Skocz do zawartości

NodeMCU, problem z GPIO16(D0)


SOYER

Pomocna odpowiedź

W "gołym" ESP-12E oczywiście się da, tyle że na tym pinie nie zrobisz INPUT_PULLUP (trzeba sobie dokleić rezystor). A co do nodeMCU... sprawdź na schemacie czy nie jest wewnętrznie gdzieś podłączony, jeśli nie to używasz jak zwykłego pinu z ograniczeniem jak wyżej.

Link do komentarza
Share on other sites

W Wikipedii zapisano:

"NodeMCU provides access to the GPIO (General Purpose Input/Output) and a pin mapping table is part of the API documentation.[18]
I/O indexESP8266 pin

0 [*]GPIO16

[ciach]

[*] D0 (GPIO16) can only be used for GPIO read/write. It does not support open-drain/interrupt/PWM/I²C or 1-Wire."

więc podłącz czujnik do innego pinu.

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@Belferek dzięki, to rozwiązuje wątpliwosci co do ds18, o dziwo, na tym pinie nie czytało mi też digitalRead z czujnika RCWL-0516, zwykłe HIGH... 

Daj może dokładnego linka to poczytam co nieco... 

Edytowano przez SOYER
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

21 minut temu, Belferek napisał:

[*] D0 (GPIO16) can only be used for GPIO read/write. It does not support open-drain/interrupt/PWM/I²C or 1-Wire."

Czyli może być użyty jako zwykły pin we/wy (RCWL-0516 powinien na tym działać, on daje przecież zwykły sygnał napięcia, chyba że ktoś się uparł na tym zrobić przerwanie).

Link do komentarza
Share on other sites

Tak wiem, dlatego się zdziwiłem, z racji pośpiechu, zmieniłem pin, jak dojdą następne nodeMCU to to posprawdzam z ciekawości. 

Próbowałem też na pinach SDD z drugiej strony płytki, ale bez efektu. Nie wiem do czego te piny, szczególnie GPIO 9 i 10...?

Link do komentarza
Share on other sites

Przed chwilą, SOYER napisał:

Skoro nie tykaj to dlaczego je wyprowadzono? 

Pomyśl zanim zadasz pytanie.

Jeśli do tych pinów coś podłączysz, to zakłócisz komunikację procesora z pamięcią flash, procesor nie będzie mógł odczytać programu i co Twoim zdaniem będzie wykonywać?

Oczywiście - możesz np. użyć flasha np. w trybie DIO (będzie wolniejszy) i użyć dwóch z tych zastrzeżonych pinów (nie, nie pamiętam których, nie chce mi się sprawdzać) do swoich celów. Mogą Ci być potrzebne linie SPI dla pamięci flash (nie wiem po co), a może podepniesz tam jakąś swoją pamięć... możliwości jest wiele, dlatego są wyprowadzone. Ale na początek po prostu tego nie tykaj.

 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ok, dość ekspermetów, już spaliłem przez przypadek dfplayera☹️, 10 zeta w plecy🙈, dziwne, piszą, że działa na 3V3 i 5V, mnie  na 3.3 nie działał, przez roztargnienie dałem mu 9V i popsułem klimat. 

@ethanak

@Belferek dzięki za linka

21 minut temu, ethanak napisał:

komunikację procesora z pamięcią flash, procesor nie będzie mógł odczytać programu i co Twoim zdaniem będzie wykonywać?

nie wiedziałem 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.