Skocz do zawartości

Miganie LED dużej mocy


qnick

Pomocna odpowiedź

2 minuty temu, qnick napisał:

wiem, że diody CREE mrugają

Mógłbyś to rozszerzyć? Czy jest to jakaś przenośnia dot. np. chwilowych fluktuacji strumienia fotonów związanych z efektami kwantowymi czy zwykłe zero-jedynkowe mruganie jak kierunkowskazu w samochodzie?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

10 godzin temu, qnick napisał:

Pytam bo wiem, że diody CREE mrugają i zastanawiałem się czy te zwykłe też oraz jakie jest tego pochodzenie, skoro prad jest stały?

Diody Cree nie mrugają, Cree to jeden z producentów wielu diod. Może ma w ofercie diody migające, ale nic o tym nie wiem. Natomiast wielu producentów produkuje diody z wbudowanym czipem, dzięki któremu one migają. Ale nie można pisać tak jak napisałeś, że diody Cree mrugają bo to zbyt duże uogólnienie.

Tak na marginesie, większość ludzi nie widziała oryginalnej diody firmy Cree. Diody produkowane przez tą firmę są chyba najczęściej podrabiane i wszędzie wszyscy piszą, że to diody Cree choć w rzeczywistości to jakieś chińskie podróbki, które dość mocno z wyglądu przypominają oryginały. Niestety tylko w wyglądu, jasnością i jakością światła odstają.

Link do komentarza
Share on other sites

Muszę popracować nad precyzją wysławiania. Chodzi o 'stroboskop', który robią diody "mocno świecące" (dużej mocy? nie wiem jak to nazwać).Mam lampki rowerowe z takimi diodami i "stroboskop" widać na oponach z dużymi klockami - widać 'stojące' elementy opony, kiedy poruszam się z jakąś prędkością. To świadczy, że 'mruga' bardzo szybko, jak świetlówka (domyślam się, że te mrugają z częstością 50Hz). No i pytanie dotyczyło zwykłych diod świecących, czy one też mają takie regularne 'mikrowyładowania'?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wydzieliłem stąd bo trochę nie na temat kursu:

Wiesz co może to być - jak masz jakieś dynamo, albo układ regulacji napięcia to może on wprowadza jakieś częstotliwości, które trafiają na LEDy. Najlepiej byłoby sprawdzić przebieg na oscyloskopie ale obawiam się, że możesz nie mieć do takowego dostępu. 😞 

Link do komentarza
Share on other sites

35 minut temu, qnick napisał:

Chodzi o 'stroboskop', który robią diody "mocno świecące" (dużej mocy? nie wiem jak to nazwać).

Nie pleć. Latarki i lampki LED wyposażone w kilka stopni jasności robią to poprzez modulację szerokości impulsu. Przy zasilaniu z baterii inny sposób nie miałby sensu. Pełny prąd (czyli "stały" w Twoim rozumieniu) LED dostaje tylko na najwyższej jasności (albo nigdy - jeśli tak zaprojektowali sterownik lampy). Wszystkie "ciemniejsze" stopnie świecenia to szybkie przerywanie prądu. Im ciemniej ma latarka świecić tym mniej czasu w okresie LED jest włączona a dłużej wyłączona (hasło: Pulse WIdth Modulation). Normalnie gdy na to patrzysz nie ma to znaczenia - oko uśrednia impulsy światła i widzisz po prostu spadek jasności, ale w przypadku elementów poruszających się jak koła czy bieżnik na oponie czasem zachodzi koincydencja częstotliwości mrugania lampy z przemieszczeniem się tych obiektów i zaczynasz widzieć obraz zatrzymany. Tak, to stroboskop. Ale nie jest to cechą takich czy innych diod LED tylko sterownika latarki. Z latarkami żarówkowymi rzecz jasna takiego problemu nie ma.

Oczywiście są także inne rozwiązania bezstratnej regulacji jasności, zapewniające "stałoprądowość" LEDów i brak mrugania, ale w latarkach raczej nieużywane ze względu na koszty. No może w jakichś wypasionych, ja nigdy takiej nie miałem a kilka już naprawdę niezłych, przeznaczonych do całodobowych wyścigów mam w swoim rowerowym garażu.

Edytowano przez marek1707
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

7 godzin temu, marek1707 napisał:

Nie pleć.

Nie znam się na tym, dlatego pytam. A mówili, że forum jest przyjazne... Wiem co to jest prąd stały. Wiem też jak działają 'ruchome obrazki' w kinie i telewizji, albo dlaczego kółko stoi albo wręcz kręci się w przeciwną stronę kiedy dostaje takie światło jakie daje moja lampka (przecież to opisałem). Te kąśliwości są bez sensu.
Wracając do pierwotnego pytania: z tej dosyć zawiłej wypowiedzi wnoszę, że dowolna dioda LED podłączona do baterii przez odpowiedni rezystor świeci światłem stałym, tak? 

Link do komentarza
Share on other sites

18 godzin temu, qnick napisał:

A mówili, że forum jest przyjazne...

Robię co mogę, aby taka panowała tutaj atmosfera 🙂

18 godzin temu, qnick napisał:

Te kąśliwości są bez sensu.
Wracając do pierwotnego pytania: z tej dosyć zawiłej wypowiedzi wnoszę, że dowolna dioda LED podłączona do baterii przez odpowiedni rezystor świeci światłem stałym, tak? 

Tak jak zostało to już powiedziane wyżej - tak, zwykła dioda zasilana z baterii świeci światłem "ciągłym". Wszelkie miganie jest zwyczajnie związane ze sposobem w jaki steruje się daną diodą. Więcej w tym zakresie może Ci wyjaśnić poznanie hasła PWM. Zerknij np. do tego artykułu: https://forbot.pl/blog/kurs-elektroniki-ii-sterowanie-sygnalem-pwm-id9527 Jeśli częstotliwość sygnału PWM jest zbyt niska to człowiek będzie zauważał denerwujące migotanie. Jeśli układ jest zaprojektowany popranie to taki efekt nie powinien występować.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki. Jest przyjazne oczwiście! Czasem się tylko komuś coś wyrwie. W każdym razie dobrze, żeby tacy mądrale się nie przyzwyczajali, bo będziemy mieli jak na Onecie 🙂 Na razie zrobiłem I część (kupiłem synowi na Mikołaja 😄 ) i dopiero zaczynam drugą. Pytanie było pierwotnie w wątku do I części. Temat można zamknąć (jeszcze nie wiem jak to się robi).

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.