Skocz do zawartości

[Kurs] Przepis na robota - Minisumo dla każdego - część 1


Nawyk

Pomocna odpowiedź

Moim zdaniem konstrukcja jest słabo przemyślana :

1. Pchasz tam dwa kiepskie mostki o małej wydajności a montujesz strasznie drogie silniki.

2. Analogowy dalmierz optyczny jest również bardzo drogi i już nie mówiąc o tym, że jest o wiele wolniejszy niż cyfrowe odpowiedniki. Może lepiej byłoby zrobic coś na TSOP ?

3. Płytka również jest trochę dziwna jest dużo miejsca z przodu a wszystkie elementy są na siłę upchnięte z tyłu. Ma to jakieś zastosowanie ?

Ogólnie wydaje mi się, że pierwsza częśc była lepiej zrobiona... Bo łączny koszt robota to pewnie jakieś 300zł a za tą sumę można zbudowac naprawdę dobrego robota...

Oczywiście to tylko moje zdanie...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam, super pomysł z tym artykułem nie ukrywam że od początku ferii na niego czekałem 😃

Wcześniej już próbowałem budować ms jednak nie wyszło jak chciałem i zakończyło się klopsem ...

Jeden punkt mnie zdziwił "8. Nalewamy do dowolnego naczynia gorącej wody z dużą ilością detergentu, czekamy aż płytka ostygnie po prasowaniu i zanurzamy ją w wodzie na ok. 15 minut. Papier powinien pod odmoczeniu sam odejść, ale nie zawsze tak się dzieje. " zawsze używałem octu choć nie wiem co lepsze 😋

Generalnie pierwszą część oceniam pozytywnie już czekam na kolejne zobaczymy co będzie każdy kto nie miał styczności z ms będzie miał możliwość nauczenia się czegoś nowego .

Tak mi się ten artykuł podoba ,że chyba zbuduję sobie takiego małego bandytę 😃

Link do komentarza
Share on other sites

1. Pchasz tam dwa kiepskie mostki o małej wydajności a montujesz strasznie drogie silniki.

Gdybyś przeczytał, to byś się dowiedział czemu wrzuciłem tam właśnie je 🙂 Poza tym - unikałem jak ognia SMD, żeby mimo wszystko nie odstraszały początkujących. Z kolei moduły z TB6612 znacznie by podniosły koszta.

2. Analogowy dalmierz optyczny jest również bardzo drogi i już nie mówiąc o tym, że jest o wiele wolniejszy niż cyfrowe odpowiedniki. Może lepiej byłoby zrobic coś na TSOP ?

Czy ja gdzieś pisałem, że jest to robot wygrywający zawody? SHARP w zupełności spełnia swoją rolę, a sygnał na ADC pozwala trochę się pobawić się oprogramowaniem. Można też dodać drugi (jest miejsce na płytce) i zrobić chociażby robota podążającego za ręką.

3. Płytka również jest trochę dziwna jest dużo miejsca z przodu a wszystkie elementy są na siłę upchnięte z tyłu. Ma to jakieś zastosowanie ?

Tak, w drugiej części będzie nieco więcej o konstrukcji pługa. Każdy może rozwiązać to na miarę swoich potrzeb i możliwości, a więcej miejsca z przodu, to więcej miejsca na różne pomysły i eksperymenty.

Co do ceny - jest dostępny kit z Botlandu ze wszystkimi niezbędnymi częściami, poza napędem i źródłem zasilania. Kosztuje 89zł. Jeśli ktoś chce dać przerobione serwa - droga wolna. Jeśli ktoś chce tam władować akumulatory NiMH - droga wolna. Wszystko jest wyjaśnione w treści artykułu.

zawsze używałem octu choć nie wiem co lepsze

Ocet ma to do siebie, że "rozpuści" Ci kredę z papieru, toner będzie czarny, a nie szary jak na moich zdjęciach, ale nie do końca jest to lepsze rozwiązanie - ta kreda zatyka pory w tonerze, przez co większe pola laminatu są ładne i gładkie, a nie porowate 🙂 Najlepiej przetestować sobie obie opcje w praktyce

Link do komentarza
Share on other sites

Tolo, wybacz, ale muszę Ci dogryźć 😋 Jak Ty chcesz za 300zł zbudować dobrego MS? Przecież to jest koszt samych dwóch silników Pololu, 5 Sharpów 340K i Li-Pol'a, o całej reszcie nie wspominając.

Jak najbardziej rozumiem i doceniam to, że artykuł jest dla początkujących, ale mnie osobiście razi mnie w oczy estetyka 😋 Szkoda także, że artykuł przyzwyczaja do pewnych złych nawyków (bez obrazy 😋 ) i niejako oducza myślenia. W każdym bądź razie doceniam i uważam, że z pewnością się przyda 😉

Link do komentarza
Share on other sites

lepiej kupić kit tego robota w botlandzie .Co jak co ale w mojej okolicy jest sklepik gdzie atmegi sprzedają za 14zł a obok niego jest sklep też z częściami avr i atmega kosztuje 31 zł nie mówiąc już o sharpie który kosztuje około 80 zł.

Link do komentarza
Share on other sites

Uważam, że dla początkujących lepiej byłoby specjalnie powiększyć pola lutownicze

W jaki sposób? Jak zaczniesz powiększać pola lutownicze to zacznie się zmniejszać odległość między nimi i znowu będzie problematycznie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.