Skocz do zawartości

Linefollower "Krasula"


Pomocna odpowiedź

Krasula - dane techniczne:

-uC Atmega 8

-mostek H l298N

-4 czujniki TCRT5000

-wzmacniacz LM324N

-Li-pol 7,4V 900mAh

-4 silniki DG1430-100

Kilka fotek:

(Są tu dwie wersje: ta z kolorowymi kołami jest już rozebrana, ta z szarymi podczas składania 😅 )

Czym teraz się zajmuję ? - pisaniem kodu w C, które mi za bardzo nie wychodzi. Moją drugą pasją jest pisanie w C++ (nie na uC tylko PC), może powiecie, że mam łatwiej, bo mam jakieś doświadczenie, lecz między uC a PC jest wielka różnica. Na razie jedyne co potrafię to to żeby pobrał raz na początku stan z czujników i według nich jechał. Więc jeśli ktoś ma to proszę o jakiś przykładowy kod w C do Linefollowera.

Odnośnie samego robota:

Chcę żeby to była taka platforma do wszystkiego (wymiary ok 10 x 11). Po uporaniu się z kodzeniem dla LF chce zamontować RFM12 i sterować nim zdalnie, później mechanizm ASG https://www.forbot.pl/forum/topics33/czolg-z-dzialem-vt2453.htm . Podjeżdża pod pionowe ściany 😅 , jedynie co go ogranicza to podwozie, które haczy się o przeszkodę. Prędkość nie jest powalająca z racji samych silników, ale uznałem, że prędkość to wróg początkującego 😃 za to siła jest duża, przepcha 1,5 kg w dobrych warunkach.

Problemy jakie napotkałem:

Za dużo ich nie miałem. Na pewno znalezienie ogumienia (nie myśleć sobie 😅 ). Po 1,5 h spędzone w lerła męlę napotkałem koło Atlasów (cement czy cóś) Taką taśmę, nie za bardzo wiemdo czego ona była, napisane tam było "Atlas prestige" i muszę wam powiedzieć, że trzyma idealnie.

Tworzenie płytek. Na początku musiałem robić płytki po 5 razy, żeby coś wyszło, teraz wystarczy raz 😅 . Polecam po prasowanku wrzucić płytkę do ciepłej wody z proszkiem do prania na 0,5 -1 h. Papier sam się zsuwa z płytki na której zostaje sam tusz.

No i jeszcze co tygodniowe wycieczki do Poznania nie były relaksujące 😅

Teraz borykam się też z tym, że podczas skręcania robot "podskakuje". Myślę , że jak go dociąże do problem zniknie, ale wiem, że niektórzy mieli takie problemy, więc jak je rozwiązaliście ?

Proszę o pomoc odnośnie kodu, a w razie pytań - pytać 😅 .

No i jeszcze podziękowania:

- dla Elvisa, Żuka i Mazicorta odnośnie RFM12

- dla Bobby'ego za wszystko co wyżej i niżej ;] i pomoc przy wyborze akumulatorków

- dla Nes86 , KD93, Nawyka za pomoc przy kołach

- dla Paradoxa91 za pomoc przy PWM'ach

- i dla wszystkich moderatorów, adminów itd. za to, że nie usuwaliście tematów ;]

Link do komentarza
Share on other sites

dla Bobby'ego za wszystko co wyżej i niżej ;] i pomoc przy wyborze akumulatorków

: O

Co do podskakiwania przy skręcaniu - raczej tego nie usuniesz, musiałbyś go naprawdę dociążyć. Taki urok 4ech niezależnych silników w rogach. Koła toczone czy użyty został jakiś półfabrykat typu zakrętki? Z czego ogumienie w pierwszej wersji (to kolorowe)? Wygląda ciekawie.

Link do komentarza
Share on other sites

Koła wytoczone u wuja. Ogumienie (te kolorowe) zrobione jest z opasek na rękę, też zdały swój egzamin tylko potrzebne były mi większe koła z gwintowaną piastą a opasek już nie było.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jaki schemat ATmegi? Co to jest schemat ATmegi? Informacje o medze są w jej nocie katalogowej, chyba że chodzi ci o schemat układu robota.

Link do komentarza
Share on other sites

Podczas projektowania wpadł jakiś szkapuł, mam 2 rezystory zamiast jednego na pliku .brd , nie pamiętam który i teraz te 2 pliki się ze sobą nie zgadzają, musisz sam dojść, albo wstaw 2 rezystory, chyba nic się nie stanie (ja tak zrobiłem). 4 wejścia do zasilania są po to by móc od atmegi podłączyć coś jeszcze.

Gmail.zip

Link do komentarza
Share on other sites

Jagodziana, przy diodzie przy uC jest jakiś rezystor bo się strasznie żarzy wnioskując ze zdjęć. Jeśli nie ma to daj 470R i git i jeszcze bym dodał kondensator 100uF prz zasilaniu Atmegi [pin 7,8], a po zatem fajnie wyszło

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.