Skocz do zawartości

Inny prąd kolektora niż zakładany


daniel1

Pomocna odpowiedź

Cześć,

skonstruowałem obwód z tranzystorem, lekko zmodyfikowany niż ten w kursie, oto on:

tr.thumb.png.e39e3db94d1b69dd233ea268ff1a8ed6.png

Zrobiłem pomiary prądu i coś mi się tutaj nie zgadza, oto one:

IB = 6,8 mA

IE = 39,1 mA

IC = 33,6 mA

Nie rozumiem dlaczego IC jest równe 33,6 mA, skoro (9 V - 2 V) / 1200 Ω = 0,005 A = 5mA

Proszę o pomoc gdzie moje rozumowanie jest błędne lub gdzie brakuje mi wiedzy.

Link do komentarza
Share on other sites

@daniel1 witam na forum 🙂 Wydzieliłem twoje zapytanie z tematu dotyczącego bezpośrednio kursu elektroniki.

 

 

Faktycznie ciekawa sprawa, a dioda Ci się nie zagrzała (albo nawet spaliła)? Bo 33mA dla LED to sporo. Możesz zmierzyć spadek napięcia na diodzie, bo może te 2V to teoria? I jeszcze napięcie baza-emiter jakie masz?

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

Dioda działa cały czas, nie jest cieplejsza niż temperatura ciała. Za to rezystor R3 jest bardzo ciepły.
Spadek napięcia na diodzie to 1,95 V.
UBE = 0,77 V

Załączam zdjęcie układu:

IMG_7297.thumb.jpg.a289cea09cb12006396371d8ad4d86d2.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@daniel1 to by się teraz zgadzało 🙂 rezystor 1,2k jest raczej mniej popularny, a 220R jak najbardziej sie nadaje tylko na zasilanie 5V, a przy 9 jest jak piszesz ponad 31mA.

Możesz jednak zostawić rezystor i sterując prądem bazy ograniczyć prąd IC 😉 tak dla testu możesz zrobić eksperyment, ogranicz prąd bazy, daj powiedzmy 10x mniejszy i sprawdz jaki będzie Ic.

 

 

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zrobiłem tak jak napisałeś.
Prąd bazy dałem mnie więcej 10x mniejszy.
Teraz IB = 0,00055 A, a prąd kolektora w zasadzie pozostał ten sam IC = 31,5 mA.

Czyżbym jeszcze za mało zmniejszył prąd bazy?

Link do komentarza
Share on other sites

  1. Jaką β (wzmocnienie prądowe) ma twój tranzystor? Po obniżeniu prądu bazy wynika, że wynosi ok. 57. Według różnych not katalogowych dla BC639 jest to wartość możliwa/poprawna.
  2. Jeśli β = 50 to ustaw prąd bazy na 0,4 mA. Wtedy Ic = 20 mA i z reguły dla diody LED jest to wartość odpowiednia. Jeśli dioda nie będzie świecić to zwiększ prąd bazy do np. 0,5 mA.
  3. Co do wartości z początku twojego tematu (IB = 6,8 mA), nawet po zmianie rezystora Rc na 1,2 kΩ tranzystor pracuje w nasyceniu (UCE = 0). Powodem jest za duży prąd bazy.
  4. Policz sobie β-ty dla obu swoich wariantów. Wynika z tego, że gdy zmniejszyłeś prąd bazy β wzrosła z 5 do 57 - te 5 to jest bardzo mało i może dawać do myślenia.

Dla jasności. Znam podstawy podstaw mikroelektroniki więc mogę się tu mylić bo nadal się uczę. Mam nadzieję, że trochę pomogłem.

Edytowano przez mjskr
Błąd w obliczeniach bety
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.