Skocz do zawartości

Brak komunikacji z jednym z Arduino


Celeba

Pomocna odpowiedź

Witam mam problem. Mam dwie płytki arduino uno jedna z ".cc" na odwrocie, druga ".org". Pierwsza działała poprawnie, natomiast drugiej program nie widział. Nie mogłem wybrać portu COM.

myślałem, że to wina sterowników, wszedłem na stronę z linku na kursie arduino w którym było napisane, że z tamtej strony mam pobrać odpowiedznie oprogramowanie, ale jak kliknę link do "arduino.org"  to i tak mnie przekierowuje do strony ".cc" odinstalowałem swój program, zainstalowałem ponownie z tamtego linku przekierowującego i pojawił się drugi problem. Teraz program nie widzi żadnej z w/w płytek. Obie płytki są oryginalne, potrzebuję pomocy jak najszybciej, bo muszę skończyć projekt do szkoły.

Z góry dziękuję za pomoc  

Link do komentarza
Share on other sites

@Celeba witam na forum 🙂 Obecnie nie ma już rozróżnienia na cc i org, zresztą i tak każde środowisko powinno widzieć wszystkie płytki. Czy widać te urządzenia w menedżerze sprzętu? próbowałeś dla zasady zrestartować komputer? Z której wersji IDE korzystasz?

Link do komentarza
Share on other sites

W menadżerze urządzeń widać urządzenia jako "nieznane"

Wersja IDE to 1.8.12 (Windows Store 1.8.33.0) - najnowsza

tak resetowałem komputer jednak nie przyniosło to żadnych rezultatów

Link do komentarza
Share on other sites

Po kolejnej próbie reinstalu sterowników i oprogramowania jedna płytka jest widziana przez komputer (w menadżerze urządzeń) jako "arduino uno", a druga jako "urządzenie portu szeregowego" jednak nadal nie ma możliwości wybrania portu COM w programie. 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tak z ciekawości - pokaż te płytki, co tam na nich oprócz ATmegi328 siedzi? Czy aby inny program oprócz Arduino IDE nie korzysta z portu szeregowego? Próbowałeś użyć innego kabla USB?

2 godziny temu, Celeba napisał:

Wersja IDE to 1.8.12 (Windows Store 1.8.33.0)

Czyli ze sklepu Microsoft, a próbowałeś oprogramowania ze strony www.arduino.cc ?

Link do komentarza
Share on other sites

Tak sprawdzałem na dwóch kablach i jest to samo, kable są sprawne, wcześniej arduino działało. 

Pobieralem zarówno ze sklepu Microsoft, jak i bezpośrednio instalator ze strony arduino.cc

Jak będę w domu to podeślę zdjęcia. 

2 godziny temu, Belferek napisał:

 Czy aby inny program oprócz Arduino IDE nie korzysta z portu szeregowego? 

Nie, wszystkie inne programy miałem wyłączone, poza tym nie mam programów, które mogłyby korzystać z portu szeregowego (poza arduino) 

Link do komentarza
Share on other sites

3 minuty temu, Celeba napisał:

Tak sprawdzałem na dwóch kablach i jest to samo, kable są sprawne, wcześniej arduino działało. 

Wcześniej to znaczy kiedy - wczoraj czy 2 miesiące temu? Jeśli wcześniej działało to postaraj się odpowiedzieć na pytanie co się zmieniło?
Może program antywirusowy, aktualizacja systemu, a może problem pojawił się po wgraniu jakiegoś szkicu do Arduino?
Cudów raczej nie ma.

Link do komentarza
Share on other sites

Wcześniej to znaczy jakiś tydzień temu, moja płytka (ta z ".cc") działała normalnie, a tej drugiej program nie widział, myślałem, że to wina oprogramowania (bo na kursie arduino było napisane, że jest różnica czy jest ".cc" czy ".org" i odinstalowałem tamten program i zainstalowałem ten z drugiego linku (który i tak przekierował mnie na stronę arduino.cc) i od tej pory nie działa ani jedna, ani druga płytka. 

Na tym arduino, które wcześniej działało, jako ostatni wgrałem pusty program, bo mnie zaczął denerwować dźwięk czterech kręcących się serwomechanizmów.

Dodaję zdjęcia tych płytek, nie bardzo wiem o które elementy chodzi, więc starałem się złapać jak najdokładniej i jak najwięcej. 

PS przeszło mi przez myśl, że mogły gdzieś zostać jakieś pliki po poprzednim programie i nowy źle się zainstalował, ale odinstalowałem ponownie i usunąłem wszystko co znalazłem zwiazanego z oprogramowaniem arduino. Zostawiłem sobie tylko kopię z pisanymi przeze mnie programami, ale czy może to mieć wpływ? 

IMG_20200308_214143_BURST001_COVER.jpg

IMG_20200308_214143_BURST002.jpg

IMG_20200308_213647.jpg

IMG_20200308_214448.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Mi to wygląda na problem z oprogramowaniem tej atmegi, spróbuj zamienić te scalaki na płytkach, jak nagle przestanie działać ta działająca a nie działająca zadziała to będziesz wiedział w czym problem. Trzeba będzie wtedy wyczyścić pamięć scalaka i wgrać boota od nowa.

Może to też być wina niestykającego gniazda w płytce, może trzeba wyczyścić.

Swoją drogą śmieszne trochę te oryginalne płytki arduino ;)

Link do komentarza
Share on other sites

5 godzin temu, atMegaTona napisał:

Mi to wygląda na problem z oprogramowaniem tej atmegi, spróbuj zamienić te scalaki na płytkach, jak nagle przestanie działać ta działająca a nie działająca zadziała to będziesz wiedział w czym problem.

To rozumiem, spróbuję, jak wrócę ze szkoły. 

5 godzin temu, atMegaTona napisał:

Trzeba będzie wtedy wyczyścić pamięć scalaka i wgrać boota od nowa.

Z tym mogę mieć problem, bo wiem o co chodzi, ale nigdy tego nie robiłem i się na tym nie

5 godzin temu, atMegaTona napisał:

Może to też być wina niestykającego gniazda w płytce, może trzeba wyczyścić.

Jakoś nie do końca chce mi się wierzyć w to, że mogło się coś uszkodzić, bo naprawdę uważałem na te płytki, ale wszystko się w życiu może zdarzyć, posprawdzam te gniazda. 

 

Czemu śmieszne? Coś z nimi nie tak? 

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Widzę, że wątek ucichł, ale ja nadal walczę. Okazuje się, że gdzieś podczas odinstalowywania programu musiał zostać plik, który powoduje błąd w programie (pewnie źle się napisał), bo jak podłączyłem płytki do innego komputera - działają bez problemu. 

Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, Celeba napisał:

Okazuje się, że gdzieś podczas odinstalowywania programu musiał zostać plik

Czyli tak jak pisałem - cudów nie ma. Piszesz o zmianie oprogramowania. Czasami dobrze jest sprawdzić czy po deinstalacji nie pozostały jednak na dysku jakieś pozostałości.

Link do komentarza
Share on other sites

Arduino IDE to jakieś nieporozumienie.. lepiej użyć jakiegoś platformio albo nawet eclipsa z wtyczką arduino. Polecam wypróbować.

Link do komentarza
Share on other sites

Dlaczego? Używam Arduino IDE od paru lat, nie mam żadnych problemów, tyle że używam swojego edytora (Geany). Wiem że nie pokoloruje mi jakichś farfocli z biblioteki... ale jakoś nie czuję dyskomfortu (szczególnie, że jeśli się postaram to pokoloruje a przy okazji pokoloruje mi parę innych ważniejszych rzeczy).

Może kwestia mojego OS-a?

Link do komentarza
Share on other sites

15 godzin temu, ethanak napisał:

Może kwestia mojego OS-a?

Chyba to nie będzie to, kolorowanie składni to tylko wyszukanie słów kluczowych, w bibliotekach Arduino jest to plik kewords.txt.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.