Skocz do zawartości

Arduino i optoizolator i LED 3W


Wrona

Pomocna odpowiedź

Zadanie wydawało się banalne ale jak to u mnie znów co najprostsze to najdłużej jest problematyczne. Arduino podaje stan wysoki do przekaźnika a ten załącza zasilanie diody LED 3W. Wszystko działa pięknie ale zamiast przekaźnika zamarzył mi się optoizolator. Mam dwa (poniżej linki) i w obu ta sama sytuacja czyli dioda LED świeci bardzo słabo. Nigdzie w kartach produktów nie znalazłem informacji by problemem było obsłużenie na wyjściu 650mA i kilku Voltów przez optoizolator. Zapewne umyka mi jakaś oczywistość. Ktoś wskaże drogę?

https://botland.com.pl/pl/konwertery-pozostale/9909-optoizolator-czterokanalowy-a87-tlp281.html?search_query=optoizolator&results=6

https://botland.com.pl/pl/konwertery-pozostale/1937-optoizolator-dwukanalowy-ild213t-modul-sparkfun.html?search_query=optoizolator&results=6

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Optoizolator czyli transoptor służy do optoizolacji a nie do bezpośredniego zasilania przekaźników czy diod mocy. W opisie jest nawet wzmianka "moc rozpraszana - 125mW na kanał'. P = U*I. Przelicz sobie ile prądu można bezpiecznie z niego pobrać. Aby podłączyć do niego jakiś odbiornik trzeba zastosować na jego wyjściu tranzystor i dopiero z tranzystora zasilać diodę.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Dzięki. Jakoś sobie tak głupio pomyślałem że skoro kupuje moduł to jest on już gotowy do pracy i tylko podłączę wejścia/wyjścia i gotowe. Raz jeszcze dziękuje za celną uwagę.

Edytowano przez Wrona
Link do komentarza
Share on other sites

33 minuty temu, Wrona napisał:

skoro kupuje moduł to jest on już gotowy do pracy

Ależ ten moduł jest gotowy do pracy! Tyle że w jego przypadku praca nie polega na noszeniu worków z cementem a na przekazywaniu informacji z wejścia na wyjście.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Najciekawsze pytanie to "Dlaczego optoizolator? Co Ci przyświecało, że wpadłeś na taki pomysł? Bo jeśli konieczność izolacji galwanicznej (tak jak przy przekaźniku) to OK - trzeba tylko dodać za optoizolacją tranzystor, ale jeśli tylko chcesz sterować diodą mocy z pinu cyfrowego, to tranzystor w pojedynkę poradzi sobie bez problemu. Co to za aplikacja, że zasilanie diody LED wymaga izolacji?

Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, ethanak napisał:

Ależ ten moduł jest gotowy do pracy! Tyle że w jego przypadku praca nie polega na noszeniu worków z cementem a na przekazywaniu informacji z wejścia na wyjście.

Sam "goluśki" układ optoizolatora to zrozumiałe że za słaby. Jednak moduł który oprócz optoizolatora zawiera jeszcze inne podzespoły to można by już przygotować do cięższej pracy skoro do tego się go wykorzystuje? To oczywiście pytanie retoryczne bo to kwestia producenta czy dołoży jeszcze dwa elementy do układu czy nie. Zresztą się nie znam to się nie wypowiadam. Tak czy inaczej, sprawa jest zamknięta bo sugestia @atMegaTona trafia w punkt i problem jest rozwiązany a wszystko śmiga jak należy.

1 godzinę temu, marek1707 napisał:

 Co to za aplikacja, że zasilanie diody LED wymaga izolacji?

Na razie jest to jedna dioda mocy ale w przyszłości to się może zmienić na wiele takich diod więc zasilanie Arduino przez USB i zasilanie diod postanowiłem już teraz odizolować. Nawet jeśli nie pomorze to na pewno nie zaszkodzi. 

Nie zabieram  Wam więcej czasu w tej kwestii bo sam mam czasu jak na lekarstwo. Więc do następnego razu gdy znów będę miał okazje do pochwalenia się swą ignorancją 🙂

 

Link do komentarza
Share on other sites

13 minut temu, Wrona napisał:

Jednak moduł który oprócz optoizolatora zawiera jeszcze inne podzespoły to można by już przygotować do cięższej pracy

Optoizolator służy - jak sama nazwa wskazuje - do izolowania, a to co Ci potrzebne to coś w rodzaju przekaźnika półprzewodnikowego.

16 minut temu, Wrona napisał:

skoro do tego się go wykorzystuje?

Nie, do tego się go nie wykorzystuje. Do tego istnieją inne moduły, które się po prostu inaczej nazywają.

16 minut temu, Wrona napisał:

jeśli nie pomorze

...to pewnie kujawy 🙂

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.