Skocz do zawartości

Problem z instalacją Arduino Uno R3


smmsz1

Pomocna odpowiedź

 Arduino  UNO,nano,pro mini bazują na tym samym procesorze ATmega 328 i twój sprzęt też ma ten procesor ale do komunikacji przez port USB wykorzystany jest procesor  ATmega16U2,który ma wbudowany port USB.Ten kwadratowy scalak to właśnie ATmega16U2.

obraz.thumb.png.9c9fa3b43fe29abeb3920540fbc81a2d.png

Na stronie którą podesłałem po prawej stronie na dole jest How to install a driver manually?Kliknij i przeczytaj.

Przede wszystkim musisz pobrać najnowszy plik sterowników.

Jeśli jest to plik wykonawczy, możesz go zainstalować, klikając dwukrotnie w plik.

Jeśli jest to plik zip i nie możesz znaleźć instalatora w archiwum, możesz zainstalować sterownik, wykonując poniższe czynności:

1. Przejdź do Panelu sterowania i otwórz Menedżer urządzeń.

2. Znajdź urządzenie, któremu próbujesz zainstalować sterownik

3. Kliknij urządzenie prawym przyciskiem myszy i wybierz właściwości.

4. Wybierz kartę Sterownik, a następnie kliknij przycisk Aktualizuj sterownik.

5. Wybierz Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika.

6. Pozwól mi wybrać z listy sterowników urządzeń na moim komputerze

7. Wyszukaj plik sterownika .inf. Otwórz i Dalej.Ten plik będzie w folderze utworzonym w wyniku rozpakowania pliku zip i musisz wskazać ścieżkę

8. Sterownik zostanie zainstalowany

9.Uruchom ponownie komputer.

f60adfb8c0ea1a7d6210ad9f0fa24f8f.zip

Link do komentarza
Share on other sites

@szymonw Opisałeś wszystko fantastycznie, sam już też to wszystko próbowałem, instalowałem sterownik z tej strony, robiłem to dwukrotnie z twoją instrukcją, ale niestety to nic nie rozwiązało, zakładka porty nadal nie dostępna.

Link do komentarza
Share on other sites

A może trafił Ci się felerny egzemplarz? Mało prawdopodobne ale zawsze pozostaje jeszcze taka możliwość. Może dysponujesz programatorem USBasp to mógłbyś spróbować zaprogramować Arduino tą drogą. Może masz komputer, na którym mógłbyś zainstalować Linuxa np. Kubuntu - świetna sprawa. Tu też znajdziesz Arduino IDE.

Można także nie psując niczego odpalić komputer z Live CD z np. dystrybucją Kubuntu 19.10. Jak będziesz ostrożny i klikniesz (TRY KUBUNTU) to niczego w Windows nie zepsujesz.Myślę, że poniższy schemat postępowania może zweryfikować czy problem jest w systemie operacyjnym czy w płytce Arduino. Ja przetrenowałem to przed chwilą na VirtualBox i Kubuntu 19.10
U mnie bardzo ładnie wszystko zadziałało. Więc i w realu też zadziała - tylko uruchom opcję Live CD (Try Kubuntu), a nie Install  :-):

- startujesz komputer z Live dystrybucji np. Kubuntu (Try Kubuntu)
- instalujesz arduino
- podłączasz Arduino i naprzód np. szkic Blink

W przypadku uszkodzonego modułu nie powinno Ci się udać. Jeśli się uda np. wgrać przykładowy szkic Blink to problem w Twoim Windowsie.
 

instalacja.jpg

programowanie.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Cóż,można w tej sytuacji powiedzieć.Gdybym to ja nabył ten sprzęt to zapytałbym sprzedawcę.  Gdyby mi nie udzielił satysfakcjonującej odpowiedzi zwróciłbym mu ten sprzęt jako niesprawny. Oryginały mają to do siebie,że po pewnym czasie stają się niekompatybilne do systemów operacyjnych i wtedy zaczynają się problemy.W moim przekonaniu lepszy jest klon ale klon dobrze dobrany. W Twoim przypadku ale i wszyscy powinni   zwracać uwagę na interfejs USB na UART. To niedoceniany element takiego modułu.  Klon Arduino Uno powinien mieć wbudowany układ FTDI lub CH340.Dlaczego? Dlatego,że firma Microsoft wspiera te układy i nigdy nie będzie problemów z komunikacją.W przypadku Twojej płytki komunikacja kończy się na wysłaniu przez ATmega16U2 informacji o produkcie.Klon na Allegro za 18zł  hakiem to jest to ale jeszcze raz zwracam uwagę na port komunikacyjny musi być FTDI lub CH340.Microsoft w tym zakresie nie wspiera ani firmy Microchip ani STMicroelectronics.Sam borykałem się z komunikacją przez USB w płytce ST23f1C8T6 i dzisiaj dotarło do mnie ,że na rynku trwa zażarta  wojna o wpływy.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A Java jest zainstalowana bo jeśli nie to niektóre moduły mogą  poprawnie nie działać. Zainstaluj Java 8.Jak zainstalujesz to dokonaj odinstalowania a następnie zainstalowania  Arduino IDE.

Link do komentarza
Share on other sites

Aktualizacja Java do Java 8 również nie przyniosła rozwiązania problemu. W międzyczasie zainstalowałem też starszą wersje Arduino IDE, ale to także nie rozwiązało problemu

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Zmieniłem komputer, po walce z blue screenem i udało mi się jakoś sprawić, że mam dostęp do opcji port, nadal nie moge jedna wgrać niczego na płytkę.

1.png

Edytowano przez smmsz1
Link do komentarza
Share on other sites

A czy jest zainstalowany bootloader.Bo może jest goły i wesoły.W necie są podane różne sposoby instalacji booloadera.Gdzieś widziałem  na youtubie.Jak masz kumpla,który ma uno to już sobie poradzisz.A Jak masz programator przez złącze ISP to tym bardziej.Być może wszystko jest w porządku a tu wielkie poszukiwania rozwiązania he,he

Link do komentarza
Share on other sites

10 minut temu, szymonw napisał:

A czy jest zainstalowany bootloader

Autor pisze, że moduł jest nowy, nic z nim do tej pory nie robił, kupiony u markowego sprzedawcy (Botland) więc szansa na brak bootloadera jest nikła. Tutaj warto wcisnąć przycisk RESET i poobserwować płytkę Arduino - po wciśnięciu przycisku RESET powinno się zauważyć kilka mignięć wbudowanych LED świadczących o "obecności" bootloadera.

Dla mnie trochę dziwny jest ten COM1 - u mnie w zasadzie nigdy nie był to port o takim numerze. Autor pisze o blue screen-ach i innych problemach z system. Tu bym szukał źródła problemów. System nie widzi innych portów?

Teraz gdy jakiś tam dostęp do portu (chociażby z poziomu Arduino IDE) jest warto się przyjrzeć temu bliżej - zobaczyć co pokazuje menadżer urządzeń. Można nawet przydzielić własny numer COM - ja sobie ustawiłem COM20.

Zrobiłbym ten eksperyment z linuxem jaki wcześniej proponowałem - to nie boli, a może wiele powiedzieć. Każdy ma w domu jakiegoś pendriva , z którego można wystartować komputer z wersją live Kubuntu i zobaczyć tak jak pokazałem kilka postów wyżej jak to działa.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli masz kumpla,który ma działające Arduino Uno to pożycz  od niego. Podłącz i od razu dowiesz się po której stronie jest  błąd.Być może w Twojej płytce są dwa problemy.Jeden to bootloader a drugi to za stary firmware w ATmega16U2.Oba problemy można próbować rozwiązać mając programator pod złącze ISP. Mówiąc jeszcze inaczej kupiłeś zabytkową płytkę Arduino UNO,która nie została przetestowana przez sprzedającego. Wiesz jesteś w sytuacji jak w tym kawale o kliencie i krawcu co to szył garnitur.Krawiec uszył klientowi garnitur a ten przymierza.Założył na siebie i mówi do krawca,że tu się marszczy,więc krawiec no niech się Pan pochyli do tyłu,klient się pochylił i mówi a teraz to się nie układa tutaj na co krawiec mówi niech się Pan lekko obróci i tak dalej.Facet poskręcany,stoi  w nienaturalnej pozycji.Na końcu krawiec mówi ,widzi Pan jak idealnie leży. Ten kawał opowiada się  demonstrując ruchy klienta.Niewątpliwie Twoje działanie jest  jest rozwijające  ale zadaj sobie pytanie czy warto tracić aż tak dużo czasu ,przecież w założeniu jest zrealizować jakiś projekt.

Link do komentarza
Share on other sites

@TomekTarczynski Niestety nie, próbowałem wielu rozwiązań z internetu, z tego forum czy z Elektrody, na różnych komputerach, ale niestety nie udało mi się rozwiązać problemu. Płytka poszła w kąt, ze względu na brak czasu, na walkę o jej działanie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.