Skocz do zawartości

Wartości elementów dyskretnych (rezystory, kondensatory)


mateuszlor

Pomocna odpowiedź

Ale po co Ci te rezystory i kondensatory? Nie wiem, nie specjalizuje się w wróżeniu z fusów ... ale w większości sklepów z elektroniką są woreczki z rożnymi kondensatorami i rezystorami w śmiesznych cenach, lepiej sobie kupić taki zestaw, bo jak wiem z doświadczenia, zawsze czegoś braknie, no i trzeba robić wycieczkę.

Standardowo co kupuje to kondensatory 100nF, 22pF (2 sztuki pod rezonator), 10uF, a z rezystorów to 10k i 300-500Ohm, ale to i tak zależy od indywidualnych potrzeb i zastosowania.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Koledze nawet nie chciało zajrzeć się do podanych w temacie linków? Masz tam szczegółową rozpiskę dla każdego zestawu. Są tam elementy "najpopularniejsze". Poza tym, jest tam dokładnie wyjaśnione dlaczego takie podejście do tematu jest bezsensowne - napisz co będziesz budować, to pomyśli się jakie elementy będą potrzebne. Jeśli nie wiesz, to kup każdą wartość, bo nigdy nie wiesz co Ci się może przydać..

Link do komentarza
Share on other sites

Do budowy robotów najprzydatniejsze będą

Kondensatory: 22pF,10nF,100nF, 1uF - ceramiczne , 22uf/16V - elektrolityczny i jakiś 100-1000uF low ESR elektrolityczny do silników jak chcesz się bawić w większe moce.

Rezystory: 100om,1k,4.7k,10k,100k

Kwarce - 4,8,16MHz (lub 4,10,20MHz dla nowszych procesorów ATMEGA328P itp.)

Do tego kup kilka procesorów, jakąś płytkę stykową i/lub kilka płytek uniwersalnych, sterownik L293D, jakiś czujnik np. z serii TSOP, kilka ledów kolorowych + IR dla czujnika, stabilizator 7805 lub LM2940-5.0 no i z tego możesz zbudować swojego pierwszego robota...

Link do komentarza
Share on other sites

Ja bym proponował do tego rezystory 330-390ohm, dobrze nadają się do czujników linii albo diod led. A najlepiej nie kupować na zapas, ja tak robiłem i mam teraz dwa pudełka jakichś niepotrzebnych CMOS'ów których prawdopodobnie nigdy w życiu nie wykorzystam. Patrzysz na schemat, robisz listę, idziesz do do sklepu, kupujesz tyle ile potrzebujesz (lub minimalnie więcej), bo i tak jak będziesz budował coś następnego to ci najprawdopodobniej braknie jakiejś części więc i tak będziesz musiał znowu iść do sklepu.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja natomiast nie lubie martwić się o to, ile zostało mi części; kupiłem w hurtowni po 100 szt. najczęściej używanych rezystorów za 1,22pln; jakieś kondensatorki mam z wylutu; jakiś uC z niezrealizowanego projektu. I jakoś się zbiera, przez co nie muszę myśleć, jakich części mi brakuje.

Link do komentarza
Share on other sites

Koledze nawet nie chciało zajrzeć się do podanych w temacie linków?

Tam jest tylko napisane o całych zestawach, a mi chodzi o najprzydatniejsze.

Patrzysz na schemat, robisz listę, idziesz do do sklepu, kupujesz tyle ile potrzebujesz

Problem w tym, że w okolicy nie ma żadnego sklepu elektronicznego, więc muszę zamawiać przez neta

Link do komentarza
Share on other sites

No w tym jest właśnie cały problem że nigdy nie wiesz jakie wykorzystasz w danym projekcie jeśli nie posiadasz schematu, ani pomysłu co budujesz... W ciemno jedynie możesz wziąć kondensatory ceramiczne do kwarców i odsprzęgania silników (albo warystory/transile zamiast nich ale to i tak pod konkretniejszy układ) i rezystory od 100 do 1000 omów po kilkadziesiąt nawet sztuk. Takie rezystorki na pewno do ledów się przydadzą, do tego 4,7k są często używane. No i kilka montażowych by Ci się na pewno przydało.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.