Skocz do zawartości

Moduł radiowy HC-12 - zmiana parzystości


Liquid_Ocelot

Pomocna odpowiedź

Witam serdecznie, nabyłem jakiś czas temu kilka sztuk modułów radiowych HC-12 do wykorzystania u siebie w domku. Ostatnio natknąłem się na problem - mianowicie standardowo pracuję na parametrach transmisji 9600 8N1, jednakże jedno urządzenie wymaga innych parametrów, a dokładnie zmiany parzystości z NONE na EVEN, wg. pdf-a wystarczy wpisać komendę "AT+U8E1", po czym moduł powinien odpowiedzieć "OK+U8E1", a u mnie odpowiada samym "OK" ale bez oczekiwanej zmiany.
Oczywiście zalecane warunki zasilania (wg. noty pdf) zostały spełnione, tzn kondensator filtrujący zasilanie o wartości 470 µF oraz dioda 1N4007 w szeregu, a mimo to brak reakcji na próby zmiany parzystości. Zmiany prędkości transmisji, kanału, trybów pracy ("AT+FUx") oraz mocy nadawania są przyjmowane przez moduł, tylko parzystość jest "nie do ruszenia".
Czy miał ktoś może styczność z takim problemem lub ma ktoś u siebie takie moduły i może sprawdzić czy też nie da się zmienić tej parzystości?
Pozdrawiam, Robert

Link do komentarza
Share on other sites

 wpisz w wyszukiwarce na forbocie  Powiększenie zasięgu modułu RF .Tam są moje posty na temat HC-12. W jednym z nich są załączniki  Ściągnij sobie  pliczek konfiguracyjny i mam nadzieję,że będzie po problemie.

Link do komentarza
Share on other sites

Przepraszam za tak późną odpowiedź - brak czasu i nadmiar innych spraw spowodował, że musiałem odsunąć się od tego tematu.
Wracając do meritum - niestety, ale po zaprogramowaniu (send configuration) program wyrzuca błąd "invalid response (3.19)"
Niezależnie od zmian nastaw samego UART-a w tym programie wypluwa ten sam błąd - próbowałem różnych kombinacji, typu 8O1, 7E1, 7N2.... Prawdopodobnie koledzy zza wielkiego muru musieli coś schrzanić w sofcie, albo celowo uniemożliwili zmianę parametrów transmisji dla UART-a i nic się z tym nie da zrobić. Nie ma nawet jak wrócić do starego softu, a wsparcie dla HC-12 już dawno wygasło.
Niemniej dzięki za odpowiedź.
Czy są może na rynku jakieś inne moduły radiowe, które pozwalają na komunikację poprzez UART, ale z możliwością zmiany parametrów połączenia szeregowego?
Pozdrawiam

err.png

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Próbowałem, ale nie znalazłem. Po przeanalizowaniu informacji dostępnych pod adresem hc01.com wiem, że nawet jeśli ktoś udostępnił by starszą wersję softu to i tak nie da się w tych HC-12 zmienić softu bez jakiegoś tam "ichniego" programatora. W dokumentacji odsyłają do innego pdf-a z opisem aktualizacji softu.

Link do komentarza
Share on other sites

 

wpisz komendę  AT+V i napisz co  dostałeś w odpowiedzi.Być może firmware jest nie taki jak trzeba.Poszukaj na youtobie porad oraz spróbuj znaleźć jakiś nowszy firmware dla tego modułu.

 

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Niestety, nie da się znaleźć żadnego firmware do wykorzystania, poza tym, tak jak mówiłem - nawet jeśli by się znalazło jakąś starszą wersję to i tak potrzebny jest "ichni" programator, ponieważ samym RX/TX nie da się ingerować w firmware
Aktualna wersja firmware HC-12 v2.6

at+v.png

Edytowano przez Liquid_Ocelot
Link do komentarza
Share on other sites

Należy zadać pytanie czy Twój nadajnik-odbiornik HC-12 ma kontrolować parzystość.Odpowiedź jest nie.HC-12 ma jedynie przesłać to co chcesz by zostało przesłane i to bez zniekształceń.To dopiero końcowy odbiornik ma zweryfikować czy informacja ma właściwy format.Przeprowadź eksperyment podłącz Twój końcowy odbiornik do przejściówki usb/UART i ze swojego Herculesa wyślij informację i spowoduj by Twój odbiornik  reagował na tę informację.Jeśli eksperyment będzie mieć wynik negatywny to musisz określić co jest przyczyną.Być może Twoje urządzenie z którego nadajesz nie jest ustawione na even.Jeżeli  Twoje urządzenie końcowe jest ustawione na even to wysłanie znaku o nieparzystej liczbie jedynek (format dwójkowy,patrz znaki ASCII)powinien być odebrany przy założeniu,że Twoje urządzenie początkowe nie jest ustawione na even,odd tylko na none.Nie dziwię się konstruktorom,że pominęli możliwość ustawiania w HC-12 parzystości uznając to za zbędne ponieważ za każdym przesłanym bajtem ciągnie się weryfikacja bajtu a to spowalnia transmisję.HC-12 jest typowym urządzeniem przeznaczonym do transmisji a nie do weryfikowania.Od weryfikacji są urządzenia końcowe.

Edytowano przez szymonw
zły układ graficzny
Link do komentarza
Share on other sites

W takim przypadku po co konstruktorzy opisali w dokumentacji działanie komendy "AT+Uxxx" i zrezygnowali z niej bez podania przyczyny?
Obecnie nie będę w stanie przeprowadzić prób, myślę, że w środę lub w czwartek sprawdzę i dam odpowiedź.
Oczywiście przyjąłem do wiadomości Twoją odpowiedź, za którą dziękuję.
Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Bo takie dostali zlecenie.W specyfikacji mieli napisane co mają zrobić.I co mieli nie zrobić?Zrobili bo to był warunek wykonania pracy a co za tym idzie kasy.Najprawdopodobniej zleceniodawcy w końcu zorientowali się,że to jest idiotyzm i kazali zmienić.Trudno nie zauważyć,że jak jest przesyłany bajt to równie dobrze może ulec zniekształceniu bit parzystości.Tak więc zwiększamy prawdopodobieństwo błędnego odczytu bajtu zwiększając ilość bitów .Najlepiej obrazuje to film Miś,kiedy to Ryszard Ochódzki pyta Janka "po co jest nam ten miś.Proszę obejrzeć tę scenkę gwoli przypomnienia i lepszego zrozumienia zagadnienia.

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.