Skocz do zawartości

Jak zmniejszyć obroty silnika bez mikrokontrolera?


Usiu007

Pomocna odpowiedź

Witam!

Pare tygodni temu zbudowałem swojego pierwszego robota - linefollowera, niestety miał on za szybki napęd i nie skręca tylko wypada poza zakręt i później się zatrzymuje. Pomyślałem, żeby dać przełożenia z walkmanów - kupiłem 2 takie same walkmany - niestety to samo : /

Macie jakiś pomysł, jak zmniejszyć obroty silnika bez dużych kosztów? Serwa są dla mnie za drogie. Myślałem o jakimś rezystorze przed zasilaniem silnika, przy rezystorze silnik nawet nie ruszy.. : /

Robot jest wg. tego schematu:

https://www.forbot.pl/forum/upload_img/obrazki/IMG_4a65f1f08b7a84873.jpg

Najlepsza prędkość przy kole była by ok 20-30 obrotów/min

Link do komentarza
Share on other sites

Proponuje ci zmontować sobie sprzętowy PWM (Po polsku MSI) Na np. NE555 i wtedy będziesz mógł sterować szybkością silnika za pomocą potencjometru 😉 Koszt wykonania po 1 takim układzie na silnik(czyli w sumie 2) to ok 4-6 zł 🙂

A jeśli jesteś megaaaaaa Leniuchem to masz tu wszystko :

Regulator PWM

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Możesz je nawet zatrzymać (przynajmniej tak zwykle jest, nie analizowałem za specjalnie tego schematu). Jeśli używasz l293d to nawet nie musisz używać tego całego modułu z 555, wystarczy potencjometr podpięty jako dzielnik, a jego wyjście do enable. Plusem PWM jednak jest to, że tracimy dużo mniej momentu obrotowego.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam!

Kupiłem dziś potencjometr 1m leżący "peerek" Mam pewien problem, nie wiem jak go ustawić, aby się zgadzał ze schematem. Ma 2 nóżki z tyłu i jedną z przodu, jak to się pokrywa ze schematem?

http://wermutman.w.interia.pl/rez_pot_pliki/image005.gif tak to wygląda na schemacie

Jeśli patrzę na niego od góry (2 nóżki z tyłu, 1 nóżka z przodu) to jak to wygląda? Po lewej odpowiada doprowadzeniu od góry, po prawej na dole a ta na górze(strzałka) tej nóżce z przodu?

Link do komentarza
Share on other sites

Odpowiem tak.

Ta nóżka która jest wysunięta to jest ta oznaczona strzałką na schemacie.

Pozostałe możesz podpiąć dowolnie, najwyżej będziesz zwiększał rezystancję kręcąc w drugą stronę 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Hm, zrobiłem wszystko wg. schematu i coś się nie zgadza.

Gdy kręcę potencjometrem nic się nie dzieje, silnik pracuje cały czas na takich samych obrotach, ale gdy dotknę jedną ręką + w zasilaniu, a drugą ręką kręcę potencjometrem (metalowym śrubokrętem) to silnik w połowie przekręcenia już stoi, więc wtedy regulacja działa, ale jest trochę za czuła.

Czyli tak jakby coś było nie tak z R1 (zła wartość?) albo może coś z D1?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.