Skocz do zawartości

Układ mierzący poziom akumulatora zasilającego robota


hirrek

Pomocna odpowiedź

Jak robot jest na uC to uC ma pewno przetwornik ADC, do tego dzielnik napięcia i uC samo z siebie wie jakie ma napięcie zasilanie. Do tego polecam opcje szukaj na forum, bo temat wielokrotnie omawiany już był.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak chcesz znaleźć coś bez uC

to można taki układ zrobić na 1 WO lub 2 tranzystorach.

Przykład na tranzystorach:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic982398.html

Co do realizacji na WO to musiałbym poszukać tego układziku.

Aody.le te monitory działają w taki sposób, że jak napięcie jest za niskie to wtedy dioda świeci/nie świeci, w zależności od jej umiejscowienia.

Nie pokazują stanu.

Można ewentualnie zastosować kostkę (której nazwy w chwili obecnej nie pamiętam)

i ona powinna działać tak jak chcesz.

Jak wrócę do domu to ją wygrzebię i podam symbol.

Sprawdzisz sobie w nocie katalogowej.

Na stronach producentów (Maxim-Dallas, Analog Devices) można znaleźć układy pod konkretny rodzaj baterii, a nawet sterujące procesem ich ładowania, ale później trzeba to gdzieś kupić...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Myślę, ze jeśli chcesz mieć tylko informację o niskim napięciu baterii najprostszym rozwiązaniem będzie WO pracujący jako komparator. Do wejścia odwracającego (-) podajesz napięcie z dzielnika zasilanego diodą zenera (żeby wyeliminować zmniejszanie napięcia z dzielnika wraz ze spadkiem napięcia baterii), a do wejścia nieodwracającego (+) dajesz VCC poprzez dzielnik napięcia, i tak jeśli napięcie spadnie poniżej napięcia na wejściu nieodwracającym WO wystawi na wyjściu 0 (minus zasilania) - do tego możesz podpiąć diodkę.

Link do komentarza
Share on other sites

LM3916 Dot/Bar Display Driver

Ale układ do pomiaru napięcia akumulatora trzeba sobie odpowiednio skonstruować dobierając rezystory na wejściach aby ustalić przedział działania wskaźnika.

Chciałem się tym zająć ale ostatnio nie mam na nic czasu 🙁

Link do komentarza
Share on other sites

http://para.maxim-ic.com/en/search.mvp?fam=batt_chrg&tree=powersupplies

Tutaj jest wszyscto co ma Maxim w kwestii baterii. Maxim wysyła próbki. Korzystałem 3 razy. Przychodzą w ciągu 2-3 tygodni

Już od długiego czasu Maxim nie wysyła próbek do Polski i chyba nawet dobrze ponieważ sample od nich lądowały na allegro.

Link do komentarza
Share on other sites

A to dziwne, próbowałem coś zamówić pod koniec grudnia, albo na początku stycznia i nie dało się wybrać Polski z listy.

Oj chyba mi się pomyliło 🙂, mea culpa, to Microchip nie wysyła już do Polski.

Link do komentarza
Share on other sites

Łał, to podziwiam maxima, po akcji kilku osób które zamawiały maxy232 (sic!) i wystawiały na allegro. Swoją drogą, znacie jakieś kości maxima, które nadałyby się jako mostki H 5A? Bo coś się obawiam, że na allegro tylko straciłem pieniądze (koleś dzwonił czy będę na pewno kupował te mostki, pisał maile itp, a teraz jak chcę się z nim skontaktować to cisza - już minęły ponad 2 tygodnie od złożenia zamówienia).

Link do komentarza
Share on other sites

A to dziwne, próbowałem coś zamówić pod koniec grudnia, albo na początku stycznia i nie dało się wybrać Polski z listy.

Oj chyba mi się pomyliło 🙂, mea culpa, to Microchip nie wysyła już do Polski.

Mi udało się zamówić z microchipa niespełna miesiąc temu.

Link do komentarza
Share on other sites

Oglądałeś może notę katalogową tego scalaka... ??

To jest po prostu zestaw komparatorów porównujący napięcie wejściowe z napięciami z odczepów drabinki rezystancyjnej. Dodatkowo wyposażony w wewnętrzne źródło odniesienia i układ sterujący trybem pracy Dot/Bar.

Myślę, że nie będzie problemu jak któryś odczep podłączysz z wejściem uC. Byle napięcie na wyjściu <=5V i powinno śmigać.

Ale jak chcesz dokładnie mierzyć napięcie to raczej ADC.

Dla takiego układu widziałbym raczej zastosowanie nie pomiarowe a wskaźnikowe.

Właśnie testuję (rękami praktykantów 😎 ) układ "monitora baterii" jak skończę to podzielę się nim w odpowiednim dziale.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.