Skocz do zawartości

Serwa Turnigy TG9e do waldka światłoluba bądź innego robota


michalo_007

Pomocna odpowiedź

Witam mam takie dwa serwa gdzieś od kolegi i teraz mam pytanie chcę je przerobić aby kręciły się dookoła jednak jedno serwo ma spalony najprawdopodobniej układ sterowania i nie reaguje w ogóle na napięcie 4,8V. czy jak podepnę sam silnik bez elektroniki ze środka to czy będzie wszystko OK ? Co właściwie jest w tej elektronice za co ona odpowiada.

P.S podpinałem sam silnik i się kręci ale nie wiem czy może tak pracować i co najważniejszy czy nie będzie się przez to słabiej poruszał.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Link do komentarza
Share on other sites

jeszcze mam pytanie Bo serwo zasila się napięciem 4,8V a sam silnik jakim ? Dosyć jest mały silniczek. A jak czytałem że powinno się zrobić układ zabezpieczający przed spaleniem silnika to to najprostsze ograniczenie napięcia stabilizatorem bądź rezytorem czy jest jakiś układzik specialny

Link do komentarza
Share on other sites

Co do silnika najlepiej chyba sprawdzić doświadczalnie - jak zacznie się grzać, to znaczy, że juz na pięcie jest za wysokie do ciągłej pracy przez dłuższy czas.

Koło 4.8V - 7.2 powinno być OK.

Co do zabezpieczania... Można niby zrobić, ale nie widzę większego sensu. Napięcie raczej Ci nie podskoczy - stabilizator mija się z celem. Jedyne zagrożenie jakie przychodzi mi do głowy to zbyt długa praca na zwarciu, lub bardzo dużym obciążeniu. Chodzi o to, że jak zatrzymasz silnik, to przez jego uzwojenia popłynie duży prąd i zacznie działać jak toster 😃 . Dlatego trzeba mieć robota na oku i nie dopuścić, żeby przez dłuższy czas serwa się nie ruszały, mimo odpowiedniego napięcia zasilania.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Mihau, u mnie w lfie te mikroserwa działają na niestabilizowane napięcie z 4 akku,więc tak ok. 5V, i naprawdę BARDZO się grzeją. Wątpię, żeby napięcie było na wysokie, więc TE serwa tak chyba mają ; )

Link do komentarza
Share on other sites

Witam. Ja także posiadam te serwa. Użyłem ich w mojej pierwszej konstrukcji

światłoluba [beam] Kostek. 😃

Płytka z elektroniką służy do sterowania tym silnikiem tak jak napisał Mihau. Nieprzerobionych serw z płytką używa się na przykład do manipulatorów i

innych chwytaków. Jeśli chcesz aby te serwa służyły ci jako napęd do robota to płytka z elektroniką nie jest ci do niczego potrzebna. Po prostu ją wywalasz.

Jeśli chcesz przerobić to serwo to tutaj w komentarzu masz dokładny opis ze zdjęciami jak to zrobić. Od razu mówię że mikro serwa takie jak to przerabia się bardzo trudno. Jeśli będziesz miał problem z usunięciem blokady w potencjometrze to po prostu ją utnij szczypcami tak jak ja. 😉

Co do napięcia to mówiąc o napięciu(V) serwa jednocześnie mówisz o silniku. Reszta to przekładnie. Nie wiem dokładnie ile V może max pójść na to serwo. Ja

swojego światłoluba całego (układ[5V] i serwa) zasilam 7V.

--Jeśli któreś z tych zdań ci pomogło to postaw mi piwo. 🤣

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chcesz aby te serwa służyły ci jako napęd do robota to płytka z elektroniką nie jest ci do niczego potrzebna. Po prostu ją wywalasz.

Nie-nie-nieee. Lepiej wpiąć się do złącz silnika bezpośrednio, bo wtedy przy sterowaniu uC można lekko zmodyfikować elektronikę i pozbyć się mostka H :]

Link do komentarza
Share on other sites

Może za bardzo je obciążasz? A grzeją się w robocie, czy jak same pracują tak w powietrzu?

Serwa (a może raczej silniki z nich) nie są przystosowane do ciągłej pracy, dlatego tak się grzeją. W modelu serwo poruszy się powoli przez krótki czas, więc producenci tych serw robią zapewne tak, aby serwa miały jak najlepsze parametry.

Link do komentarza
Share on other sites

Dokładnie tak jak pisze mskojon, niezależnie czy kręcą się w powietrzu czy pod obciążeniem grzeją się bardzo. Generalnie te moje dwie sztuki już spisałem na straty ; )

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.