Skocz do zawartości

Informacje o serwach


Nogad21

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich. Jestem Dawid, mam 13 lat a to mój pierwszy post.

Mam zamiar zbudować pierwszego robota, a mianowicie TEGO :https://www.forbot.pl/forum/topics20/elebot-robot-dla-poczatkujacych-vt2700.htm

Właśnie się przygotowuje do tego, aby go wykonać. Wiem co to lutownica, i wiertarka więc chyba aż tak źle nie jest. Gorzej z elektroniką...

Więc, muszę zakupić serwa. Potrzebuje kilku porad na temat serw. Czym się własciwie różni to serwo :

http://www.allegro.pl/item974736529_turnigy_mini_mikro_serwo_tg9e.html , Lot_3D. Turnigy mini mikro serwo TG9e

od tego

http://www.allegro.pl/item970233190_serwo_servo_hitec_hs_422_deluxe_nowe.html

Rewia2006, Serwo servo Hitec HS-422 Deluxe nowe

?

Które serwa są lepsze, i dlaczego; a które gorsze i dlaczego ? Czy to PIERWSZE serwo wystarczy do wykonania tegoż robota ??

Z góry dziękuje i pozdrawiam 😉

__________

Komentarz dodany przez: Nawyk

_allegro

Link do komentarza
Share on other sites

Serwa różnią się rozmiarami, wagą, pobieranym prądem i maksymalnym momentem obrotowym.

"Moment obrotowy : 1.5 kg-cm" oznacza, że ramię o długości 1 cm przymocowane do wału wyjściowego przekładni jest w stanie np. unieść przedmiot o masie 1,5kg. Wykorzystując tą informację oraz wagę swojego przyszłego robota, jesteś w stanie określić czy taki moment wystarczy do poruszenia konstrukcji, czy może musisz pomyśleć o silniejszym serwie.

Po więcej informacji zapraszam tutaj:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Moment_si%C5%82y

I radzę dobierać serwa z pewnym zapasem możliwości - praca bliska maksymalnych dopuszczalnych wartości może znacznie skrócić ich żywotność.

Link do komentarza
Share on other sites

Z pierwszym będziesz miał problem z przerobieniem. Uciągnąć tego robota by uciągnęły, ale tak jak mówię, ciężkie do manipulacji są, bo mają naprawdę maluteńkie obudowy. Zdecydowanie polecałbym te drugie, albo jakikolwiek w obudowie standard (naj-najtańsze).

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A ja Hitec'a mogę polecić - cenę rekompensuje jakość; jeszcze lepsze są serwa Futaby. Tanie sprawdzą się w standardowych konstrukcjach, ale Hitec i wyższa półka to zupełnie inna kultura pracy (wytrzymałość, precyzja, pobierany prąd, hałas itp.). Jeśli dysponujesz większym budżetem lub np. dostajesz dofinansowanie z uczelni - nie masz nad czym się zastanawiać 😉 W przeciwnym wypadku faktycznie lepiej zainwestować w chińszczyznę

Link do komentarza
Share on other sites

Nawyk, patrząc na to, że Nogad21 chce wykonać elebota (serwa będą przerobione) hiteci albo futaby raczej będą jak strzelanie z armaty do muchy 🙂 Jasne, niby można je potem wykorzystać. Ja mimo wszystko uważam, że do napędu kołowego nadają się serwa tanie, a drogie trzeba koniecznie brać do armów i kroczących.

Nogad21, ewentualnie, zamiast serw możesz wykorzystać silniki z przekładniami z wobitu (www.mobot.pl), te dg2425 są stosunkowo tanie (30zł brutto) i całkiem fajne do napędu takiego robocika.

Link do komentarza
Share on other sites

Przepraszam moderatora za błąd w pierwszym zdaniu. Muszę dokładniej przeczytać regulamin.

Dziękuje wszystkim za odpowiedź. Wiedza o serwach się bardzo przyda. Będę szczery - powstała zmiana planów. Moim pierwszym robotem będzie jeżdżący samochodzik z migającymi diodami. 😃 . Po skończeniu pracy wrzucę film i kilka zdjęć. Lecz ciągle się zastanawiam - serwo czy silnik. Jednak bardziej za silnikiem jestem ( bo go posiadam 😃 ). Jeszcze raz dziękuje wszystkim za pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

Zakładam że masz/zrobisz do silnika przekładnię? 😉

Tak. Bez tego za mały moment obrotowy, czytałem o tym 😃. Zastanawiam się czy da się zbudować robota napędzanego na jedno koło, lub napędzany na dwa koła jednym silnikiem.

Link do komentarza
Share on other sites

Do elebota potrzebujesz koniecznie 2 silników.

Inaczej to jakby budować czołg z jedną gąsienicą.

Da się zbudować takiego robota(ktoś zrobił takiego na Diodzie) ale jego przydatność jest mocno wątpliwa.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.