Skocz do zawartości

Zepsuta Atmega i wybór potencjalnego programatora


Yoshua-chan

Pomocna odpowiedź

Witam,

na wstępie przepraszam, jeśli podobny temat już był, sam jednak nie mogłem znaleźć tego o co mi chodzi. Mój problem wygląda tak. Podczas jednego z kursów Arduino na Forbocie prawdopodobnie zepsułem swój mikroprocesor. Środowisko pokazuje, że kod został wgrany bez problemów lecz nie wykonuje się on, a na płytce prototypowej miga dioda z podpisem "L". Na szczęście mam drugą atmegę328, lecz kupiłem wersję bez bootloadera ponieważ była tańsza, a sam chciałem wypalić loader przy pomocy Arduino. Teraz skoro atmega nie działa zastanawiam się nad kilkoma opcjami. 1. Kupno nowej atmegi z bootloaderem i wypalenie bootloadera na drugiej. 2. Kupienie programatora. W przypadku programatora mam kilka pytań. Czy przy pomocy programatora da się w jakiś sposób wypalić bootloader na czystej atmedze? Jakiego rodzaju programator byłby dobry na początek i czy potrzeba do niego jakieś szczególne sterowniki (nie ukrywam, że wolałbym mieć coś kompatybilnego z linuxem, ponieważ używam praktycznie tylko tego systemu). Jeśli miałbym programator, to jak wygląda pisanie kodu w czystym C na atmegę? Czy istnieją alternatywne środowiska do Atmel Studio, które działają na systemie z pingwinem?

Z góry dziękuje za wszelkie odpowiedzi i pozdrawiam!

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 24.05.2020 o 00:13, Yoshua-chan napisał:

Czy istnieją alternatywne środowiska do Atmel Studio, które działają na systemie z pingwinem?

  • Geany (albo inny ulubiony edytor, np. vim) +
  • gcc-avr +
  • gmake (opcjonalnie ale się przydaje) +
  • avrdude

To takie najlżejsze, bez bawienia się w eclipsy, atomy i inne wynalazki żrące pamięć jak żaba muł 🙂 Oczywiście zakładam, że wpisanie polecenia w terminalu czy napisanie Makefile nie jest problemem...

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Z  terminalem mam styczność typowo użytkową, a jeśli chodzi o makefile to się nigdy w to jeszcze nie bawiłem bo dopiero zaczynam przygodę z elektroniką a programów żadnych zaawansowanych nie pisałem, ale wydaje mi się, że powinno być do opanowania. 

Link do komentarza
Share on other sites

9 godzin temu, Yoshua-chan napisał:

a jeśli chodzi o makefile to się nigdy w to jeszcze nie bawiłem bo dopiero zaczynam przygodę

No wiesz - wychodzę z założenia, że jeśli ktoś potrafi napisać program w C na AVR-a, to poradzi sobie z prostym Makefile.

Tu masz przykładowego gotowca: https://gist.github.com/holachek/3304890

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dnia 24.05.2020 o 00:13, Yoshua-chan napisał:

Czy istnieją alternatywne środowiska do Atmel Studio, które działają na systemie z pingwinem?

VSCode + Platformio

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.