Skocz do zawartości

[Kurs] Przepis na robota - Minisumo dla każdego - część 1

Pomocna odpowiedź

Moim zdaniem konstrukcja jest słabo przemyślana :

1. Pchasz tam dwa kiepskie mostki o małej wydajności a montujesz strasznie drogie silniki.

2. Analogowy dalmierz optyczny jest również bardzo drogi i już nie mówiąc o tym, że jest o wiele wolniejszy niż cyfrowe odpowiedniki. Może lepiej byłoby zrobic coś na TSOP ?

3. Płytka również jest trochę dziwna jest dużo miejsca z przodu a wszystkie elementy są na siłę upchnięte z tyłu. Ma to jakieś zastosowanie ?

Ogólnie wydaje mi się, że pierwsza częśc była lepiej zrobiona... Bo łączny koszt robota to pewnie jakieś 300zł a za tą sumę można zbudowac naprawdę dobrego robota...

Oczywiście to tylko moje zdanie...

Witam, super pomysł z tym artykułem nie ukrywam że od początku ferii na niego czekałem 😃

Wcześniej już próbowałem budować ms jednak nie wyszło jak chciałem i zakończyło się klopsem ...

Jeden punkt mnie zdziwił "8. Nalewamy do dowolnego naczynia gorącej wody z dużą ilością detergentu, czekamy aż płytka ostygnie po prasowaniu i zanurzamy ją w wodzie na ok. 15 minut. Papier powinien pod odmoczeniu sam odejść, ale nie zawsze tak się dzieje. " zawsze używałem octu choć nie wiem co lepsze 😋

Generalnie pierwszą część oceniam pozytywnie już czekam na kolejne zobaczymy co będzie każdy kto nie miał styczności z ms będzie miał możliwość nauczenia się czegoś nowego .

Tak mi się ten artykuł podoba ,że chyba zbuduję sobie takiego małego bandytę 😃

1. Pchasz tam dwa kiepskie mostki o małej wydajności a montujesz strasznie drogie silniki.

Gdybyś przeczytał, to byś się dowiedział czemu wrzuciłem tam właśnie je 🙂 Poza tym - unikałem jak ognia SMD, żeby mimo wszystko nie odstraszały początkujących. Z kolei moduły z TB6612 znacznie by podniosły koszta.

2. Analogowy dalmierz optyczny jest również bardzo drogi i już nie mówiąc o tym, że jest o wiele wolniejszy niż cyfrowe odpowiedniki. Może lepiej byłoby zrobic coś na TSOP ?

Czy ja gdzieś pisałem, że jest to robot wygrywający zawody? SHARP w zupełności spełnia swoją rolę, a sygnał na ADC pozwala trochę się pobawić się oprogramowaniem. Można też dodać drugi (jest miejsce na płytce) i zrobić chociażby robota podążającego za ręką.

3. Płytka również jest trochę dziwna jest dużo miejsca z przodu a wszystkie elementy są na siłę upchnięte z tyłu. Ma to jakieś zastosowanie ?

Tak, w drugiej części będzie nieco więcej o konstrukcji pługa. Każdy może rozwiązać to na miarę swoich potrzeb i możliwości, a więcej miejsca z przodu, to więcej miejsca na różne pomysły i eksperymenty.

Co do ceny - jest dostępny kit z Botlandu ze wszystkimi niezbędnymi częściami, poza napędem i źródłem zasilania. Kosztuje 89zł. Jeśli ktoś chce dać przerobione serwa - droga wolna. Jeśli ktoś chce tam władować akumulatory NiMH - droga wolna. Wszystko jest wyjaśnione w treści artykułu.

zawsze używałem octu choć nie wiem co lepsze

Ocet ma to do siebie, że "rozpuści" Ci kredę z papieru, toner będzie czarny, a nie szary jak na moich zdjęciach, ale nie do końca jest to lepsze rozwiązanie - ta kreda zatyka pory w tonerze, przez co większe pola laminatu są ładne i gładkie, a nie porowate 🙂 Najlepiej przetestować sobie obie opcje w praktyce

Tolo, wybacz, ale muszę Ci dogryźć 😋 Jak Ty chcesz za 300zł zbudować dobrego MS? Przecież to jest koszt samych dwóch silników Pololu, 5 Sharpów 340K i Li-Pol'a, o całej reszcie nie wspominając.

Jak najbardziej rozumiem i doceniam to, że artykuł jest dla początkujących, ale mnie osobiście razi mnie w oczy estetyka 😋 Szkoda także, że artykuł przyzwyczaja do pewnych złych nawyków (bez obrazy 😋 ) i niejako oducza myślenia. W każdym bądź razie doceniam i uważam, że z pewnością się przyda 😉

lepiej kupić kit tego robota w botlandzie .Co jak co ale w mojej okolicy jest sklepik gdzie atmegi sprzedają za 14zł a obok niego jest sklep też z częściami avr i atmega kosztuje 31 zł nie mówiąc już o sharpie który kosztuje około 80 zł.

Uważam, że dla początkujących lepiej byłoby specjalnie powiększyć pola lutownicze

W jaki sposób? Jak zaczniesz powiększać pola lutownicze to zacznie się zmniejszać odległość między nimi i znowu będzie problematycznie.

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay