Skocz do zawartości

Zasilanie łazika


szyszek159

Pomocna odpowiedź

Witam. Jestem w trakcie planowania budowy łazika mam juz zakupione niektóre komponenty do pierwszego prototypu. Sercem łazika będzie płytka arduino, silnikami będzie sterować poprzez 3 układy l298n (każdy będzie sterować 2 silnikami 12v) z czego 1 będzie również zasilać arduino. Lecz nie wiem jeszcze jak rozwiązać problem zasilania. Myslalem czy by nie połączyć 3 układów równolegle a potem wszystko pod zasilanie. Tylko jakie? Myślałem nad akumulatorem żelowym 12v, nie są zbyt drogie można je znalesc za 33zl A ładowarkę za około 19 zł. Tylko kompletnie nic nie wiem o takich akumulatorach. Myslalem też nad akumulatorem litowo polimerowym tylko że ładowarki do nich kosztują krocie A i same akumulatory nie mają dużej pojemności.  Proszę o pomoc .

Link do komentarza
Share on other sites

@szyszek159 Dużo zależy od silników których chcesz użyć w swojej konstrukcji,  musisz sprawdzić jaki prąd pobierają one bez obciążenia oraz z obciążeniem (sprawdzić w dokumentacji, albo przy pomocy multimetru). Wybór akumulatora do robota to nie jest proste zadanie, akumulatory żelowe mają duża pojemność, są przystępnie cenowo, ale zajmują sporo miejsca (i sporo ważą). Akumulatory Litowo-polimerowe (Li-pol) są zazwyczaj mniejsze i lżejsze, mają mniejsze pojemności (w stosunku do akumulatorów żelowych) i wyższe ceny ale sprawdzą się w mniejszych robotach. 

Możesz również rozważyć rozwiązanie w którym silniki będą zasilane z akumulatorów żelowych, a elektronika (Arduino, sterowniki silników itd.) będą zasilane z niewielkiego akumulatora Li-Pol. 

Od użytych silników w twojej konstrukcji będzie zależeć też wybór sterowników, może okazać się że wybrane przez ciebie sterowniki nie pozwolą na zasilenie dwóch silników prądu stałego jednocześnie (nie wytrzymają takiego obciążenia)

O zasilaniu robotów czy układów elektronicznych można poczytać np. w artykule [Dla początkujących] Zasilanie robotów, czyli jak i czym karmić robota.

 

Link do komentarza
Share on other sites

@Paatryk93 sorry podałem za mało informacji. Będę używał silników ,,Dagu 75:1 DC 6V 133RPM" pobierają one 350mA bez obciążenia i 3,4 A przy zatrzymanym wale. Kontroler ma  maksymalny prąd wynosi 2A na kanał. Czyli spali mi się kontroler ? Czy po prostu nie będzie mniej prądu?  czy jest jakiś tani mocniejszy sterownik ?

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

@szyszek159 Jeżeli silnik będzie miał zatrzymany wał to będzie pobiera do 3,4 A, taki pobór prądu może uszkodzić ten sterownik który ma tylko 2 A na wyjściu (2 A może być ciągle, wytrzymuje pojedyncze skoki natężenia do 3 A według dokumentacji). 

Wiadomo sytuacja gdy wał się zatrzymany całkowicie może się nigdy nie zdarzyć, ale podłączanie dwóch takich silników do jednego kanału takiego sterownika nie jest najlepszym pomysłem (chyba że nie będą nigdy obciążane).

Możesz zainteresować się np. takim sterownikiem: Cytron MDD3A - dwukanałowy sterownik silników DC 16V/3A

Wtedy do sterowania 4 silnikami (tak wywnioskowałem z wpisu) będziesz potrzebował 2 takie sterowniki (bo one są dwukanałowe). 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

@Paatryk93 Potrzebuje sterować 6 silnikami to musiał bym kupić takie 3 i sterować 12 pinami. A jeśli kupił bym 2x takie sterowniki i podłączył po 3 silniki równolegle to w summie wyszło by że przy zatrzymanych wszystkich wałach miał bym po 10,5 A poboru prądu. Czy takie coś by działało ? Bo sterowanie w takim wypadku było by łatwiejsze. 

Edytowano przez szyszek159
Link do komentarza
Share on other sites

Anonim

Te sterowniki l298 mogą dostarczyć max 25W mocy na obu kanałach , silniki masz 20W  więc potrzebujesz po jednym sterowniku na silnik. Napięcie aku masz 12V a silniki 6V więc trzeba to wziąć pod uwagę bo 3.4A z 6V to nie to samo co 3.4A z 12V. Przelicz sobie (najlepiej w procentach) 20W z z 12V względem 6V i ustaw próg wypełnienia pwm - kilka % dla bezpieczeństwa. Sterując dwoma kanałami równolegle 1 silnik z 12V prędzej spalisz silnik niż sterownik. Do tego l298 przyda się też radiatorek.  Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.