Skocz do zawartości

Arduino Uno i sterowanie elektrozaworem


Miniek

Pomocna odpowiedź

@Miniek nikt tu za Ciebie kodu nie napisze, za to chętnie wszyscy pomożemy jeśli pokażesz Twój kod z tą nieszczęsną obsługą RTC, znajdziemy wspólnie błędy. Jeśli liczysz na to, że pisząc "wkleiłem kod z internetu ale u mnie nie działa" ktoś Ci wklei gotowy szkic do wgrania, to się chyba przeliczysz. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

13 minut temu, Miniek napisał:

Zaproponowany przez Ciebie sposób, też jest dobry, ale wtedy wilgotność będzie sprawdzana raz dziennie o 22, a ja mam takie widzimisię, że lubię patrzeć na te diody.

A co ma piernik do wiatraka?

Patrz sobie na diody, niech sobie migają, a podlewaczka ma to gdzieś jeśli nie ma 22.

Zerknąłeś przynajmniej na pseudokod który pokazałem?

No to dopisz sobie jeszcze, że dioda pokazuje np. "trzeba_podlać".

Chciałeś żeby po ustaleniu że trzeba podlać ustrojstwo czekało do 22:00? Rozumiem, że nie jest ważny stan o tej nieszczęsnej 22:00 (bo np. podlałeś to ręcznie albo po południu spadł deszcz)? A może podlewaczki nie interesuje jaka była wilgotność o dziesiątej rano, jeśli o dwudziestej drugiej stwierdzi że nie trzeba podlewać?

Masz następny kawałek pseudokodu:
 

zapal_lub_zgas_lede_zależnie_od_tego_czy_trzeba_podlać();

/* reszta jak wyżej */

 

15 minut temu, Miniek napisał:

Jeśli wrzuciłem mój kod z opisami który pin do czego, to chyba wiadomo, jak działa

Opisy są fajne w książkach przygodowych, a nie w kodzie. Jeśli kod nie mieści się na jednym ekranie nie będziesz przecież przewijał do początku żeby sprawdzić co to jest np. 7 albo 2.

I przestań pisać od razu kod - najpierw zrób sobie jakiś precyzyjny opis działania. Bo tak jak robisz prędzej czy później się pogubisz. I uwierz mi, to nie jest żadna złośliwość, po prostu tak to działa.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

6 minut temu, farmaceuta napisał:

ja tam nigdzie nie widze tkiej obslugi...jedynie diody

Aj tam aj tam - przecież najprostszym sposobem na stwierdzenie czy trzeba podlewać jest sprawdzenie tego, co przed chwilą wysłano do diody 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Kolego Miniek ! Kolega  ethanak próbuje Cię naprowadzić na właściwe podejście do zagadnienia ale się opierasz.W związku z tym zacznijmy od tego,że w Arduino IDE w  zakładce plik jest  zakładka przykłady.Znajdziesz tam kilka a może kilkanaście przykładów użycia RTC1307.Skopiuj któryś z przykładów(taki,który najbardziej będzie przydatny) skompiluj a następnie wgraj do Twojego Arduino  Uno o ile się nie mylę.Następnie przejdź do zakładki narzędzia i uruchom monitor portu szeregowego.Ustaw prędkość zgodną z  Serial.begin(xxxxxx).Na ekranie Twojego komputera powinna pokazać się godzina ,minuta ,sekunda a opcjonalnie data. I teraz pomyśl czego nie wpisałeś do swojego programu a następnie wpisz.

Link do komentarza
Share on other sites

Będę kombinował, może się uda. Mam jeszcze kolegę, który bawił się kiedyś Arduino, odświeżę kontakt, może pomoże, on jest z zamiłowania elektronikiem, a z zawodu architektem instalacji elektrycznych.

Dzięki wszystkim.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

...spokojnie..😉 znajdz jakis przyklad z tym zegarem RTC chocby jak kolega wyzej podpowiedzial...i sprawdz czy mozesz ustawic/odczytac godzine..reszta to pikus..cos sie napisze...tylko ogarnij ten RTC bo ja nigdy nie robilem nic z nim i nie bede zametu robil..

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zacznij moze od tej strony...

http://www.jarzebski.pl/arduino/komponenty/zegar-czasu-rzeczywistego-rtc-ds1307.html

 

Jest tam i przyklad i link do githuba z ktorego pobierzesz biblioteke...po podlaczeniu zegara i wgraniu kodu powinienes miec godzine wyswietlana w serial monitorze...jak to ogarniesz to juz w domu jestesmy...😉

Link do komentarza
Share on other sites

Do  farmaceuta - nie mieszaj Miniekowi  w głowie bo się pogubi całkowicie.Na ściąganie z Githuba przyjdzie czas.Miniek! Po pierwsze musisz doinstalować pakiety bibliotek.Robi się to  tak- klikasz w zakładkę narzędzia a następie  zarządzaj bibliotekami.Otworzy się okno o nazwie menadżer bibliotek.Musisz mieć dostęp do internetu.Na górze po prawej stronie jest okienko w którym wpisz RTC.Będziesz musiał chwilę poczekać aż załadują się biblioteki o nazwie RTC.Następnie zainstaluj po kolei  wszystkie biblioteki RTC klikając instaluj.Następnie wpisz DS1307 i powtórz operację.Zamknij menadżera bibliotek i przejdź do przykładów a tam Twoim zadaniem jest odnalezienie projektów DS1307.Jak wybierzesz i otworzysz to skopiuj zawartość i wklej w nowym Twoim projekcie.Dlaczego masz skopiować  - bo to jest szablon a na szablonie się nie pracuje.Szablon jest punktem odniesienia.Następnie postąp tak jak opisałem to w poprzednim poście.Dobrze,że próbujesz coś zmienić w swojej wiedzy,coś uzupełnić.U podstaw informatyki jest matematyka,fizyka i chemia te zaś opierają się na logice.Każde działanie w informatyce powoduje Twój rozwój,którego skutkiem jest myślenie logiczne co powoduje wyższą świadomość a ta powoduje,że stajesz na wyższym poziomie cywilizacyjnym.Zatem nie trać czasu bierz się do roboty. 

Link do komentarza
Share on other sites

12 minut temu, szymonw napisał:

Każde działanie w informatyce powoduje...  ...,że stajesz na wyższym poziomie cywilizacyjnym

😁😂😁

Edytowano przez SOYER
Link do komentarza
Share on other sites

47 minut temu, szymonw napisał:

nie mieszaj Miniekowi  w głowie bo się pogubi całkowicie.

Alez ja nikomu nie mieszam w glowie...wrecz przeciwnie, jasno mowie mu co ma zrobic zeby bylo najszybciej...

Mozna i przez menadzera, ja nie mowie ze nie...no ale pobranie pliku z gita i dodanie pliku zip jest tak proste jak podlaczenie kabla usb do ardu...kazdy to musi umiec!! Jezeli nie? No to trzeba dac sobie spokoj i zajac sie czyms innym...nie to zebym ja byl taki specjalista bo nie jestem no ale trzeba jakos te podstawy ogarnac...a jesli kolega by mial jakis problem z githubem to wystarczy wpisac np. "jak pobrac i zainstalowac biblioteke z githuba"...zaloze sie ze odpowiedz by sie znalazla...

Link do komentarza
Share on other sites

Chłopaki, ja potrafię instalować biblioteki i mam wszystkie potrzebne. Pierwszy komputer miałem w wieku 13 lat, to było Atari 65XE, i wtedy już próbowałem w Basic'u pisać, na Amidze w Amosie napisałem nawet prostą grę, gdzie z przykładów z książki napisałem własny program (oczywiście zmieniając na swoje potrzeby), na PC w 3D StudioMax robiłem piękne animacje, ale wtedy byłem gówniarzem i miałem mnóstwo wolnego czasu, teraz od paru dni, nawet nie dotknąłem mojego Arduino, ale za to wkopałem przewody łączące to wszystko ze sobą. Dlatego nie twierdzę, że nie umiałbym połączyć mojego programu z przykładem z RTC, ale po prostu nie mam kiedy. Dla kogoś, kto pracuje metodą "prób i błędów", wszystko wydłuża się w czasie, a ja mam go po prostu za mało. Jutro znowu wyjeżdżam na parę dni i nic nie ruszy, a to co robię, to nie tylko dla siebie, ale też inni na tym skorzystają. Gotowy projekt będzie udostępniony na forum.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.