Skocz do zawartości

Czujniki do robota sumo


soban

Pomocna odpowiedź

Witam. Dawno nic nie pisałem tak więc powiem krótko że zacząłem pracować nad robotem Minisumo tak jak niżej podane BAQ1 (nie zgapiać nazwy 😋) i nadeszła pora na czujniki. Początkowo i głównie właściwie mam zamiar zastosować Czujniki SHARPA lecz zauważyłem że niektórzy używają jakiś diod bodajże ? , co myślę że byłoby o wiele tańszym rozwiązaniem. Niżej pokazuje zdjęcie takich "diod" i moje pytanie brzmi co to dokładnie jest na jakiej zasadzie działa bo nie mogłem się doszukać nigdzie. Za wszelką pomoc b. dziękuje

PS: oczywiście za pomoc stawiam Piwo 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Temat był już kilkukrotnie omawiany na łamach naszego forum, rozchodzi się o czujniki realizowane na TSOP1736 i zamiennikach. W/w czujniki mają jeden mankament, w najprostszej formie ciężko określić odległość od przeszkody, raczej wskazują czy w danym kierunku przeszkoda jest czy jej nie ma, a zasięg zależy od dokładności sygnału.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja ze swojej strony mimo wszystko polecałbym sharpy 340k, cyfrowe wyjscie, dużo mniejsze są od analogowych braciszków i mają zasięg wykrywania (dość konkretny) na poziomie 40cm, są też szybsze od analogów (8ms). Dość popularny czujnik w minisumo, cena ~30PLN.

EDIT: Może jednak napiszę coś więcej na temat tandemu tsop-dioda ir. Jak to jest napisane w tematach, do których linki podali koledzy, potrzeba jakiegoś generatora nośnej dla czujników. Pół biedy jak masz wolny timer w uC, gorzej jak musisz to wygenerować np 555, który jednak jakiś 3cm^2 cennego miejsca z kondami i rezystorami na płytce zajmuje.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Pół biedy jak masz wolny timer w uC, gorzej jak musisz to wygenerować np 555, który jednak jakiś 3cm^2 cennego miejsca z kondami i rezystorami na płytce zajmuje.

Tu poniekąd masz racje, zawsze można to pożenić na jakim Atiny 🙂, no i też pójdzie, rozwiązać komunikację z prockiem i masz też bardzo przyjemne rozwiązanie ... Choć do wykrywania i namierzania celu bez analizy odległości rozwiązanie całkowicie wystarczające.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.