Skocz do zawartości

Czy można za pomocą metod programowych otworzyć a następnie zamknąć okno monitora portu szeregowego


Wojtek65

Pomocna odpowiedź

Witajcie 

Dalej bawię się wysyłaniem kodów sterujących z monitora portu szeregowego do Arduino. Za każdym razem muszę jednak kliknąć ikonkę monitora portu, aby móc wpisać kod sterujący, nacisnąć ENTER aby go wysłać , i na końcu ponownie kliknąć aby zamknąć jego okno.  Czy można pominąć cześć tego  klikania?  Myślę o "programowej automatyzacji otwarcia i zamknięcia okna monitora portu szeregowego". Czy da się coś takiego zrobić pod Arduino?

z góry dzięki za pomoc

Link do komentarza
Share on other sites

37 minut temu, Wojtek65 napisał:

tak, ale po co? 

Hm... wydaje mi się że po to:

2 godziny temu, Wojtek65 napisał:

Myślę o "programowej automatyzacji otwarcia i zamknięcia okna monitora portu szeregowego".

 

38 minut temu, Wojtek65 napisał:

Mamy UART i USB i to wystarczy, aby się skomunikować na początek. 

Nie, masz tylko konwerter UART <-> USB i nie zrobisz tym nic więcej oprócz stworzenia kolejnego COM-a na gniazdku USB. A przy okazji - z czym mianowicie chcesz się komunikować? Na początek masz monitor portu szeregowego oraz fafnaście różnych innych programów z putty na czele. Ale żaden nie umożliwia automatyzacji  otwarcia/zamknięcia okna...

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Szanowni Koledzy

Ja jako początkujący nie do końca rozumiem co do mnie mówicie. Sformułuję moje pytanie jeszcze raz prościej. Czy za pomocą metod języka C czy C++ można otworzyć programowo okno monitora  portu szeregowego. Chcę wpisać w programie "jakiś kod", w wyniku którego nastąpi otwarcie okna, a po wykonaniu działań na porcie szeregowym jego zamknięcie. Jest to do wykonania w Arduino czy nie i jaką metodę programową można zastosować dla tego przypadku?

za pomoc z góry dziękuję

Link do komentarza
Share on other sites

Witaj Adwersarzu

1 godzinę temu, ethanak napisał:

Musiałbyś napisać własną aplikację... [...]

Właśnie o to chodzi, o to chodzi. Wreszcie się zrozumieliśmy. ALE (zacytuję Kabaret ANI MRU MRU) w sytuacji konsensusu do którego doszliśmy po ciężkich bojach intelektualnych  pojawia  się następujące pytanie :

1. Czy dysponujemy NARZĘDZIEM za pomocą którego możemy wykonać daną czynność ?

Zakładam, może trochę NAIWNIE, że w przypadku Arduino naszym narzędziem jest język programowania C/C++

1. Czy w języku C/C++ można zaprogramować otwarcie i zamknięcie okna monitora portu szeregowego 

Czy funkcjonalność języka umożliwia przeprowadzenia takiej operacji?

Za pomoc z góry serdecznie dziękuję

 

Link do komentarza
Share on other sites

@Wojtek65 nie ma takich możliwości z poziomu Arduino. Program, który piszesz w C/C++ wgrywasz na mikrokontroler i nie ma on żadnego wpływu na to co dzieje się na komputerze. UART to tylko komunikacja, a monitor portu szeregowego wyświetla to co zostanie wysłane do komputera. Nic innego sensownego nie wymyślisz. To co możesz zrobić to ewentualnie napisać swój własny monitor portu szeregowego, w którym zaimplementujesz taką opcję, że na jakieś "hasło" sam się wyłączy, nie będziesz mógł jednak w żaden sposób go samoczynnie uruchomić (jeśli wcześniej zostanie faktycznie zamknięty). To tak nie działa.

Jeśli chcesz samodzielnie napisać monitor portu szeregowego to przykład znajdziesz tutaj: https://forbot.pl/blog/port-szeregowy-interfejs-usart-czyli-komunikacja-mikrokontrolera-z-komputerem-id1122

lub tutaj: https://forbot.pl/blog/kurs-qt-2-komunikacja-z-arduino-przez-uart-id35601

Link do komentarza
Share on other sites

@Wojtek65 Jak zdecydujesz się na C++ i napisanie takiej aplikacji w Qt to "prawie gotowe" rozwiązanie znajdziesz w drugim linku który podrzucił @Treker Jak byś mimo kursu miał problemy to załóż nowy temat, opisz problem i oznacz mnie wtedy chętnie pomogę.  

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.