pojęcie o izolacji i potem się okazuje, że masa Arduino podłączona jest do 230V 😞

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.