Skocz do zawartości

Pomysł na shield: klawiatura numeryczna


deshipu

Pomocna odpowiedź

Postanowiłem spróbować czy nie uda się czasem użyć tego forum jako testera pomysłów. Otóż znowu napadła i pobiła mnie muza, więc zaprojektowałem nowy FeatherWing, czyli taki shield dla płytek typu Feather Adafruita. Projekt płytki wygląda mniej więcej tak:

opwing1.thumb.png.55e6109391781e4755d424666e579ca0.pngopwing2.thumb.png.2bca21157d4b75d6cff769da9a24cbdb.png

Całość jest wielkości minimalnie mniejszej od karty kredytowej. Mamy 19 przycisków opisanych jak w kalkulatorze lub telefonie, joystick, buzzer, wyłącznik, uchwyt do baterii lipo typu 16340, zabezpieczenie dla baterii, gniazdko qwiic, oraz attiny24 do skanowania klawiszy i raportowania ich naciśnięć po serialu. No i oczywiście miejsce do wpięcia feathera wraz z dodatkowymi featherwingami, na przykład zawierającymi wyświetlacz lub ekran.

Pomysłów na zastosowanie mam kilka: kalkulator oczywiście, zamek szyfrowy, konsolka do IoT, kontroler do tostera do pieczenia płytek, pilot uniwersalny, komunikator lora, etc.

Pytanie do czytelników: czy takie coś przydałoby się wam w praktyce?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

42 minuty temu, deshipu napisał:

czy takie coś przydałoby się wam w praktyce?

Jestem jedną z tych osób, co unikają shieldów 😉 Ale teoretycznie coś takiego ma nawet sens... Można byłoby zbudować np. wygodny terminal termiczny dla restauracji (taki losowy przykład z głowy), bo jednak klawiatury mechaniczne ❤️ Komfort względem tych badziewnych membran jest nieziemski...

Jeżeli wrzuciłbyś to gdzieś na (tutaj wstaw nazwę tego marketplace gdzie hobbyści wrzucają swoje kity, bo zapomniałem), to prawdopodobnie znaleźliby się i chętni na zakup... 

Niby jakieś alternatywy są, ale z reguły drogie i słabej jakości (albo zupełnie inny styl klawiszy). IMO to się może sprzedać 😉 

49 minut temu, deshipu napisał:

Postanowiłem spróbować czy nie uda się czasem użyć tego forum jako testera pomysłów.

To akurat bardzo dobry pomysł, bo zawsze to "klient" najlepiej wie czego potrzebuje 😉 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@deshipu Ciekawy projekt gratuluję, natomiast odnośnie prowadzonych przez Ciebie "testów" mam kilka spostrzeżeń:

1. Nie śledzę wszystkich opisów projektu, ale wydaje mi się (przynajmniej tutaj, na Forbocie), że seria Feather od firmy Adafruit - mimo, że bardzo interesująca - nie jest szczególnie rozpoznawalna wśród hobbystów (sam poczytałem o niej dopiero po lekturze Twojego wpisu 😉)

2. W kwestii układów peryferyjnych połączonych z klawiaturą - bardzo dobry zestaw, faktycznie można zrealizować wiele ciekawych projektów - szczególnie, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że Adafruit oferuje szeroką gamę własnych nakładek, to wachlarz możliwości faktycznie jest szeroki

3. Niestety osobiście nie zdecydowałbym się na zakup, ale bezpośrednio odnosi się to do punktu 1 - nie mam żadnego doświadczenia z w/w rodziną od firmy Adafruit (a na półce leży kilka innych płytek, które chciałbym podłączyć i przetestować 😕), również nie wykorzystałem jeszcze w żadnym projekcie klawiatury (ale to przez fakt, że bardziej nawiązują one do robotyki niż projektów elektroniki użytkowej). Natomiast - zgadzam się  tutaj z Kolegą @H1M4W4R1 - idea takiej płytki ma spory potencjał w zastosowaniach hobbystycznych i to w sporej liczbie projektów 😉

22 godziny temu, deshipu napisał:

ttiny24 do skanowania klawiszy i raportowania ich naciśnięć po serialu

To tylko taka luźna idea i pytanie - ale czy myślałeś o "samym" module klawiatury - która nie dość, że mechaniczna, byłaby banalna w obsłudze dzięki wykorzystaniu dodatkowego mikrokontrolera i obsłudze po Serial'u? Wówczas obsługa takiego modułu (za pomocą dowolnej platformy) byłaby banalna i ograniczyła się do "nasłuchiwania" UART-u?

21 godzin temu, H1M4W4R1 napisał:

tutaj wstaw nazwę tego marketplace gdzie hobbyści wrzucają swoje kity, bo zapomniałem)

Może chodzi o serwis Tindie?

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, wn2001 napisał:

To tylko taka luźna idea i pytanie - ale czy myślałeś o "samym" module klawiatury - która nie dość, że mechaniczna, byłaby banalna w obsłudze dzięki wykorzystaniu dodatkowego mikrokontrolera i obsłudze po Serial'u? Wówczas obsługa takiego modułu (za pomocą dowolnej platformy) byłaby banalna i ograniczyła się do "nasłuchiwania" UART-u?

Ale przecież takich modułów klawiatur jest od groma, wystarczy tylko przeprogramować Pro Micro które zazwyczaj jest w nich użyte, żeby raportować po serialu zamiast po USB. Poza tym nie sądzę, żeby przeciętny hobbysta skusił się na taki projekt, biorąc pod uwagę cenę przełączników do klawiatur numerycznych.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

No więc płytki przyszły, zbudowałem prototyp i...

IMG_20210714_225843.thumb.jpg.6f3878fbed683488fdd80051067ee10d.jpg

krótko mówiąc: nie podoba mi się. Nie spodziewałem się, że feather razem z shieldem będzie aż tak mocno odstawać. Zatem z powrotem do tablicy.

Rozważam teraz dwie opcje:

  1. Zostawić "gniazdko" na featherwinga z wyświetlaczem, ale dorobić drugie pod spodem na feathera, żeby nie trzeba ich było obu "stackować" jeden na drugim. IMG_20210714_230440.thumb.jpg.8ae929119aa938f54b826c8f252038d5.jpg
  2. Dać sobie spokój z fearherami i pojechać na fali popularności Raspberry Pi Pico. Dać gniazdko na pico pod spodem, a w miejscu wyświetlacza dać na stałe OLED. IMG_20210714_230547.thumb.jpg.b425ad1d59b1585ee3245c5ed191fbb3.jpg

Co myślicie?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

8 godzin temu, deshipu napisał:

Co myślicie?

Sądząc po mojej szufladzie obstawiałbym raczej stawianie na Pico, ale uprzedzam, że bardzo łatwo je usmażyć. Możesz wykorzystać fakt, że Pico można wlutować jak SMD i zrobić "podwójne" pady (SMD i THT w jednym), więc w wersji prototypowej może odstawać, a w "produkcyjnej" można je wlutować. To będzie jakieś 5mm wysokości doliczone do płytki. (Ale raczej przyciski są wyższe)

Poza tym w mojej opinii Pico będzie miało większą popularność niż Feather (patrz cena).

Jedyne nad czym bym się zastanawiał to ten OLED na stałe. Osobiście raczej zastosowałbym te bardzo lubiane złącza FPC, co by można było sobie w dowolnym momencie go podłączyć (nie znam technologii Twojego wyświetlacza, ale obstawiam, że jest na taśmie).

Edytowano przez H1M4W4R1
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, H1M4W4R1 napisał:

Jedyne nad czym bym się zastanawiał to ten OLED na stałe

Właściwie to się zgadzam - np. w moich zastosowaniach wyświetlacz nie jest w ogóle potrzebny. Szkoda że Pico ma tak mało flasha, bo można by tam było wrzucić jakiegoś DAC-a i głośniczek...

Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, H1M4W4R1 napisał:

Jedyne nad czym bym się zastanawiał to ten OLED na stałe. Osobiście raczej zastosowałbym te bardzo lubiane złącza FPC, co by można było sobie w dowolnym momencie go podłączyć (nie znam technologii Twojego wyświetlacza, ale obstawiam, że jest na taśmie).

To by trochę komplikowało sprawę — złącze musiałoby być wtedy po drugiej stronie płytki, bo jest za grube, żeby przykleić wyświetlacz na nim. Poza tym zwiększają się koszty, a wyświetlacz i tak musiałby być w zestawie, żebym miał pewność, że to akurat taki model, jaki będzie działać z bibliotekami. Myślę, że jak nie jest potrzebny, to możesz go po prostu nie używać. A, i jeszcze wbudowany na stałe wyświetlacz pozwala mi dodać inicjalizację w firmwarze, a wtedy wyświetlają się na nim błędy programów, co znacznie upraszcza życie.

Nie ukrywam też, że zwyczajnie nie chce mi się szukać pasującego złącza, a footprint na przylutowanie taśmy wyświetlacza bezpośrednio do płytki już mam.

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, ethanak napisał:

Szkoda że Pico ma tak mało flasha, bo można by tam było wrzucić jakiegoś DAC-a i głośniczek...

Zawsze można dodać kartę SD. Do tego wzmacniasz I2S i gniazdko słuchawkowe i robisz swojego własnego Pocket Operatora.

A bardziej serio, to będzie piezo speaker, ale to raczej do bipania.

Link do komentarza
Share on other sites

47 minut temu, deshipu napisał:

Zawsze można dodać kartę SD.

Wątpię aby to wypaliło - Mbrola czyta fragmenty po kilkaset bajtów z losowych miejsc pliku, ew. ma cały zestaw difonów wkompilowany w program (w przypadku polskiego to ok. 2.3 MB, angielski prawie 3 MB). A zakładam, że ten Pico oprócz darcia mordy powinien robić przy okazji coś pożytecznego 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, ethanak napisał:

A zakładam, że ten Pico oprócz darcia mordy powinien robić przy okazji coś pożytecznego 🙂

Ma dwa rdzenie, do tego DMA na SPI oraz PIO — więc całkiem sporo możliwości czytania równolegle.

Link do komentarza
Share on other sites

22 minuty temu, deshipu napisał:

Ma dwa rdzenie, do tego DMA na SPI oraz PIO — więc całkiem sporo możliwości czytania równolegle.

No, ale boję się raczej o szybkość seek/read na karcie. Ale w sumie muszę spróbować - tylko nie mam na razie w co wtyknąć karty, a nie planuję zakupów. Jeśli to wyjdzie, może powstanie jakieś zgrabne urządzonko...

Tyle że znowu kwestia ceny: Lolin32 Lite vs. Pico+czytnik+karta...

A nie pasuje ta Twoja płytka przypadkiem do WROVERa? 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, ethanak napisał:

Tyle że znowu kwestia ceny: Lolin32 Lite vs. Pico+czytnik+karta...

A nie pasuje ta Twoja płytka przypadkiem do WROVERa? 🙂

A co ci szkodzi zrobić swoje z esp32? Przecież to są tylko guziki. Jak szybkość karty jest problemem, to można dołożyć zewnętrzny flash.

Osobiście chyba nie będę gniazdka do karty SD dodawać do operator shielda, bo nie widzę zastosowania właśnie poza jakimiś bardzo wymyślnymi dźwiękowymi eksperymentami, a jak sam zauważyłeś karty są dość drogie.

Link do komentarza
Share on other sites

17 minut temu, deshipu napisał:

A co ci szkodzi zrobić swoje z esp32?

Będę szczery: po prostu nie chce mi się 🙂 Co prawda gdzieś w planach mam płytkę właśnie do WROVERa, ale to są dość dalekie plany.

19 minut temu, deshipu napisał:

można dołożyć zewnętrzny flash

Nawet nie ma potrzeby - 16 MB wystarczy i na głos, i na aplikację, a polski czy hiszpański można wcisnąć nawet w 4 MB.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.