Skocz do zawartości

Funkcja Blueprint: krok milowy w projekcie Home Assistant


Komentator

Pomocna odpowiedź

Funkcja Blueprint: krok milowy w projekcie Home Assistant

Popularny projekt open source, Home Assistant, udostępnił ważną aktualizację oprogramowania i rozpoczął sprzedaż dedykowanego SBC. Wśród zmian oraz dodatków znajduje się długo wyczekiwana funkcja ułatwiająca i przyspieszająca konfigurację własnej sieci urządzeń.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Brzmi jak ciekawe rozwiązanie, maszynka też wydaje się dość potężna jak na soft, który radzi sobie na RPi 1.

Sam nigdy nie korzystałem z HA mimo, że mam sporą automatykę w Node-RED. Kiedyś wziąłem udział w pewnej dyskusji, z której wyszło, że HA ma sens gdy ma się wiele podłączonych urządzeń, a automatykę robić do tego w NR. Ponieważ większość tym, czym steruję, odczytuję czy monitoruję nie należy do świata smart, uznałem, że HA u mnie byłby zbędnym balastem, a grzebanie w jego YAMLu wydaje się mniej przyjemne niż dodanie kilku klocków w NR.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Generalnie całość robiona jest bardziej hobbystycznie niźli realnie użytkowo, więc część procesów wisi od dawna jako work in progress (aka wersja alpha) 😉 - te niedokończone zaznaczyłem kursywą. Jak wspomniałem, większość to raczej dane z sieci niż z domu.

Tak w wielkim skrócie patrząc po zakładkach:

* Dashboard (docelowo miał być na tablecie, którego do tej pory nie powiesiłem na ścianie)

* Transport - jak jeszcze jeździło się do biura, to w wybranych godzinach pokazuje odjazdy pasujących tramwajów by wyjść w punkt i nie sterczeć na przystanku

* Pogoda - wycinek meteogramu z meteo.pl (click pokazuje całość), lokalne ostrzeżenie o opadach i burzach z antistorm.eu, temperatura na zewnątrz z sieci (IMGW) oraz własnych czujników

* Kalendarz - udostępniony domowy, wspólny kalendarz pokazujący najbliższe wydarzenia

* Rozrywka - najbliższe/ciekawe koncerty i filmy w kinie (tu w sumie niewiele zrobiłem, źródłem ma być last.fm do muzy i albo CC do kina albo agregator typu Filmweb)

* Plan mieszkania - zwymiarowany i narysowany wektorowo, naniesione termometry (sztuk 10) oraz kontaktrony (okna i drzwi), powiadomienie na maila o otwarciu drzwi zewnętrznych. Tu popełniłem swój największy błąd podczas remontu parę lat temu, bo postawiłem na czujniki 1-wire i niestety, przy tak dużej, rozgałęzionej sieci regularnie mam błędy transmisji i wręcz brak danych. W planach analiza, czy da się dodać aktywny sterownik 1-wire by poprawić tę wpadkę.

* Auto - najnowsza zakładka, pisałem o niej niedawno, wisi niedokończona z racji mało wiarygodnego pomiaru napięcia, czeka na wolny czas i wprowadzenie sugestii Marka

* Dodatkowe dane z sieci - loguję się na kilku stronach co jakiś czas i prezentuję stan kart (płatniczej firmowej typu lunch, karty miejskiej do komunikacji), alert w przypadku niskiego stanu bym się w tramwaju nie zdziwił

* Drobne - niedawno dodałem automat, który wysyła mi co wieczór na Telegram jakie jest dzienne zadanie na następny dzień w grze, w którą sobie klikam. Przedtem albo musiałem googlać, albo czekać do północy, a tak zanim pójdę spać, to już wiem, ustawiam i przez noc się zdąży zrobić 😉

* Router - niedawno zmieniłem routery na Fritz!Box, który udostępnia API, trwają testy, mogę odpytać o podłączone urządzenia i dzięki temu wykryć, który telefon jest na wifi czyli taka lekka detekcja kto jest w domu

Dodatkowo niedawno podpiąłem pod RPi dongla rtl-sdr i w planach jest sczytywanie podzielników ciepła z kaloryferów oraz wodomierzy. Wstępne testy pokazały, że łapię ~70 okolicznych czujników. Ciepło ma pasujące ID, więc można łatwo odfiltrować swoje (choć część telegramów jest niestety zaszyfrowana), ale woda ma swoje ID, których nie widać fizycznie, więc czekam na wolny czas by spróbować namierzyć moje. Tu raczej tylko zbiór danych i wykresy, bez automatyki.

Dumam też o zmianie termostatu na kaloryferze na taki, którym można sterować by pobawić się w automatykę (grzanie o określonej porze, zamykanie przy otwartym oknie etc), ale jeszcze nie zgłębiałem tematu czy są takie termostaty, do których da się podpiąć np. po wifi.

W planach jeszcze układ do skrzynki na listy powiadamiający o nowej korespondencji oraz "alarm" do piwnicy.

Mam jeszcze nierozpakowane dwa Amazon Echo dot, oba dostałem w prezencie i nadal nie wiem czy chcę być podsłuchiwany i czy z nich skorzystam. I tak od 2 lat leżą w kartonikach i tracą na wartości...

No, tyle w sumie 🙂

Edytowano przez Marooned
plany
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

3 godziny temu, Marooned napisał:

* Plan mieszkania - zwymiarowany i narysowany wektorowo, naniesione termometry (sztuk 10) oraz kontaktrony (okna i drzwi), powiadomienie na maila o otwarciu drzwi zewnętrznych. Tu popełniłem swój największy błąd podczas remontu parę lat temu, bo postawiłem na czujniki 1-wire i niestety, przy tak dużej, rozgałęzionej sieci regularnie mam błędy transmisji i wręcz brak danych. W planach analiza, czy da się dodać aktywny sterownik 1-wire by poprawić tę wpadkę.

Wniosek jest taki że warto od razu kłaść skrętkę 8 żyłową - Ethernet, ewentualnie 4 żyłową - telefoniczną. Wtedy zostaje pełna dowolność: PoE 10/100/1000Mb, zasilanie + Ethernet 10/100 M, zasilanie + RS485/CAN etc, sam Ethernet 10/100M (telefoniczna) czy prosty on/off na jednej parze.

3 godziny temu, Marooned napisał:

* Router - niedawno zmieniłem routery na Fritz!Box, który udostępnia API, trwają testy, mogę odpytać o podłączone urządzenia i dzięki temu wykryć, który telefon jest na wifi czyli taka lekka detekcja kto jest w domu

Nie wiem dokładnie jakie zalety ma Fritz!Box, ale wystawienie przez API urządzeń podłączonych po WIFI bez większego problemu można zrobić na OpenWRT (wystawienie przeparsowaych odpowiedzi dla komend "ubus call hostapd.wlan0 get_clients" i "ubus call hostapd.wlan1 get_clients").

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, Harnas napisał:

Wniosek jest taki że warto od razu kłaść skrętkę 8 żyłową - Ethernet, ewentualnie 4 żyłową - telefoniczną

Niby tak (skrętki też sporo położyłem), ale 1-wire miał teoretyczną przewagę, że do czujników robiłem tylko małe gałęzie i miałem wszystko na jednej szynie, więc o wiele łatwiej było połączyć wszystkie punkty. Jak widać, nie przygotowałem się do tego i teraz mam problem, a kuć już nie będę.

3 godziny temu, Harnas napisał:

wystawienie przez API urządzeń podłączonych po WIFI bez większego problemu można zrobić na OpenWRT

Poprzedni router był na OpenWRT i tam działał mi mini skrypt, który to ogarniał. Na Fritz!Box nie muszę zmieniać (świetnego) softu, jest API, dzięki czemu resztę ogarniam w Node-RED.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.