Skocz do zawartości

Pomoc w celu dobrania kursu


Ruby

Pomocna odpowiedź

Witam!

Tym razem po wyborze kursu z Arduino zacząłem się zastanawiać... a co jeśli lepiej będzie poznać kurs elektroniki 2 i technologi cyfrowej przed Arduino? Byście mnie dobrze zrozumieli przedstawię aktualnie z mojej perspektywy wady i zalety danych  kursów i zestawów.

 

To moje subiektywne opinie i nie należy się tym kierować za bardzo przy wyborze kursu bo jak wiemy każdy człowiek jest inny i ma inne  upodobania.
1. Kurs arduino i zestaw  pierwszy do arduino.

Zalety:

  • Muszę podszkolić się w C ze względu na studia i było by to motywujące
  • Zacząłem się interesować Arduino i jego możliwości strasznie mnie motywują do zakupu tego zestawu i przerobienia kursu
  • Według  mnie znacznie ciekawsze projekty niż te w Elektronice 2 i Technice Cyfrowej.


Wady:

  • Składnia oparta na C a niekoniecznie jestem fanem tego języka
  • Relatywnie wysoka cena zestawu pierwszego w porównaniu do technik cyfrowych lub elektroniki 2 (kupienie elektroniki i  cyfrowych wychodzi taniej niż zestaw Arduino)
  • Widziałem że w innym kursie  są tłumaczone podstawy jak działają rzeczy używane przy Arduino. A lubię znać  coś od podstaw (złapałem się na tym w przypadku stabilizatora napięcia z kursu elektronika1. Dzięki kursowi dowiedziałem się co robi i jakie zastosowanie ma w arduino, a gdyby nie ten kurs to wiedział bym że  tam jest i stabilizuje napięcie  co nie za wiele mówi).

2. Elektronika 2:
Zalety:

  • Kontynuacja kursu pierwszego który był fenomenalny i pobudził moje zainteresowanie elektroniką, można by powiedzieć że mam nowe  hobby 😄
  • Ma części wykorzystywane w innych kursach typu Arduino i mógłbym poznać podstawy 🙂
  • Znalazł bym ciekawsze zastosowanie dla części z elektroniki 1, które aktualnie są samotne i smutne w szafie, ponieważ nie mam pomysłu co mógłbym z nimi zrobić będąc po kursie elektroniki1 (Chciałbym tutaj powiedzieć że nie umniejszam kursowi Elektroniki 1, wręcz przeciwnie jest świetny na początek. Mogę powiedzieć że ma dwa zasadnicze minusy jest krótki i mało w nim projektów, które moga nasycić mnie wiedzą  więc pozostaje niedosyt i chciałbym więcej, a drugim minusem jest to że po kursie chciało by się coś stworzyć a nie zabardzo wie się co więc szuka się kolejnych kursów. Ale jak doskonale wiadomo dwa minusy dają plus i tak jest w tym przypadku 😉 ponieważ nie ukrywam dzięki kursowi stałem się żądny wiedzy z elektronik ~ rozpisałem się tak by jakiś początkujący zabłąkany wędrowiec się nie zraził, a wręcz przeciwnie by trafił na kurs  elektroniki 1 bo warto)

Wady:

  • Chciałem na samym początku kupić  malinę  potem wkręciłem się w arduino a finalnie sama elektronika mnie kręci więc  wad  w tym nie widzę

3.  Technika Cyfrowa:(Warto tu wspomnieć że  biorę ten kurs pod uwagę  tylko po kursie elektroniki 2 i prawdopodobnie jeśli po waszych radach tak stwierdzę to kupię zestaw razem z zestawem do elektroniki 2)

Zalety:

  • Więcej części 😄, które po kursie z elektroniki 2 mógłbym wykorzystać do własnych projektów 😄
  • W opisie kursu jest " Kurs ten na pewno pomoże również w lepszym zrozumieniu całego świata cyfrowego - w tym Arduino."
  • W praktyce nigdy nie bawiłem się bramkami logicznymi (tylko w programowaniu)

Wady:

  • Jest bardzo krótki 😕 zaledwie 6 lekcji
  • Znam bramki logiczne i kojarzę  algebrę boola (stosowanie w programowaniu i nawet ktoś mi zwrócił na to uwagę że skoro znam podstawy programowania to ten kurs nie będzie za bardzo odkrywczy - jest  to moja parafraza tych słów)

Pytania do was:

Co byście mi polecili patrząc przez pryzmat mojego punktu widzenia?

Czy gdybym najpierw kupił Techniki Cyfrowe  i Elektronike 2  to części z tego przydadzą się do Arduino i/lub RaspberyPi w przyszłości czy mało bym z tego używał? (chciałbym uniknąć kupowania tych zestawów tylko po to żeby później leżały w szafie)

 

No i tak przeglądając tą elektronikę 2  i techniki cyfrowe bardziej poszedł bym w tę stronę na początek bo wydaję się to prostsze i przyjemniejsze (pod tym względem że jest  prostsze i wydaje się tak przyjemne  jak elektronik1). Z kolei Arduino mnie zniechęca tym że  jest tam element programowania i razem z nim przyjdzie odwieczne pytanie "Dlaczego to nie działa przecież kod jest  dobry".
Z drugiej strony myślałem też o praktycznym wykorzystaniu części i tu też  wkracza, kurs lutowania z zestawem z lutownicą 😄 a Arudino z Raspberry Pi idzie na dalszy plan 😕 tylko pytanie czy to nawet nie lepiej? Bo znał bym podstawy Elektroniki 1 i Elektronike 2  oraz techniki cyfrowe  + (może) kurs lutowania  co dało by mi podstawy do solidnej pracy z Arduino Raspberry Pi i Robotami 😄

P.S Jak już założyłem nowy temat i wspomniałem o lutowaniu to czy mógłby mi ktoś wyjaśnić jak się robi te płytki do lutowania bo czysta ciekawość tu wzięła górę. Tew kursie są specjalnie  przygotowane ale zakładam ze w domowym zaciszu można na własne potrzeby stworzyć własne płytki tylko pytanie jak? (Jeśli jakoś przeoczyłem tu na forum wpis o tym  to proszę o odesłanie mnie do niego 🙂 )


Pozdrawiam

Ruby

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

14 minut temu, Ruby napisał:

Co byście mi polecili patrząc przez pryzmat mojego punktu widzenia?

Czy gdybym najpierw kupił Techniki Cyfrowe  i Elektronike 2  to części z tego przydadzą się do Arduino i/lub RaspberyPi w przyszłości czy mało bym z tego używał? (chciałbym uniknąć kupowania tych zestawów tylko po to żeby później leżały w szafie)

@Ruby oj tam, pewnie i tak skończy się tak, że zrobisz elektronikę 2, technikę cyfrową, Arduino i Raspberry Pi. Kolejność możesz sobie wybrać prawie dowolną, ale kursy omawiają podstawy, więc ostatecznie warto poznać wszystkie te tematy 😉 Ciężko będzie doradzić Ci coś konkretnego, bo właściwie każdy wybór na kontynuację powinien być dobry. Musisz tylko pamiętać, że kolejne kursy będą odrobinę trudniejsze od pierwszego. Nie musisz też robić wszystkiego od razu, możesz rozłożyć temat w czasie 😉

16 minut temu, Ruby napisał:

P.S Jak już założyłem nowy temat i wspomniałem o lutowaniu to czy mógłby mi ktoś wyjaśnić jak się robi te płytki do lutowania bo czysta ciekawość tu wzięła górę. Tew kursie są specjalnie  przygotowane ale zakładam ze w domowym zaciszu można na własne potrzeby stworzyć własne płytki tylko pytanie jak? (Jeśli jakoś przeoczyłem tu na forum wpis o tym  to proszę o odesłanie mnie do niego 🙂 )

Przykładowy opis profesjonalnego wykonywania płytek tego typu znajdziesz w tym artykule: Jak powstaje PCB? Wycieczka po fabryce płytek drukowanych. Natomiast opis wykonywania płytek DIY pojawił się tutaj: https://forbot.pl/forum/topic/5636-kurs-przepis-na-robota-minisumo-dla-kazdego-czesc-1/

 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Treker 

36 minut temu, Treker napisał:

Nie musisz też robić wszystkiego od razu, możesz rozłożyć temat w czasie 😉

 

 

Łatwo powiedzieć  😄  szczerze myślałem że elektronikę  1 zrobię jedną lekcję dziennie ale  chyba szybciej mi to poszło bo wciągające jest.

Dzięki za linki 😄 a co do kursów to masz rację przejdę przez wszystkie 😄 i chyba Arduino zostawię na później tak myślę że technika cyfrowa + elektronika 2  teraz wlecą 😄 ale poczekam na jakieś opinie innych 😄

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Ruby napisał:

Tew kursie są specjalnie  przygotowane ale zakładam ze w domowym zaciszu można na własne potrzeby stworzyć własne płytki tylko pytanie jak?

@Treker ci dał linki, ja jeszcze dodam, że bardzo łatwo możesz zaprojektować swoje płytki w programach takich jak KiCad czy nawet Fritzing, a potem zamówić je przez Internet. Same płytki zazwyczaj kosztują mniej niż koszty wysyłki.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Ruby cześć, ja przerobiłem wszystkie i wszystkie są ciekawe, wciągające i pouczające, szczególnie dla początkujących fascynatów elektroniki. 

Jak mogę coś doradzić, kup najpierw kurs arduino, wciągnie Cię na długie noce;),gwarantuję!!! 

Kiedy jednak w czasie tego kursu postanowisz odpocząć od programowania (chyba nie), to zamówisz sobie tani kurs elektroniki2 na odskocznię, albo technikę cyfrową. Jednak arduino ma najleoszy stosunek radochy/czasu/nauki do ceny:)) 

Polecam. 

Link do komentarza
Share on other sites

@deshipu to w sumie takie pytanie na przyszłość było, ale gdzieś czytałem że  5 płytek to około 300 zł w Polsce (chyba w  linku wyżej było), ale może ceny sie pozmieniały.

 

@SOYER to powiem szczerze że  pisząc wyżej "poczekam na jakieś opinie innych" to w sumie poczekałem 15 minut i zamówiłem  elektronikę 2 i techniki cyfrowe 😄 co  nie zmienia faktu że  na horyzoncie widzę arduino w następnej kolejności 😄 ale bardzo doceniam twoją odpowiedź 🙂 co do programowania to mam już "dość" przez projekty. Aktualnie na prkatykach programuję w Pythonie i jako odskocznię od tego robiłem kurs elektroniki, niestety przerobiłem wszystko a praktyki trwają więc musiałem się zaopatrzyć w nowy zestaw 😄


 

Link do komentarza
Share on other sites

12 minut temu, Ruby napisał:

to w sumie takie pytanie na przyszłość było, ale gdzieś czytałem że  5 płytek to około 300 zł w Polsce (chyba w  linku wyżej było), ale może ceny sie pozmieniały.

W JLCPCB 5/10 płytek masz za $2, plus ~$10-15 za przesyłkę, więc wychodzi bardziej w okolicach 50zł? Inne fabryki mają zazwyczaj podobne ceny, jest nawet porównywarka cen na http://pcbshopper.com

Edytowano przez deshipu
Link do komentarza
Share on other sites

@deshipu Wow! Dzięki, się  przyda na przyszłość. Może głupie pytanie ale jestem w tym początkujący, czyli wszystko co zaprojektuje sobie na płytce stykowej mogę sobie zrobić na płytce PCB jeśli nauczę się lutować, a czy jakiś inny sposób oprócz płytek jest?

Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, Ruby napisał:

@deshipu Wow! Dzięki, się  przyda na przyszłość. Może głupie pytanie ale jestem w tym początkujący, czyli wszystko co zaprojektuje sobie na płytce stykowej mogę sobie zrobić na płytce PCB jeśli nauczę się lutować, a czy jakiś inny sposób oprócz płytek jest?

Istnieją tak zwane płytki prototypowe, czyli gotowe wytrawione płytki z powierconymi dziurkami, w które można wlutować komponenty i połączyć drucikami (albo mostkami z cyny) w dowolnych schemat. Występują w kilku wersjach, od samych osobnych dziurek, poprzez paski połączonych dziurek, aż do płytek naśladujących płytki stykowe. Poza tym można zrobić "na martwego robala" (dead bug), "na Manhattan", Cordwood i parę innych sposobów (poszukaj sobie obrazków w sieci). W zasadzie w jakikolwiek sposób umocujesz i połączysz komponenty powinno działać.

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.