KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Funkcja Blueprint: krok milowy w projekcie Home Assistant

Funkcja Blueprint: krok milowy w projekcie Home Assistant

Popularny projekt open source, Home Assistant, udostępnił ważną aktualizację oprogramowania i rozpoczął sprzedaż dedykowanego SBC.

Wśród zmian oraz dodatków znajduje się długo wyczekiwana funkcja ułatwiająca i przyspieszająca konfigurację własnej sieci urządzeń.

Home Assistant to zestaw narzędzi, które umożliwiają stworzenie sieci urządzeń do tzw. automatyki domowej. Wspiera on ponad 1000 podzespołów komunikujących się w wielu różnych standardach. Podstawowe funkcje oprogramowania to m.in. automatyzacja świateł z wykorzystaniem czujników i rozkładu godzinnego oraz wsparcie dla głosowej kontroli z wykorzystaniem Alexy i asystenta Google. Projekt jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań tego typu na świecie.

Strona główna repozytoriów projektu

Strona główna repozytoriów projektu

Jedną z najważniejszych nowości jest funkcja Blueprint, która pozwala na zapisywanie i otwieranie ustawień dla systemu domowej automatyki - planów, czujników, efektorów i wszelkich istniejących miedzy nimi zależności. Na podstawie schematu możliwe jest łatwe eksperymentowanie z różnymi rozwiązaniami i błyskawiczne uruchamianie wybranego zestawu elementów. Taka funkcja jest więc dużym ułatwieniem dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z domową automatyką.

Ekran nowej wersji Home Assistant

Ekran nowej wersji Home Assistant

W związku z tym, że funkcjonalność ta jest uznawana przez społeczność jako krok milowy, uczczono ją poprzez rozpoczęcie współpracy z Hardkernelem, południowo-koreańskim producentem komputerów SBC znanych pod nazwą Odroid. Na stronie producenta pojawiła się specjalna wersja Odroid-N2-Plus w limitowanej edycji z niebieską obudową z logo projektu - Home Assistant Blue.

Obudowa Home Assistant Blue

Obudowa Home Assistant Blue

Komputer posiada fabrycznie zainstalowaną, najnowszą wersję Home Assistant 2020.12. Wyposażono go w pamięci RAM (do 4GB DDR4), posiada też wbudowaną pamięć eMMC (niewymienny odpowiednik karty SD) o pojemności aż do 128 GB.

Do dyspozycji programistów jest 6-rdzeniowy procesor Amlogic S922X, złożony z dwóch procesorów: 4-rdzeniowego Cortex-A73 o taktowaniu 2,2 GHz oraz 2-rdzeniowego Cortex-A53 o taktowaniu 1,8 GHz. Urządzenie wyposażono także w port LAN 1 Gbps, złącze Audio, HDMI 2.0 oraz 4 porty USB 3,0. Pobór energii to 2,2 W w trybie uśpienia oraz około 6,2 W pod pełnym obciążeniem.

Jeśli nie chcemy korzystać z oprogramowania Home Assistant to na Odroid-N2-Plus bez problemu zainstalujemy i uruchomimy np. Ubuntu 18.04 LTS lub Android 9 Pie. Niestety, jeśli planujemy korzystać z WiFi lub Bluetooth, to musimy się wcześniej zaopatrzyć w odpowiedni adapter USB.

Aktualizacja oprogramowania jest dostępna za darmo na stronie projektu. Limitowana wersja sprzętu Home Assistant Blue za 140 USD niestety już się wyprzedała. Istnieje jednak opcja zamówienia kolejnych sztuk za niecałe 160 USD, ale nie podano jeszcze daty wysyłki. Należy się także liczyć z tym, że nie otrzymamy specjalnej obudowy. Korzystaliście kiedyś z oprogramowania Home Assistant? Jak oceniacie to rozwiązanie, zwłaszcza względem innych projektów tego typu?

ODROID-N2 komputer, który rozłoży Raspberry Pi na łopatki
ODROID-N2 komputer, który rozłoży Raspberry Pi na łopatki

Po wycofaniu się z produkcji ODROID-N1, firma Hardkernel przedstawiła nowszy model tego komputera, który wkrótce zadebiutuje na rynku. ... Czytaj dalej »

Źródło: [1], [2]

amlogic, Odroid, sbc, smarthome

Trwa ładowanie komentarzy...