Skocz do zawartości

Zasilacz "laboratoryjny" z zasilacza 6V


szyszek159

Pomocna odpowiedź

Witam 

Mam pytanie. Czy do się wykonać zasilacz z regulowanym napięciem i natężeniem wykorzystując do tego zasilacz 6V 5A z drukarki? Może jakąś przetwornica step up ? jednak wszystkie które znalazłem działają od 8V. Potrzebuje takiego zasilacza do ładowania baterii żelowych (13,5V i 0,75A). Lub jest jakiś inny sposób na uzyskanie takiego prądu o takim napięciu? 
Z góry dziękuje za pomoc. 😀

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć

Da się. Przetwornic podwyższających napięcie trochę jest i tych pracujących z napięciami wejściowymi poniżej 5V też się znajdzie.  Przykładem są przetwornice oparte na kontrolerze LM2577 - to przykład. Ten układ może pracować z napięciem wejściowym od 3,5V. W Twoim przypadku dla napięcia Vin = 6V na wyjściu przy 13,5V możesz uzyskać jeżeli dobrze liczę < ~0,9A max. Tylko czy to najlepsze rozwiązanie? Akumulatory żelowe "lubią" być ładowane stałym prądem w pierwszej fazie ładowania i stałym napięciem w końcowej fazie. Można zastosować przetwornicę, ale ja osobiście wybrałbym dedykowaną ładowarkę. Albo zamiast kupować moduł przetwornicy kupić moduł "do złożenia" ładowarki automatycznej np. AVT2309? Koszty zbliżone chyba będą.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Bo ten moduł avt2309 jest zasilany 12v AC czyli musiał bym dokupić jeszcze jakiś transformator? Jak rozumiem 

Układ przeznaczony dla akumulatorów 12V o pojemnościach do 1,2....20Ah, stosowanych w urządzeniach alarmowych, UPS-ach, itp. Skuteczny w roli zasilacza buforowego, stale podłączonego do akumulatora gdzie ciągle doładowuje go niewielkim prądem konserwującym. W przypadku wyładowania akumulatora, ładuje go prądem nominalnym.

Czyli tym układem nie naładuję jeśli juz będzie rozładowany? Bo szczerze mówiąc to jeszcze nigdy nie pracowałem z takimi akumulatorami i modułami i jeszcze mało o nich wiem. 

2 godziny temu, Jawi napisał:

Cześć

Da się. Przetwornic podwyższających napięcie trochę jest i tych pracujących z napięciami wejściowymi poniżej 5V też się znajdzie.  Przykładem są przetwornice oparte na kontrolerze LM2577 - to przykład. Ten układ może pracować z napięciem wejściowym od 3,5V. W Twoim przypadku dla napięcia Vin = 6V na wyjściu przy 13,5V możesz uzyskać jeżeli dobrze liczę < ~0,9A max. Tylko czy to najlepsze rozwiązanie? Akumulatory żelowe "lubią" być ładowane stałym prądem w pierwszej fazie ładowania i stałym napięciem w końcowej fazie. Można zastosować przetwornicę, ale ja osobiście wybrałbym dedykowaną ładowarkę. Albo zamiast kupować moduł przetwornicy kupić moduł "do złożenia" ładowarki automatycznej np. AVT2309? Koszty zbliżone chyba będą.

 

Edytowano przez szyszek159
Link do komentarza
Share on other sites

Dla ścisłości. Pytałeś o przetwornicę step-up, więc założyłem, że wolisz taka ładowarkę zrobić sam zamiast kupić gotową. Dlatego zaproponowałem rozważenie kitu do złożenia.

Tak, do tego kitu z AVT potrzebujesz transformatora o napięciu 12V. Może być również źródło napięcia stałego o napięciu nie mniejszym niż 16V. Ta ładowarka będzie ładować standardowo akumulator rozładowany lub może pracować w układzie buforowym czyli ciągle podtrzymywać napięcie na akumulatorze. Podobny kit miał jak teraz sprawdzałem Jabel oznaczenie J-259. Też do samodzielnego montażu. Oczywiście w cenie tych modułów, jeśli wliczyć zakup transformatora kupisz gotową ładowarkę automatyczną. Z modułami dostajesz element przyjemnościowo-edukacyjny, jeśli ktoś to lubi ;). No i jako rozwiązanie pozostaje też wykorzystanie tego zasilacza, który posiadasz z przetwornicą jaką opisałem powyżej. Są też inne, ale ta mi przyszła do głowy od razu i jest powszechnie dostępna. A co to za akumulator? 12V 7,5Ah? Aha, przy zakupie modułów trzeba się upewnić czy są w cenie radiatory, a jak nie to dokupić, bo układy potrzebują chłodzenia.

Edytowano przez Jawi
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.