Skocz do zawartości

Moduł radiowy dla Arduino - jaki wybrać?


jugan1

Pomocna odpowiedź

Witam,

Kiedyś zakupiłem w sklepie za około 5 zł "zestawik" o nazwie "Moduł radiowy odbiornik nadajnik 433MHz RF ARM AVR ARDUINO". Teraz już wiem, że był to raczej nietrafiony zakup. Teraz chciałbym Was poprosić o doradzenie mi, co wybrać.

Moje założenia:

- potrzebuję dwóch modułów, które działają zarówno jako odbiornik jak i nadajnik

- maxymalna cena - 50 zł za sztukę

- dostępny w Polsce ( portale aukcyjne / sklepy internetowe z elektroniką )

- zasięg 10 metrów indoor ( po drodze będą 2 ściany ( niestety nie podam grubości - mieszkam w bloku, więc weźmy takie średniej grubości ))

- zasięg outdoor - nieistotny

- prądożerność - nieistotna

- najistotniejsza sprawa - brak konieczności lutowania czegoś ( widziałem zestawy z antenami przykręcanymi, więc właśnie o coś takiego mi chodzi / może są jakieś, które  nie potrzebują anten(?) )

 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

nRF24L01+

Możliwość pracy jako odbiornik, nadajnik. ew. halfduplex.

Cena od. 5 PLN za sztuk (wersja bez anteny) do ok. 20 PLN (wersja z anteną) - ceny z Allegro.

Teoretycznie wersja bez anteny na 10m powinna działać, ale jeśli po drodze masz ściany to niekoniecznie.

Lutować nie trzeba.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Teoretycznie zasięg w otwartym terenie jest do kilometra. Zrobiłem jedną próbę (jeden moduł z anteną, drugi bez) i przez trzy ściany (stary budynek,cegła) przechodzi bez problemu - niestety urządzenie jest na razie bardziej na papierze i nie bardzo mogę próbować dalej.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Przed chwilą, jugan1 napisał:

A czy istnieje możliwość kupienia np. mocniejszej anteny do tego modułu?

Chyba nikt tego nie próbował... a co, masz mieszkanie długości kilometra? 🙂 Antenka wygląda porządnie...

Link do komentarza
Share on other sites

Po prostu chciałbym w końcu móc się skomunikować z jednego końca mieszkania do drugiego. Ten zestaw, który kupiłem - w opisie było napisane, że komunikacja do 150 metrów. Mnie udało się skomunikować na odległość.... 20 cm. I to bez żadnych przeszkód na drodze.

Link do komentarza
Share on other sites

17 minut temu, jugan1 napisał:

w opisie było napisane, że komunikacja do 150 metrów

Owszem, jak antenkę dorobisz, pogoda będzie piękna, po drodze nie będą latać motylki a Słońce wejdzie w znak barana w koniunkcji z Saturnem 🙂

(z tą antenką to na poważnie, gdzieś tu na forum był opis jak ją zrobić ale musisz sam poszukać).

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

21 minut temu, jugan1 napisał:

Ten zestaw, który kupiłem - w opisie było napisane, że komunikacja do 150 metrów. Mnie udało się skomunikować na odległość.... 20 cm. I to bez żadnych przeszkód na drodze.

Wiem, o którym zestawie piszesz i potwierdzam Twoją opinię. Tak jest cewka powietrzna, ona powoduje, że moduły bywają rozstrojone. Mam tego kilka sztuk, są nie do użytku w zasadzie. Mało stabilne.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Są 2 opcję antena lutowana albo przykręcana ( to zależy jaką kupisz)  , ale pewnie przydadzą się złącza goldpin które trzeba przylutować samemu. Ja do takiego projektu wybrałbym nrf24l01 nawet ten bez dokręcanej anteny . Robiłem test na około 12 metrów przez 3 ściany i wszystko działa praktycznie bez opóźnień. Każdy ma trochę inne ściany więc u Ciebie może być inaczej .

Edytowano przez jas123
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Anonim

Najlepiej jest przylutować.Antena jest na wyposażeniu. Oczywiście jest gniazdo antenowe ale pozyskanie wtyczki z przewodem to już jest wyczyn.Gniazdo jest takie jak laptopie od wifi .Zasięg w mieście jakieś 150m w terenie otwartym tak jak w opisie czyli do 1,8km.Z moich doświadczeń to 600m ale tylko dlatego,że nie chciało mi się iść dalej.

Link do komentarza
Share on other sites

5 godzin temu, szymonw napisał:

Zasięg w mieście jakieś 150m w terenie otwartym tak jak w opisie czyli do 1,8km.Z moich doświadczeń to 600m ale tylko dlatego,że nie chciało mi się iść dalej.

Czyli HC12 mają większy zasięg niż nrf2401?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.