Skocz do zawartości

Nauka języka C w 2020/21


Querto

Pomocna odpowiedź

Dnia 2.12.2020 o 12:41, Querto napisał:

Witam, jestem w trakcie nauki programowania arduino i od pewnego czasu myślę nad przejściem do atmel studio, a co za tym idzie nauką czystego C. Jednakże nurtuje mnie kilka pytań i mam nadzieję, że znajdzie się tutaj ktoś kto mi pomoże. 

1.Czy nauka C ma jeszcze sens ? Co mam na myśli. Większość poradników, artykułów czy książek związanych bezpośrednio z językiem C jest już trochę stara, jednocześnie coraz częściej jak szukam czegoś związanego z C znajduje C++ . Zastanawiam się czy umiejętność programowania w C przyda się na studiach z automatyki i w przyszłym zawodzie, ponieważ z tego co rozumiem jest możliwe programować mikrokontrolery w C++.

2.Jeśli nauka języka C ma sens, to jaką książkę polecacie do nauki dla początkującego? Myślałem o "Język C dla mikrokontrolerów AVR" Tomasza Francuza, jednak jest ona trudno dostępna w postaci papierowej. 

Z góry dziękuję za pomoc. 

nauczyć się jest zawsze warto. Mikrokontrolery PIC są programowane w C. 

Czytanie książek informatycznych w pdf ma swoje zalety. I tak będziesz przed komputerem aby coś zaprogramować. Możesz użyć drugiego monitora lub podzielić ekran.

 

14 godzin temu, Querto napisał:

Dziękuje za pomoc, mam jeszcze jedno pytanie, czy jak już się nauczę C to nauka C++ będzie łatwiejsza ?

 

język C++ jest językiem obiektowym. Jest to zupełnie inne podejście od języka C. 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

9 godzin temu, tomecki napisał:

język C++ jest językiem obiektowym. Jest to zupełnie inne podejście od języka C. 

Język C++ jest przede wszystkim językiem ogólnego przeznaczenia. To, że można w nim programować w podejściu obiektowym to tylko jedna z jego funkcjonalności. Polecam obejrzeć krótki ale nieco kontrowersyjny (z racji tytułu) odcinek C++ Weekly - C++ Is Not An Object Oriented Language.

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Querto widzę , że gdy ja pisałem swoją pierwszą odpowiedz w tym wątku ty edytowałeś swojego pierwszego posta z , którego znikną zapis , że interesują cię głównie mikrokontrolery AVR. Mając to na uwadze oraz to , że była wzmianka o PIC to większość kompilatorów dla stm8 też bazuje na C. Jako przykład niech będzie Cosmic, który jest darmowy i niema ograniczeń technicznych dla stm8 dla stm32 jest ograniczenie wielkości kodu.(licencja jest darmowa ale trzeba wysłać maila żeby ją dostać). Jest też całkowicie darmowy SDCC.

Co się tyczy dokumentacji i materiałów to masz bezpłatnie:

  1. ST Visual develop - 385 stron z dokładnym omówieniem tego środowiska
  2. język C 116 stron  pisane pod kontem cosmic
  3. manual to kompilatora 510 stron

Dodatkowo sam reference maual nie jest tak bardzo rozbudowany jak dla stm32. Dla stm8L15x około 600 stron.  A więc jak sam widzisz materiałów jest mnóstwo.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.