Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II – komparator napięcia nie działa


kolegajacek

Pomocna odpowiedź

Jestem w trakcie przerabiania kursu elektroniki II. Jednak układ LM311 nie działa tak jak powinien. Niezależnie od tego czy na wejściu nieodwracającym jest napięcie wyższe czy niższe, niż na wejściu odwracającym, umowny wyjściowy tranzystor jest w stanie nasycenia - dioda ciągle świeci, nawet po dołączeniu wejścia (+) do masy. Wydaje mi się, że podłączenie jest okej, próbowałem najpierw bez sprzężenia, potem ze sprzężeniem.

 

Układ zasilony z 5V, rezystory do dzielników 10kΩ, potencjometr 10kΩ, rezystor diody 220Ω, rezystor do sprzężenia 1MΩ. Na wejściu (-) mam 2.5V na wejściu (+) od 1.65V do 3.28V.

lm311.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

A zrób tak, wyrzuć potencjometr i zrób na wejściu (+) napięcie 5V - rezystorem np. 10k do szyny zasilającej, na (-) 10k do minusa. Wyrzuć LED, podłącz wyjście rezystorem np. 10k do zasilania i zobacz jakie jest napięcie na wyjściu miernikiem. Następnie zamień wejścia komparatora i zobacz znowu wyjście miernikiem. Raz powinno być bliskie zasilaniu raz zero.

Link do komentarza
Share on other sites

Zgadzam się, że tak powinno być, ale u mnie jest inaczej. Użyłem nowego LM311, na wypadek gdybym tamten jakoś uszkodził wcześniej. Gdy na (+) mam 5V, a na (-) masę, to na wyjściu jest 3.71 V. W odwrotnej konfiguracji (+) masa, (-) 5V na wyjściu jest 4.1 V.

lm311-1.jpg

lm311-2.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

@kolegajacek bardzo podejrzane. A gdzie kupowałeś te scalaki? Ostatnio testowałem 3 LM311 z 3 różnych źródłem i z jednego źródła kompletnie nie działały, do tej pory nie wiem dlaczego.

Dodaj kondensator 100uF i 100nF przy scalaku w zasilaniu. Spróbuj jeszcze inne zasilanie, może bateria 9V, bo wg dokumentacji ten układ zaczyna działać od 5V. Pewnie w tym zasilaczu do płytki stykowej jest jakiś odpowiednik 7805/1117 co daje 5V. 

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Gieneq spróbowałem na 10V i dodałem kondensatory, ale wyniki podobnie dziwaczne. Ty razem w obu przypadkach na wyjściu było trochę ponad 1V. Układy kupione gdzieś w Chinach. Albo jakaś wadliwa seria, albo po prostu ja coś zle robię 😛. Nie mam niestety na ten moment układu z innego sklepu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.